Charles Michel Budapesten: együtt tehetünk a versenyképesség erősítéséért

Charles Michel Budapesten: együtt tehetünk a versenyképesség erősítéséért

Az elmúlt hónapokban sikerült egyetértésre jutnunk abban, mit akarunk együtt tenni azért, hogy versenyképesebbek legyünk az EU-n belül és az unión kívüli partnereink irányában is – mondta az Európai Tanács elnöke pénteken Budapesten, az Európai Unió állam- és kormányfőinek informális ülése előtt.

A csúcstalálkozóra érkező Charles Michel újságírók előtt hangsúlyozta: az unió versenyképességének erősítését célzó Draghi-jelentés kiváló alapot jelent a témában, az abban foglalt ajánlások világosak és egyértelműek.

Egy kérdésre válaszolva arról beszélt, hogy az új amerikai elnök megválasztásával továbbra is napirenden marad a klímaváltozás égető kérdéseinek megvitatása.

Hozzátette: a közelmúltban Spanyolországban bekövetkezett tragédia kapcsán is nyilvánvaló, hogy az uniónak az ilyen helyzetekben gyorsan kell reagálnia.

A német kormányválságra vonatkozó felvetésre Charles Michel azt mondta, nem aggódik amiatt, hogy ez éppen akkor következett be, amikor Donald Trump megválasztott amerikai elnök mandátuma megkezdődik.

Megjegyezte: bízik a demokratikus intézmények működésében, amelyek Németországban is legitimálják a hatalmat, illetve megvédik az értékeket és a nemzeti érdekeket.

A georgiai parlamenti választások eredménye kapcsán az Európai Tanács elnöke úgy fogalmazott, felvetődik a csalások komoly gyanúja, amelyeket meg kell vizsgálni.

„Világosan kell látnunk a folyamatot, hogy minden tisztességes és átlátható módon történjen. És ezzel kapcsolatban kétségek merülnek fel, nemcsak Európában, hanem a világ más országaiban is. Ez alkalmat kínál arra, hogy eszmecserét folytassunk a miniszterelnökkel.”

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke újságíróknak nyilatkozva azt hangsúlyozta: a versenyképesség nemcsak szlogen, hanem azt jelenti, hogy az EU-nak valóban a gazdasági növekedésre kell összpontosítania. Hozzátette: gazdasági elemzők szerint ha a századforduló óta ugyanolyan ütemben növekedett volna Európa, mint az Egyesült Államok, akkor 11 millióval több munkahelyünk lenne.

Kérdésre válaszolva arról is beszélt, biztos abban, hogy Európa fel tudja venni a versenyt az Egyesült Államokkal.

Az amerikai választásokkal kapcsolatban jelezte: Európának nemcsak reagálnia kell erre, hanem cselekednie is. Segíteni kell a vállalkozásainkat, az innovációt és a kutatást – mondta.

Hírdetés

Giorgia Meloni szerint Európának rendbe kell szednie magát

Európának rendbe kell szednie magát és fel kell mérnie korlátait, eszközöket adva a tagállamoknak a cselekvésre – nyilatkozott Giorgia Meloni olasz miniszterelnök újságíróknak az Európai Unió informális állam- és kormányfői ülésének egyik szünetében, pénteken Budapesten.

Giorgia Meloni a rögtönzött sajtótájékoztatón kijelentette:

sokan úgy tesznek, mintha bizonyos viták csak most kerülnének a felszínre, legyen szó az európai versenyképességről vagy a kereskedelmi vámokról.

Emlékeztetett arra, hogy a versenyképességről indított kezdeményezés már hónapok – Magyarország soros elnökségi programjának közzététele – óta napirenden szerepel, mivel válaszra van szükség az amerikai gazdaságvédelmi intézkedésekre, melyeket már Joe Biden elnök kormányzata is alkalmazott.

Giorgia Meloni olasz miniszterelnök az Európai Unió állam- és kormányfőinek informális ülésére érkezik a Puskás Arénában 2024. november 8-án. (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

„Ne azt kérdezzük, mit tehet Amerika értünk, arra válaszoljunk, mit tehet Európa önmagáért” – hangoztatta Giorgia Meloni a római miniszterelnöki hivatal által is közölt nyilatkozatban.

Úgy vélte, Európának „fel kell ráznia magát”, és fel kell mérnie saját korlátait. „Sok a kihívás, és nagyjából tudjuk, mit kell tennünk. A nagy kérdés, amire válaszolunk kell, az az, hogy tényleg akarunk-e eszközöket adni a tagállamoknak, hogy teljesíteni tudják a kitűzött stratégiai célokat. Ezek között központinak számít a források felhasználása: tudjuk, hogy a tervek megvalósításához szükséges befektetésekhez jelentős forrás kell, és az igazi vita erről zajlik” – hangoztatta.

Giorgia Meloni azt mondta, meggyőződése, hogy Európának és benne Olaszországnak nagyobb függetlenséget kell magának biztosítania a védelem terén is.

„Mindenhez források kellenek, de nem vagyok hajlandó a terhet az olasz polgárokra, dolgozókra hárítani. A forrásokat a valós szükségletekre akarom költeni, anélkül, hogy a pénzt kidobálnánk az ablakon”

– jegyezte meg a kormányfő.

Azzal kapcsolatban, hogy Orbán Viktor miniszterelnök minél előbbi békét szorgalmazott Ukrajnában, Giorgia Meloni támogatását fejezte ki. Ezzel egy időben hangsúlyozta, hogy amíg a háború tart, Róma Ukrajna mellett áll továbbra is.

Az olaszországi ellenzéknek azt üzente, hogy a jobboldali kormány támadása helyett a „kaviárhoz szokott” baloldal keressen magának saját identitást, amellyel az emberek érdekeit tudja képviselni.

Giorgia Meloni megemlítette, hogy az Európai Politikai Közösség csütörtöki budapesti ülésén szó volt az Albániában létesített olasz migránstáborokról, amely iránt kiemelt a tagállamok érdeklődése, főleg ami a biztonságosnak ítélt országok kérdését illeti.

A római kormány tizenkilenc országot tart biztonságosnak, ahova vissza lehet toloncolni a migránsokat, de a bíróságok megkérdőjelezték a kormány rendelkezését, és nem hajlandóak elrendelni az illegálisan érkezők feltartóztatását és kiutasítását. „Az olasz bíróságok szerint a világon egyetlen ország sem biztonságos, ami oda vezet, hogy ellenőrizhetetlenné válik a bevándorlás, és nem lehet megállítani az illegális migrációt” – jelentette ki Giorgia Meloni.MTI/Felvidék.ma


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »