Budapesti Attila-szobor felállításáért indítottak aláírásgyűjtést az Ősök Napján

Több mint ötven program, több száz hagyományőrző bemutató és egy nagyszabású kiállítás is várta a látogatókat a bugaci pusztában megrendezett Ősök Napja rendezvénysorozaton, amelyen a gúnyhatáron túlról Felvidékről, Délvidékről, továbbá Kárpátalján át Erdélyig mindenhonnan képviseltették magukat magyar hagyományőrzők – mondta Szakács Árpád, a Magyar-Turán Alapítvány sajtófőnöke vasárnap az MTI-nek.

Tájékoztatása szerint három napos, vasárnap estig tartó rendezvényen számos rokon nép nagyköveti szinten képviseltette magát, valamint a kulturális szervezetek vezetői is megjelentek Mongóliától Kazahsztánig.

Az idén harmadik alkalommal megrendezett Ősök Napján sok volt a külföldi turista, ami a szervezők szerint azt jelentheti, hogy az utazási irodák kínálatában már helyet kapott az esemény. Többek között olaszok, franciák, németek, dánok és hollandok is érkeztek szervezett formában – mondta Szakács Árpád hozzátéve, hogy ez kulturális szempontból azért is fontos, mert "a legautentikusabb módon találkozhattak a magyar múlttal és a magyar kultúrával". A szombati fő napon, a hagyományőrző rendezvényt majdnem százezer látogató tekintette meg – közölte.

Elmondta azt is, hogy aláírásgyűjtés indult azért, hogy a hun uralkodó, Attila, méltó szobrot kapjon a fővárosban. A Kárpát-medencében élt és innen irányította a hun birodalmat, sőt itt is van eltemetve – indokolta az aláírásgyűjtést Szakács Árpád. Az aláírásgyűjtésen már az első napon mintegy 8 ezren írták alá a szoborállítást támogató felhívást, de szombaton és vasárnap is hosszú sorok várakoztak, hogy aláírhassák az íveket – tette hozzá.

Hírdetés

A hagyományőrző rendezvénnyel a szervezők célja az, hogy hozzájáruljanak "a magyarság valódi történetével jobban egybe eső, korszerű őstörténeti kép kialakításához".

A programban bemutatták egyebek közt a Keleti vihar elnevezésű monumentális csatajelenet, amelyben gyalogos és lovas harcosok csaptak össze. A rendezvényt kísérő kiállítások a hun, avar és a honfoglaláskor régészeti és antropológiai hagyatékából adtak ízelítőt. Ismét felépítették a világ legnagyobb jurtáját, a több mint húsz méter átmérőjű hatalmas, úgynevezett "Atilla sátrát". A hun nagyfejedelemről elnevezett óriás jurtában volt látható a Hunok Bejövetele című festmény, Kertai Zalán alkotása.

Az Ősök Napja mellett a Kurultájt is a Magyar Turán Alapítvány szervezi. Az Ősök Napja a Kárpát-medencében élő magyarok legnagyobb hagyományőrző rendezvénye, míg a Kurultáj a hun és türk tudatú népek találkozója, amelyet szintén kétévente rendeznek. Ez lényegesen nagyobb találkozó, mert 25 országból várnak vendégeket a "törzsi gyűlésre". A közbenső évben rendezik mindig az Ősök Napját.

(MTI nyomán)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »