Călin Georgescu független jelölt kapta a legtöbb szavazatot az államfőválasztás első fordulójában, a második fordulóban Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke lesz az ellenfele. A megmérettetésen alulmaradt Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke is lemondott tegnap.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján (roaep.ro) közzétett adatok szerint a szavazóhelyiségekből beérkezett 20 059 jegyzőkönyv összesítése alapján százszázalékos feldolgozottságnál a következőképpen oszlottak meg a szavazatok az elnökválasztás első fordulójában: Călin Georgescu független jelölt 2 120 404 szavazatot kapott (ez az érvényes voksok 22,94 százaléka), Elena Lasconi USR-elnök 1 772 503 szavazatot (19,18 százalék), Marcel Ciolacu PSD-elnök 1 769 761 szavazatot (19,15 százalék), George Simion AUR-elnök 1 281 327 szavazatot (13,86%), Nicolae Ciucă PNL-elnök 811 952 szavazatot (8,79%), Mircea Geoană független jelölt 583 900 szavazatot (6,32%), Kelemen Hunor RMDSZ-elnök pedig 416 353 szavazatot (4,5%). A választási hatóság honlapján elérhető térkép szerint Marcel Ciolacu 16 megyében lett első (főleg Moldvában és a déli országrészekben), Călin Georgescu 13 megyében (ebből 6 erdélyi), Kelemen Hunor 6 megyében (Hargita, Kovászna, Maros, Szatmár, Szilágy, Bihar), Elena Lasconi pedig csak ötben (Temes, Kolozs, Brassó, Iași, Ilfov). Georgescu sikeres szereplését az AUR elnöke, George Simion üdvözölte, a többi román párt és a sajtó nagy része földrengésként, katasztrófaként értékeli.
Călin Georgescu „a román nép bámulatos öntudatra ébredéseként” értékelte a választások eredményét. A szavazatszámlálás lezárása után a Youtube-csatornáján kijelentette, hogy az őt ért vádakkal ellentétben nincsenek szélsőséges nézetei, ő csupán „egy román, aki szereti a hazáját”. Kifejtette: a jelenlegi politikai osztály 35 éven át csalódást okozott a választópolgároknak, és az első fordulóban elért sikerét az 1989-es forradalom eseményeihez hasonlította. Az ország irányultságát tekintve leszögezte: nem fontos Kelet és Nyugat, „csakis Románia”. Ami pedig a romániai életszínvonalat illeti, Georgescu szerint „a szenvedés forrása nem Brüsszel, hanem a lelkünk”.
Elena Lasconi Facebook-oldalán és hosszú esti nyilatkozatában is megköszönte a rá leadott szavazatokat. „Nem rám, hanem magatokra, a jövőtökre szavaztatok, és azoknak a jövőjére, akiket szerettek” – jelentette ki, és azt ígérte: mindent megtesz, hogy megfeleljen támogatói elvárásainak, azoknak is elnöke lesz, akik nem rá szavaztak. Egy olyan országot szeretnénk, ahol az állam dolgozik az emberekért, nem fordítva – mondta. Egységre és a demokrácia védelmére szólított fel, véleménye szerint veszélyes helyzetben vagyunk, Georgescu Románia elszigetelésére törekszik, ezért a következő két hétben küzdenünk kell az országért, annak Oroszországtól való függetlenségéért. Beszélt a diaszpóráról is, a külföldön élő románokat is a rossz kormányzás áldozatainak nevezte.
Ciolacu és Ciucă is lemondott
Gratulált az államfőválasztás második fordulójába bejutott két jelöltnek Marcel Ciolacu, és közölte, hogy a szociáldemokraták nem fogják megóvni a választások eredményét, annak ellenére, hogy a különbség nagyon kicsi (Lasconi 2747 szavazattal kapott többet Ciolacunál), mert „a demokrácia szabályai, a második forduló tétje sokkal fontosabb a személyes érdekeinknél”. Azt is bejelentette, hogy már vasárnap este benyújtotta lemondását a PSD éléről. Hozzátette: a vasárnapi parlamenti választásokig még párttársai mellett marad, de a belső választásokon nem fog indulni a pártelnöki tisztségért. Kormányfői megbízatását azonban végigviszi, tisztségben marad az új parlamenti többség megalakulásáig. Az államfőválasztáson elért eredményt Ciolacu a saját hibájának tartja.
A PNL elnöke és államfőjelöltje, Nicolae Ciucă videóüzenetben jelentette be, hogy lemond pártelnöki tisztségéből. Megjegyezte, hogy Romániát a hagyományos pártoknak kell összetartaniuk, még akkor is, ha sok „programozási hibájuk” van. Beszélt a PNL eredményeiről, elismerte, hogy követtek el hibákat, de „a végsőkig fognak harcolni azért, hogy Románia szabad és demokratikus ország maradhasson”. A párt új vezetősége nem lesz egyedül, mert polgármesterek, megyei tanácselnökök, megyei és helyi tanácsosok „csodálatos hada”, illetve „tiszta szívű párttagok százezrei” fogják segíteni, akik az országért akarnak dolgozni. Hozzátette: a PNL-nek sok téren változtatnia kell, de soha nem fogja megváltoztatni euroatlanti irányultságát és a román nép értékeihez való ragaszkodását. Végül azt mondta, hogy megértette az üzeneteteket, megtanulta a választóktól kapott leckét és tiszteletben tartja a román emberek döntését.
Marcel Ciolacu és Nicolae Ciucă lemondása előtt pontosan három évvel, 2021. november 25-én lépett koalícióra. Mostani kudarcuk példátlan: 1989 óta először fordul elő, hogy baloldali jelölt nem jut be az elnökválasztás második fordulójába, és hogy a liberális jelölt támogatottsága tíz százalék alatt marad.
Iohannis hallgat
Klaus Iohannis államfő a választás napján sem nyilatkozott, és azután sem. Az elnöki hivatal újságírói megkeresésre tegnap azt közölte, hogy nem kapott olyan tájékoztatást az illetékes állami intézményektől, amely az elnökválasztás esetleges befolyásolására vagy a választási folyamatba való külső beavatkozásra utalt volna. Az intézmény szerint az államfő olyan tájékoztatást sem kapott, amelyből az derülne ki, hogy Călin Georgescu független jelöltnek a közösségi oldalakon folytatott kampánya bármiféle gyanút keltett volna.
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »