A cink szervezetünkben mindenhol megtalálható. Elengedhetetlen a szerepe bizonyos alapfunkciók működésében, így az emésztésben, a szaporodásban vagy a növekedésben. Jótékony tulajdonságainak listája igen széles, ismerjük meg!
A cink fontos ásványi anyag, szervezetünk valamennyi sejtjében megtalálható, a legnagyobb koncentrációban az agyban, a tüdőben, a szívben és az izomzatban. Fontos szerepet játszik a DNS (genetikai örökítő anyag) előállításában és új szövetek képzésében, szervezetünk energiatermelésében, valamint az immunrendszer támogatásában is. A növekedésben, szaporodásban, fejlődésben kiemelkedő a jelenléte, akárcsak az emésztési folyamatok során, valamint a vércukorszint szabályozásában – írja a Házipatika.com.
A cink szükséges a vírusok és káros baktériumok, fertőzések ellen harcoló fehérvérsejtek termeléséhez is, de jótékony tulajdonságai bőrproblémák, sebesedés esetén is megmutatkoznak. Ilyen esetekben hasznos lehet a cink pótlása, de ma már kaphatóak cinktartalmú krémek is, amelyek csökkentik a fertőzést és segítik a seb gyógyulását.
A cink szerencsére sok alapanyagban megtalálható, egyik legjobb forrásai a vörös húsok. Nagy mennyiségben fordul elő az osztrigában és a kagylóban, valamint a búzacsírában, búzakorpában. A mogyoró- és diófélék is jó forrásai. Átlagos napi ajánlott mennyisége nők esetében 7 mg, férfiak esetében 9 mg. Várandós és szoptatós anyukáknak további 2 mg javasolt. Érdemes azt is tudni, hogy a növényekben található fitátok csökkentik a cink felszívódását, így állati eredetű ételekkel, valamint gabonákkal, diófélékkel való kiegészítése mindenképpen javasolt.
Cinkhiány esetén fáradékonyság, az ellenálló- és teljesítőképesség csökkenése, elhúzódó sebgyógyulás, étvágy csökkenése, hasmenés léphet fel. Túlzott bevitele is okozhat problémákat, elsősorban hányást, rosszullétet.
Ha étrendünk kiegyensúlyozott és változatos, nem kell félnünk a cinkhiány kialakulásától. Az elégtelen kalóriabevitel, a túlzott alkoholfogyasztás, vagy az emésztési zavarok viszont okozhatnak cinkhiányt, ezért, ha a fenti tünetek valamelyike előfordulna, keressük fel házi orvosunkat!
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »