Büntethető lesz az online zaklatás

Büntethető lesz az online zaklatás

A parlament képviselőinek felmérése szerint az internetes zaklatás egyre inkább komoly gondot okoz a társadalomban. Ezért azt javasolják, hogy a büntető törvénykönyvbe kerüljön be bűncselekményként a zaklatásnak és kegyetlenkedésnek ez a formája.

A törvényjavaslatot a képviselők kedden már második olvasatban tárgyalták a parlamentben. Az internetes zaklatások ugyanis bár régóta jelen vannak, de nincsenek büntetve, és még kellőképpen elítélve sem. A törvényjavaslatot azzal is indokolták, hogy az utóbbi időben ezek száma alaposan megszaporodott, hiszen a lakosság a pandémia idején több időt tölt a számítógépek előtt, az internet használatával, és a zaklatások mértéke is igazoltan megszaporodott.

A törvényjavaslat szerint három év szabadságvesztésre ítélhető az a személy, aki egy másikat az elektronikus kommunikáció során, számítógépen keresztül tudtán kívül hosszú időn át zaklat, megfélemlít, jogtalanul intézkedik a nevében vagy bármiféle kellemetlenséget okoz neki. Büntetésben részesíthető továbbá az a személy, aki jogtalanul közzétesz vagy hozzáférhető tesz mások számára olyan képet, hanganyagot, amely a másik személyét érinti és a másik kárára lehet.

Hírdetés

Ha a bűncselekményt az illető saját személyes bosszújából követi el egy védett személy ellen, egy és négy év közötti időt tölthet rácsok mögött. Amennyiben súlyos testi sértést vagy halált okoz tettével, vagy az előző 24 hónapban elítélték már, két évtől öt évig tartó büntetésre számíthat.

A beterjesztők állítják, hogy hasonló jellegű törvény megalkotására eddig Szlovákiában nem került sor. A törvényt azzal is indokolják, hogy a felmérések bebizonyították, az interneten elkövetett zaklatások azért kellemetlenek, mert az elkövető könnyebben, felelőtlenebbül bántalmaz. Továbbá nem kell a bántalmazottnak közvetlenül a szemébe nézni, nem látja az érzelmek megnyilvánulását, a sérülékenységet sem érzékeli, ezért nem is tudatosítja tettei következményeit és a felelősséget sem. Az elkövető úgy véli, az anonimitás megvédi őt tettei következményeitől.

A törvény már idén július 1-től érvénybe léphet.

(BM/Felvidék.ma/Teraz.sk)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »