Bravúr kéne Pénzeséktől a vb-selejtezőn

Bravúr kéne Pénzeséktől a vb-selejtezőn

Bravúr kéne Pénzeséktől a vb-selejtezőn Elek Zoltán2025. 04. 08., k – 17:18

Szerdán 18.30-tól Svájcban játssza első világbajnoki selejtezőjét a szlovák női kézilabda-válogatott, amely az esélyesség terhe nélkül küzdhet meg a kijutásért.

A november végén kezdődő német–holland közös rendezésű vb-re már kijutott Európából a címvédő Franciaország, az Eb-n a legjobb négy között végzett Dánia, Magyarország és Norvégia, valamint a két házigazda válogatott részvétele is biztos. A fennmaradó 11 európai hely egyikére pályázik a svájci és a szlovák válogatott is, amelyek közül azonban csak az egyik lehet ott a világbajnokságon.

„Svájc az esélyes. A tavalyi Európa-bajnokság után a csapatuk magja együtt maradt. Nagyon erősek a lerohanásaik, és az összjátékuk is magas szinten van. A mi feladatunk, hogy minél jobb eredménnyel zárjunk Sankt Gallenben, így pedig a vágsellyei visszavágón a szurkolóink támogatását élvezve tudjunk játszani” – vázolta a tervet Szlovákia januárban kinevezett szövetségi kapitánya, Jan Beňadik. 

A szakember újra számít a válogatottól korábban elköszönt Oguntoye Viktóriára is, aki a szlovák szövetségnek adott nyilatkozatában beszélt a visszatéréséről. 

„Az új edző kinevezésekor beszéltem Hudák Emmával, majd 

megtudtam azt is, hogy Hudák Juraj lett a kapusedző, aminek nagyon örültem. Tökéletes volt vele a közös munka, amikor a HC DAC-nál játszottam. 

Ez nagy szerepet játszott abban, hogy visszatértem. Sokat beszélgettünk, elmagyarázta a vízióját, ráadásul most jött a selejtező, amikor kijuthatunk a világbajnokságra – nyilatkozta a párkányi kapus, aki szerint szüksége volt a csapatnak változásra és kiemelte, hogy örömteli a sok fiatal, például Lengyel Eszter meghívása is. – A stáb kimondottan szerette volna, ha a fiatal kapusokat is segíteném. Soňa Furgalákovával jól ismerjük egymást, Simona Tomovčíkovát pedig ha megismerem, biztosan jól kijövünk majd” – árult el egy újabb okot a Dunaújváros kapusa. A HC DAC-ban egyre jobb formát mutató Tomovčíková viszont nem utazott el Svájcba, rá hosszabb távon számítanak majd Beňadikék, akik viszont szerették volna, ha belekóstol a válogatott légkörébe. 

Ott van ellenben a keretben a már említett Hudák és Lengyel mellett Pénzes Mónika is.

A svájciak a tavalyi Európa-bajnokságon hazai pályán, Bázelben játszhattak, ahol legyőzték a Feröer-szigetek és Horvátország válogatottját is, és továbbjutottak csoportjukból. A bécsi középdöntőben viszont már nem sok vizet zavartak, hiszen kikaptak a németektől, a szlovénoktól, a hollandoktól és a norvégoktól is, és végül a 12. helyen zártak. Bízik Rékáék viszont utolsóként fejezték be a tornát, hiszen a csoportban vereséget szenvedtek Norvégiától, Szlovéniától és Ausztriától is. Ezek után nem meglepő, hogy a fogadóirodák még 1,1-szeres pénzt sem fizetnek ma a hazai sikerre, míg Szlovákia győzelme közel 10-es szorzóért fogadható.

„A svájci egy nagyon jó csapat, be kell látni, hogy nem mi vagyunk a favoritok ebben a párharcban. Nagyon jó a védekezésük, gyorsak, fizikailag nagyon erősek. Tartanunk kell velük a tempót és kiegyenlíteni a játékot, vagyis sokat kell futnunk és jól kell védekeznünk” – tekintett előre Oguntoye.

A mérkőzést a cseh Sport 1 élőben közvetíti, a visszavágóra vasárnap 16 órától kerül sor Vágsellyén.

Kapusok: Soňa Fugaláková (Šaľa), Oguntoye Viktória (Dunaújváros)

Beállók: Kristína Pastorková (HC DAC), Diana Michalková (UHC Stockerau)

Átlövők: Adriana Holejová (OGC Nice), Karin Bujnochová (Jomi Salerno), Tatiana Šutranová (CS Măgura Cisnădie), Katarína Kostelná (Baník Most), Hudák Anette Emma (Moyra-Budaörs), Olívia Ščípová, Diana Mária Vargová (mindkettő Šaľa)

Szélsők: Bízik Réka (Komáromi VSE), Pénzes Mónika (HC DAC), Lenka Ratvajská (Šaľa), Natália Dmytrenko (SPR Sośnica Gliwice), Lengyel Eszter (Moyra-Budaörs)

A szlovák válogatott utazó kerete Kapcsolódó cikkünk

A szlovák női kézilabda-válogatott három vereséggel az utolsó, 24. helyen zárta az Európa-bajnokságot. A válogatott naszvadi csapatkapitányát, Bízik Rékát az utolsó, olimpiai bajnok norvégok elleni csoportmérkőzés után kérdeztük.

Két rosszul sikerült mérkőzés után hogyan küldte harcba a csapatot a norvégok ellen?

Amikor kimentünk a pályára, elmondtam a lányoknak, hogy most már nincs tétje a mérkőzésnek, így bár nagyon lehúzott minket az első két vereség, kezdjük el élvezni a játékot.

Oláh Bella kiállításánál ön ment oda hozzá először.

Azt mondtam neki, hogy fel a fejjel, ez megtörténik, benne van a játékban és legközelebb majd többet fogjuk gyakorolni az ilyen kifutást.

Mikor beállt, azonnal gólt lőtt, a második félidőben pedig 74 másodperc alatt duplázott. Ki tudta kapcsolni, hogy milyen helyzetben vannak?

Élveztem a játékot annak ellenére, hogy kikaptunk. Szeretek erős ellenfelekkel játszani, ez mindig egy jó kihívás a számomra. Amit kértem a lányoktól, azt én is megpróbáltam betartani. 

Annak ellenére, hogy nagyon sok gól volt közte, meg akartuk mutatni, hogy úgy is ki lehet kapni, hogy harcolsz és élvezed, amit csinálsz.

A csoportkör lezárulta után meg lehet már fogalmazni, hogy mi volt a legnagyobb hiba az első két mérkőzésen?

Rengeteg hibánk volt. A védekezésünk abszolút nem működött, nincs szélsőjátékunk, nincs lerohanásunk. Ezek mind olyan dolgok, amelyek egy kézilabdameccsből nagyon hiányoznak. Nálunk elmaradtak a könnyű gólok, míg az ellenfeleink sokat lőttek ilyen helyzetek után.

Kapcsolódó cikkünk

A szlovák női kézilabda-válogatott már tét néküli mérkőzéssel zárta az E csoportot. Az innsbrucki Olympiahalleban rendezett találkozón az olimpiai bajnok norvégok igazolták a papírformát.

Jorge Duenas szövetségi kapitány sérülés miatt nem számíthatott Lancz Barborára, aki 14 góljával a csapat legeredményesebbje volt az első két meccsen. A Mosonmagyaróvár vágsellyei jobbátlövője az összesített góllövőlistán a 11. helyen állt, holtversenyben többek között Győri-Lukács Viktóriával, de a szlovénok ellen súlyosnak tűnő sérülést szenvedett. Lancz ugyan végigjátszotta az összecsapást, másnap a sürgősségi kivizsgálás szalagszakadást állapított meg a bal kezében. A felépülése 2-3 hónapot vehet igénybe.

A friss olimpiai bajnok, világbajnoki ezüstérmes és Európa-bajnoki címvédő norvégoknál az a Katrine Lunde hiányzott, aki azért utazott haza, mert a szerbiai fociban edzősködő férjével nehezen tudják megoldani, hogy ki vigyázzon a kislányukra. A 24. világversenyén részt vevő, 44 éves, legendás kapus a középdöntőkben csatlakozik majd újra a norvég válogatotthoz.

A szlovák–norvég meccs előtt a társházigazda Ausztria és Szlovénia küzdött a második, továbbjutást érő helyért, és hiába telt meg szinte teljesen a sportcsarnok, és biztatta a többség az osztrákokat, a végjátékban nem tudtak eleggé higgadtak maradni. Bár vezettek is az utolsó tíz percben, végül 25:24-es vereséget szenvedtek. 

A szlovákiai magyar küldöttségből Oláh Bella és Pénzes Mónika kezdett, de ott volt a pályán a HC DAC két játékosa, Erika Rajnohová és Kristína Pastorková is. A kezdő sípszó pillanatában a szlovák és a norvég kispad is felugrott és tapssal biztatta a pályán lévőket. A 19 fős norvég keménymag azonnal elkezdte hajtani kedvenceiket, de a lelátón elszórva ülők is igyekeztek csatlakozni honfitársaikhoz. A második perc végén a szlovák tábor is megszólalt, Bujnohová góljaival pedig át is vették a vezetést, sőt nem sokkal később kettőre nőtt az előnyük, 3:1.

Ez a lendület nem tartott sokáig, Camilla Herrem és társai gyorsan megrázták magukat és átvették a vezetést. Bár erősen foghíjas volt a lelátó, a hangulatra nem lehetett panasz, aki kint volt, drukkolt, valamint a helyi műsorközlő és DJ is megtett minden tőle telhetőt.

A 9. percben szokatlan jeleneteknek lehettünk tanúi. Herrem kapott egy hosszú indítást, Oláh Bella kijött a kapujából és körülbelül a kilences vonalnál próbált keresztezni. A Vágsellyén védő kapus minimálisan ütközött a balszélsővel, aki ennek ellenére gólt szerzett. Az érsekújvári játékos figyelt rá, hogy ne legyen kemény az ütközés, de a lengyel bírók a videók visszanézése után piros lappal kiállították a kapust. Helyét így Barbora Jakubíková foglalta el. Az eredmény ekkor 4:6 volt. Három norvég góllal később Duenas kikérte első idejét.

Ezt követően érkezett a pályára Győri Viktória is, de 4:14-re megléptek a norvégok. Thorir Hergeirsson szövetségi kapitány a jó teljesítmény ellenére időt kért. A félidő utolsó hét percére, 5:16-nál Pénzest Bízik Réka váltotta, aki azonnal egy szép góllal tette le névjegyét. A félidőt jelző dudaszó 8:20-nál szólalt meg.

Majdnem hét és fél percet kellett várni a szlovák válogatott újabb góljára, Bízik ráadásul 74 másodperc alatt kétszer is betalált. Ez alatt a norvégok négyszer mattolták Michalkovát, 10:24. A pokolian nehéz ellenfél ellenére a naszvadi csapatkapitány a válogatott vezére tudott lenni. Rajta kívül Tatiana Šutranová és Karin Bujnohová tudott még kettőnél több gólt lőni.

A szlovákiai játékosok egy-egy gólnak, blokkolt lövésnek vagy hárított büntetőnek is tudtak örülni, a kispadon Duenas kevésbé volt pozitív, 13:34-nél pedig időt kért a spanyol szakember.

A szlovák tábor még ezután is lelkesen biztatta kedvenceiket, akik 15:38-as vereséggel búcsúztak az Európa-bajnokságtól és a festői szépségű Innsbrucktól. A norvégok csoportelsőként jutottak a bécsi középdöntős csoportba.

Szlovákia–Norvégia 15:38 (8:20)
Olympiahalle, Innsbruck, 1560 néző. Játékvezetők: Lidacka, Lesiak (lengyelek)

Szlovákia: Jakubíková, Oláh (kapusok), Pénzes, Dvorščáková 2, Pastorková, Ščípová, Michalková, Šutranová 5, Ratvajská, Nejedlíková, Győri, Bačenková 1, Bujnohová 4, Rajnohová, Jakubíková, Bízik Réka 3.

E csoport, 3. forduló

Erika Rajnohová mondta a felkészülés során, hogy nagyon jó csapat jött most össze. Ez érezhető volt az ilyen rossz eredmények mellett is?

Én is úgy gondolom továbbra is, hogy nagyon jó társaság vagyunk. 

Nagyon értékes, nagyon tehetséges játékosok vannak a válogatottban. 

Szerintem csak meg kéne találni azt, ami a mi játékunkat pozitív irányba tudná vinni. Nagyon jó lányok vannak itt, mindenkinek megvan a felelőssége, feladata. Valaki a védekezésben, valaki a támadásban erős, de az is fontos, hogy van, aki a hangulatért felel. Mindenki hoz magával valamit, ettől lesz az egész jó.

Az első két mérkőzés után kaptak hideget-meleget a közvéleménytől. Hogyan fogadták ezt?

Én a világbajnokság után megtanultam, hogy nem olvasok kommenteket és kritikákat, mert nem hiszen, hogy ez bármelyik játékost is segíteni tudná. A lányoknak is azt javasoltam, hogy ne olvassák ezeket. Támaszkodjanak azokra, akik szeretik és támogatják őket, és azokra, akik segítik őket, hogy pozitívak maradjanak.

Avasson be minket egy-két kulisszatitokba, milyen kintről nem látott feladatai vannak egy csapatkapitánynak?

Megpróbálom a csapattársaimat akár a háttérből is támogatni, mindig hozzáfűzök valami pozitívat a dolgokhoz. Legyen szó bármiről. Beszélek azokkal, akik kimaradnak a meccsből, akiknek nem ment a játék, megdicsérem azokat, akik jó teljesítményt nyújtottak. Mindig készítek nekik meglepetéseket a családjaiktól. 

A mostani Európa-bajnokságra leveleket írtak a játékosoknak a szüleik, amiket megkaptak a meccs előtt. 

Mindig készülök valamivel, ami pozitív töltetet adhat nekik. De bármi gondjuk van, jöhetnek hozzám. Ha családi, baráti dolog, ha a csapaton belül van valami, mindenben megpróbálok nekik segíteni.

Két év múlva Szlovákia is társházigazda lesz az Eb-n. Hogyan látja a saját jövőbeli helyzetét?

Sokat beszélgetünk róla, hogy hogyan tovább, de majd meglátjuk.

Kapcsolódó cikkünk

A szlovák női kézilabda-válogatott Norvégia elleni mérkőzését követően, Pénzes Mónikával készítettünk villáminterjút.

Az első két mérkőzésük nem sikerült jól, harmadjára pedig a norvégokkal néztek szembe. Hogyan készültek az olimpiai bajnokra?

Minden meccset nagyon fontosnak tartunk, természetesen erre is száz százalékosan felkészültünk és beleálltunk. Nem vehettük ezt sem félvállról, ez is ugyan olyan fontos volt, mint az előző kettő, függetlenül attól, hogy ki volt az ellenfél. Sokat hibáztunk, de voltak jó dolgok is a játékunkban, amiket biztosan magunkkal viszünk. 

Számomra nagyon nagy élmény volt ilyen ellenfél ellen pályára lépni.

Mikor tudta meg, hogy kezdő lesz? Milyen volt olimpiai bajnokok, rendszeres BL-szereplő játékosok ellen játszani?

Hírdetés

Nem tudtam, hogy kezdő leszek, ezt csak a meccs előtt mondta meg a szövetségi kapitány. Nagyon nagy élmény számomra, hogy ilyen fiatalon kikerültem az Európa-bajnokságra és ilyen sztárokkal játszhattam. Rendkívül boldog vagyok, hogy mindezt átélhettem.

Az utolsó pillanatban került be az utazó keretbe, de mégis Eb-góllal térhet haza. Hogyan látta a saját teljesítményét?

Sajnos nem kaptam túl sok labdát, úgyhogy biztosan lehetett volna jobb is. Akadt két kihagyott helyzetem, de szerintem védekezésben jó megmozdulásaim voltak. Összességében mondjuk úgy, hogy jóra értékelem a teljesítményem, de igyekszek majd ezen javítani a jövőben.

Kapcsolódó cikkünk

A szlovák női kézilabda-válogatott már tét néküli mérkőzéssel zárta az E csoportot. Az innsbrucki Olympiahalleban rendezett találkozón az olimpiai bajnok norvégok igazolták a papírformát.

Jorge Duenas szövetségi kapitány sérülés miatt nem számíthatott Lancz Barborára, aki 14 góljával a csapat legeredményesebbje volt az első két meccsen. A Mosonmagyaróvár vágsellyei jobbátlövője az összesített góllövőlistán a 11. helyen állt, holtversenyben többek között Győri-Lukács Viktóriával, de a szlovénok ellen súlyosnak tűnő sérülést szenvedett. Lancz ugyan végigjátszotta az összecsapást, másnap a sürgősségi kivizsgálás szalagszakadást állapított meg a bal kezében. A felépülése 2-3 hónapot vehet igénybe.

A friss olimpiai bajnok, világbajnoki ezüstérmes és Európa-bajnoki címvédő norvégoknál az a Katrine Lunde hiányzott, aki azért utazott haza, mert a szerbiai fociban edzősködő férjével nehezen tudják megoldani, hogy ki vigyázzon a kislányukra. A 24. világversenyén részt vevő, 44 éves, legendás kapus a középdöntőkben csatlakozik majd újra a norvég válogatotthoz.

A szlovák–norvég meccs előtt a társházigazda Ausztria és Szlovénia küzdött a második, továbbjutást érő helyért, és hiába telt meg szinte teljesen a sportcsarnok, és biztatta a többség az osztrákokat, a végjátékban nem tudtak eleggé higgadtak maradni. Bár vezettek is az utolsó tíz percben, végül 25:24-es vereséget szenvedtek. 

A szlovákiai magyar küldöttségből Oláh Bella és Pénzes Mónika kezdett, de ott volt a pályán a HC DAC két játékosa, Erika Rajnohová és Kristína Pastorková is. A kezdő sípszó pillanatában a szlovák és a norvég kispad is felugrott és tapssal biztatta a pályán lévőket. A 19 fős norvég keménymag azonnal elkezdte hajtani kedvenceiket, de a lelátón elszórva ülők is igyekeztek csatlakozni honfitársaikhoz. A második perc végén a szlovák tábor is megszólalt, Bujnohová góljaival pedig át is vették a vezetést, sőt nem sokkal később kettőre nőtt az előnyük, 3:1.

Ez a lendület nem tartott sokáig, Camilla Herrem és társai gyorsan megrázták magukat és átvették a vezetést. Bár erősen foghíjas volt a lelátó, a hangulatra nem lehetett panasz, aki kint volt, drukkolt, valamint a helyi műsorközlő és DJ is megtett minden tőle telhetőt.

A 9. percben szokatlan jeleneteknek lehettünk tanúi. Herrem kapott egy hosszú indítást, Oláh Bella kijött a kapujából és körülbelül a kilences vonalnál próbált keresztezni. A Vágsellyén védő kapus minimálisan ütközött a balszélsővel, aki ennek ellenére gólt szerzett. Az érsekújvári játékos figyelt rá, hogy ne legyen kemény az ütközés, de a lengyel bírók a videók visszanézése után piros lappal kiállították a kapust. Helyét így Barbora Jakubíková foglalta el. Az eredmény ekkor 4:6 volt. Három norvég góllal később Duenas kikérte első idejét.

Ezt követően érkezett a pályára Győri Viktória is, de 4:14-re megléptek a norvégok. Thorir Hergeirsson szövetségi kapitány a jó teljesítmény ellenére időt kért. A félidő utolsó hét percére, 5:16-nál Pénzest Bízik Réka váltotta, aki azonnal egy szép góllal tette le névjegyét. A félidőt jelző dudaszó 8:20-nál szólalt meg.

Majdnem hét és fél percet kellett várni a szlovák válogatott újabb góljára, Bízik ráadásul 74 másodperc alatt kétszer is betalált. Ez alatt a norvégok négyszer mattolták Michalkovát, 10:24. A pokolian nehéz ellenfél ellenére a naszvadi csapatkapitány a válogatott vezére tudott lenni. Rajta kívül Tatiana Šutranová és Karin Bujnohová tudott még kettőnél több gólt lőni.

A szlovákiai játékosok egy-egy gólnak, blokkolt lövésnek vagy hárított büntetőnek is tudtak örülni, a kispadon Duenas kevésbé volt pozitív, 13:34-nél pedig időt kért a spanyol szakember.

A szlovák tábor még ezután is lelkesen biztatta kedvenceiket, akik 15:38-as vereséggel búcsúztak az Európa-bajnokságtól és a festői szépségű Innsbrucktól. A norvégok csoportelsőként jutottak a bécsi középdöntős csoportba.

Szlovákia–Norvégia 15:38 (8:20)
Olympiahalle, Innsbruck, 1560 néző. Játékvezetők: Lidacka, Lesiak (lengyelek)

Szlovákia: Jakubíková, Oláh (kapusok), Pénzes, Dvorščáková 2, Pastorková, Ščípová, Michalková, Šutranová 5, Ratvajská, Nejedlíková, Győri, Bačenková 1, Bujnohová 4, Rajnohová, Jakubíková, Bízik Réka 3.

E csoport, 3. forduló

A dunaszerdahelyi HC DAC jobbszélsője nemrég ünnepelte 21. születésnapját, így akár egy ajándékként is felfoghatta, hogy ott lehetett a magyar-osztrák-svájci rendezésű Európa-bajnokságon. Pénzes az osztrákok elleni első meccsen az EHF statisztikái szerint 25 percet játszott és két lövésből egy gólt szerzett. Ezen idő alatt 2787 méternél is többet futott, amivel a 8. helyen zárt a vonatkozó rangsorban. A szlovénok ellen bő 31 perc jutott a fiatal kézilabdázónak és ezúttal sprintjével villant, 26.89 km/h-s sebességével a mezőny leggyorsabbja volt. A norvégok ellen bő 22 perc alatt egyszer jutott lövéshez, de nem tudott túljárni a kapus eszén, de a sprintek rangsorában most is odafért a 6. helyre.

Pénzes Mónika statisztikái Kapcsolódó cikkünk

A magyar női kézilabda-válogatott a részben hazai rendezésű Európa-bajnokságon a törökök elleni sikeres debütálást követően Svédország legjobbjaival mérkőzött a debreceni Főnix Arénában.

A csarnok körül már két órával a kezdés előtt gyülekeztek a szurkolók, így a magyar csapat buszát zászlóerdő és hangos skandálás fogadta. A magyar lányok ilyen körülmények között mosolyogva léptek be az arénába, ahol a lépcsőházban már a meccsfelvezetésben lévő gyerekeknek tartottak eligazítást, a médiaközpontban pedig gyülekeztek az újságírók és fotósok.

A bemelegítés alatt már körülbelül félház volt, ami az ülő szurkolókat illeti. De nagyon sokan sorakoztak a büfék előtt, ahol 

az üdítőknél is kelendőbbek voltak a válogatott játékosainak képével ellátott poharak, 

és a fanshopok körül is. Vámos Petráék koncentráltnak tűntek, de egy-egy jól sikerült lövés vagy védés után a mosoly is feltűnt az arcokon.

Negyedórával a kezdés előtt a hangulatot Az éjjel soha nem érhet véget című slágerrel fokozták. A dal megtette a hatását, így a játékosok bemutatásánál már dübörgött a csarnok. A vendégeknél természetesen a Debrecenben légióskodó Kristin Thorleifsdottir kapta a legnagyobb tapsot. A himnuszok elhangzásakor a HU-Sector szurkolói csoport előbb egy magyar címert, majd egy zászlót, végül pedig a saját logójukat megjelenítő élőképpel készült.

A meccskeretből kimaradó Janurik Kinga és Csíkos Luca a kispad mögött foglalt helyet a lelátón, a pályán Böde-Bíró Blanka, Győri-Lukács Viktória, Klujber Katrin, Papp Nikoletta, Füzi-Tóvizi Petra, Vámos Petra és Szöllősi-Schatzl Nadine kezdett, támadásban pedig Papp helyére Kuczora Csenge érkezett.

Az első svéd akció döcögősen indult, de Jenny Karlsson átlövése utat talált a kapuba, az első magyar támadás sikertelen volt, de az ellenakciónál Klujber azonnal labdát szerzett és egyenlített. Amikor a Fradi jobbátlövője újra elcsente a labdát felrobbant a csarnok: „Ria, ria, Hungária!”

A vezetést is Klujber góljával vette át Magyarország, majd visszafutva újra labdát szerzett a jobbátlövő, de a lerohanás végén Győri-Lukács lövését fogta Johanna Bundsen. A harmadik magyar gól hetesből született, „természetesen” Klujber dobta ezt is.

Kuczora találata után Győri-Lukács második lövése bement, a harmadik viszont a kapufán csattant, 5:2. Szöllősi-Schatzl akcióból, majd a saját térfeléről üres kapuba is betalált, 7:3-nál pedig időt kért a svédek szövetségi kapitánya, Tomas Axnér. Ezt egy Elin Hansson gól és egy kihagyott Klujber hetes követte, majd Karlsson életerős átlövéssel jelentkezett, 7:5.

Böde-Bíró nem kezdte túl jól a mérkőzést, de a 17. percben büntetőt védett, majd jött Kuczora kissé szerencsésen becsorgó lövése, 10:6. 

A cserejátékosok közül két perccel később Vámos kiállítása miatt Simon Petra érkezett a pályára. A 20. születésnapját néhány hete ünneplő irányító egy szemtelen góllal kezdett. Szinte amint kiegészült a magyar válogatott Klujbert is kiküldték a holland játékvezetők. Emberelőnyben is szokatlanul sok időre volt szükségük a vendégeknek, hogy tiszta helyzetbe tudjanak kerülni, általában beállóból a Győr légiósa, Linn Blohm szerezte ekkor a gólokat. 

Golovin Vlagyimir mindenre figyelt. 

Védekezésben szokásosan dirigálta a csapatot, de a támadásoknál is igyekezett túlkiabálni a közönséget, a cserék, és a kiállított játékosok visszatérésének alkalmával pedig rajta tartotta a szemét és időnként a kezét is, hogy senki ne lépje át idő előtt a pálya vonalát. A magyar szövetségi kapitány a 24. perc végén, 13:11-nál kért időt. A kapuba ekkor érkezett Szemerey Zsófi, beállóba pedig Bordás Réka.

Egy gólra még felzárkóztak a svédek, de jött Klujber, Szemerey majd Vámos és már 15:12 állt az eredményjelzőn. A szünetre a különbség nem változott, 16:13-nál vonultak az öltözőbe a csapatok. A lelátóról zúgott a „Mindent bele!”. 

A félidőben az Eb-ezüstérmes, olimpikon gátfutó, Kozák Luca is adott egy gyors interjút a helyszíni műsorvezetőnek.

Svédország–Magyarország 25:32 (13:16)

Debrecen, Főnix Aréna, 4163 néző. Játékvezetők: Weijmans, Wolbertus (hollandok).

Svédország: Bundsen 1, Eriksson (kapusok) – Axnér 1, Blohm 4, Dano, Hagman 2/1, Hansson 1, Hvenfelt, Karlsson 6, Lerby 3/1, Lindqvist 4, Löfqvist, Petersson Bergsten, Roberts 2, Strömberg, Thorleifsdottir 1.

Magyarország: Böde-Bíró, Szemerey – Bordás, Faluvégi, Füzi-Tóvizi, Győri-Lukács 6, Klujber 8/1, Kuczora 7/2, Kácsor, Márton, Papp, Pásztor, Simon 6, Szöllősi-Schatzl 3, Tóth II N., Vámos 2.

A csoport, 2. forduló

A magyarok mezőnyben az alapcsapatukkal folytatták, a kapuban pedig maradt az 5 lövésből 3-at megfogó Szemerey, aki ott folytatta, ahol abbahagyta. Győri-Lukácsé volt a második játékrész első gólja, de Kuczora vette hátára a csapatot, 22:16-nál pedig jött a svéd időkérés. 

A 43. percben a videóbírót is bevetették a holland bírók, aminek Füzi-Tóvizi itta meg a levét, de a kétperces kiállítás jogosnak tűnt. Ekkor már hét volt a magyar előny, de Simon góljával ez emberhátrányban nőtt nyolcra, 25:17. 

Ebben nagy szerepe volt Szemereynek is, akinek ugyan már valamivel 50 százalék alatt volt a védési hatékonysága, de ez is világklasszis teljesítménynek mondható. 

Axnér kikérte harmadik idejét. Már csak tizenhárom perc volt hátra, amikor hétre csökkentették a hátrányukat Clara Lerby révén a svédek, és Kuczora is elhibázta első hetesét. Szemerey újabb védése után Golovin is időt kért. 

Klujber és Szöllősi-Schatzl góljai után először nőtt kilencre az előny, tombolt a lelátó. Hát még amikor egy svéd technikai hiba és Klujber újabb gólja után már 30:20 volt az állás. 

A közönség pedig, ahogy ilyenkor szokás, rászámolt Svédországra.

Bundsenben nem maradt benne az ütés, védte Klujber hetesét, de a Blohm nem tudta hozni az extrát, túl jól akarta helyezni a lövését, ami a keresztlécen csattant. Lerby ejtéssel akart túljárni Szemerey eszén, de ez nem az a nap volt. Simon volt az újabb gólszerző. Hihetetlen leírni, tizenegyre nőtt a külöbség bő öt perccel a vége előtt, majd jött Győri-Lukács, 32:20!

A svédek egy üres kapus góllal zárkóztak fel kilencre, de a szurkolók ettől függetlenül állva éltették kedvenceiket, a kulcsjátékosait ekkor már pihentető Golovin pedig időt kért.

A svédek ugyan feljöttek a végén, de az olimpiai selejtező után Debrecenben Magyarország másodszor is legyőzte Svédországot, ezúttal 32:25-re. A szurkolók alaposan megünnepelték a magyar válogatottat, közösen pedig a Himnuszt is elénekelték.

A mérkőzés legjobbjának a 11 védéssel, 46 százalékos lövési hatékonysággal záró Szemerey Zsófit választották. A túloldalon az egyik kapus 29, a másik 22 százalékos védési mutatóval zárt. A legeredményebb játékos a 8 gólig jutó Klujber Katrin volt.

Kapcsolódó cikkünk

Csütörtökön veszi kezdetét a magyar–osztrák–svájci rendezésű női kézilabda-Európa-bajnokság, amelyen a magyar válogatott szeretné hozni a hazai pályán megszokott eredményét.

A magyar női kézilabda-válogatott az utóbbi években folyamatosan lépdelt előre és a részben hazai rendezésű Európa-bajnokságon kötelező, hogy túlszárnyalja a 2022-es 11., és a 2020-as 10. helyezését is. Az idei olimpián elért 6. hely után pedig nem meglepő, hogy volt olyan, az Európai Kézilabda-szövetség (EHF) kötelekébe tartozó szakértő, aki az 5. legerősebbnek nevezte Golovin Vlagyimir csapatát az Eb előtt. 

Az említett erősorrend az októberi válogatottmérkőzések után készült, ahol Magyarország 14 év után győzte le a világbajnok, olimpiai ezüstérmes Franciaország csapatát. Igaz a franciáknál erősen foghíjas volt az akkori keret.

Ettől függetlenül is kijelenthető, hogy a magyaroknak nyolc közé kell jutnia, és a francia, a norvég és a dán válogatott után következő svéd–holland–német hármassal versenghetnek a helyezésekért. Azt pedig már bizonyították Klujberék, hogy egy meccsen bárkit képesek legyőzni.

„Tízévente hazánkban játszhat Eb-meccseket a magyar válogatott, ez szinte már hagyomány, és reméljük, ahogy 2004-ben és 2014-ben, úgy idén is eljut a döntő hétvégére, Bécsbe a csapat. 

Ez a Magyar Kézilabda-szövetség (MKSZ) által megfogalmazott hivatalos cél is, tehát a legjobb hat közé kerülés. 

Ennek eléréséhez Debrecenben van nagyon sok dolga a lányoknak, hiszen sikerrel kell megvívnia a csoportkört, majd reményeink szerint a középdöntőben is négy jó meccset játszik majd a válogatott a Főnix Arénában” – nyilatkozta a tornát felvezető sajtótájékoztatón Illyés Ferenc, az MKSZ elnöke utalva arra, hogy 20 éve a 3., 10 esztendeje pedig a 6. helyen zárt a magyar válogatott a részben vagy egészben hazai rendezésű Eb-ken.

Ha a magyar válogatott kezdőcsapatát nézzük, aligha irreális elvárás a legjobb hat. Problémák akkor adódhatnak, ha a húzóemberek közül valakik gyengébb napot fognak ki. A kapusposzttal lehet a legkevesebb gond, hiszen bár Böde-Bíró, Janurik és Szemerey is kevesebbet játszott az ősszel, mint megszokhattuk, formájuk így is jónak mondható. Szemerey a már említett franciák elleni meccsen remekelt, két társával együtt pedig elosztották a szlovákok és az ukránok elleni legutóbbi felkészülési mérkőzéseket és mind jó teljesítményt nyújtottak.

A széleken Győri-Lukács és Szöllősi-Schatzl az első számú választás, de mögöttük Faluvégi és Márton személyében is remek helyettesek állnak rendelkezésre. Nagy gondot a jobbátlövő poszt sem okozhat, hiszen Klujber világklasszis szinten képes játszani, helyettese pedig az a Papp, aki ugyan a válogatottban leginkább csak védekezik, de a klubjában a támadójátékból is kiveszi a részét.

Az irányító poszton Vámos külföldre igazolása a hasznára vált, hiszen a Metz legutóbbi BL-meccsein igazolta, hogy tovább bővült remek támadórepertoárja. Helyettese a magyar kézilabdázás egyik legnagyobb tehetsége, Simon Petra. A mindössze 20 éves játékos azonban Ferencvárosban csak epizódszereplő volt ősszel, így tőle kiegyensúlyozott teljesítmény még nem várható el. Mögöttük pedig Tóth Nikolett a harmadik választás, aki mindössze a múlt héten mutatkozott be a nemzeti csapatban, így tőle sem várható el, hogy azonnal a húzóemberek közé lép.

Kapusok: Böde-Bíró Blanka, Janurik Kinga (mindkettő FTC), Szemerey Zsófi (Metz)

Jobbszélsők: Faluvédi Dorottya (Ludwigsburg), Győri-Lukács Viktória (Győr)

Jobbátlövők: Klujber Katrin (FTC), Papp Nikoletta (Gloria Buzau)

Irányítók: Simonr Petra (FTC), Tóth Nikolett (DVSC), Vámos Petra (Metz)

Beállók: Füzi-Tóvizi Petra (DVSC), Pásztor Noémi (CSM Bucuresti), Bordás Réka (FTC)

Balátlövők: Csíkos Luca (Vác), Kácsor Gréta (CS Gloria), Kuczora Csenge (Thüringer)

Balszélsők: Szöllősi-Schatzl Nadine (Budaörs), Márton Gréta (FTC)

A magyar válogatott kerete

A legszegényebb választék viszont balátlövőben és beállóban áll Golovin rendelkezésére. Ha Kuczora jó napot fog ki, átlövéseit nincs kapus, aki védje, ha viszont nem jól sülnek el az első kísérletei, Kácsor és a nemzeti mezben az ukránok ellen először lehetőséget kapó Csíkos Luca sem fogja tudni őt pótolni.

A vonalon játszók közül a legutóbb már csapatkapitányként szereplő Füzi-Tóvizi helye megkérdőjelezhetetlen, de mögötte az a Bordás a második választás, aki lassan másfél éve alig játszik magas szintű tétmérkőzést. Ennek ellenére ugyan védekezésben rendszeresen számításba veszik a válogatottnál, de a játékhiány miatt gyakrabban késik el egy-egy ütközésnél és kap kiállítást, míg támadásban sokkal kevésbé eredményes, mint 2-3 éve. Utánuk Pásztor jön a hierarchiában, aki ugyan támadásban jó teljesítményre képes, a védekezése talán kissé gyengébb, és romániai igazolása sem látszik a legjobb döntésnek, legalábbis a játékperceit elnézve.

A pluszt egyértelműen a debreceni közönség jelentheti, amely az áprilisi olimpiai selejtezőn már belehajtotta a válogatottat a svédek legyőzésébe. Talán éppen ez a plusz hiányzott az olimpián, amikor a negyeddöntő végjátékában bukta el a győzelmet a magyar csapat Svédország ellen.

„Mi is Bécsben szeretnénk zárni a tornát, de éppígy fontos megemlíteni, hogy a helyszínre látogató nézők boldogan térjenek haza az arénából, hogy az ő támogatásukat is megháláljuk. 

A tavaszi olimpiai selejtezőn is remek hangulat volt, ott úgy éreztem, úgy éreztük, hogy képtelenség rosszul játszani ilyen hangulatban. 

Az elmúlt időszakban majdnem ugyanolyan munkát végeztünk, mint az olimpiai felkészülés során, azt pedig elmondhatom, hogy nagyon várják a lányok a debreceni Eb kezdését. Vannak kötelező győzelmek, mint a törökök és az északmacedónok elleni a csoportkörben, míg a svédekkel szembeni összecsapás a torna további lefolyását és végkimenetelét nagyban befolyásolhatja” – mondta Golovin kedden. 

A csoportból az első két csapat jut tovább, majd kialakul a középdöntők mezőnye. Itt a papírforma szerint Montenegró, Románia, Franciaország és Spanyolország vár majd a magyarokra. A szövetségi kapitány szerint itt a montenegróiak elleni meccs lehet döntő fontosságú a legjobb hatba kerüléshez, de a spanyolok és a románok sem tekinthetők kötelező ujjgyakorlatnak. 

A két középdöntős csoportból majd a legjobb 2-2 válogatott játszik egymással az elődöntőkben, a harmadik helyezettek pedig egy helyosztón vívnak meg az ötödik helyért. Ezeket a mérkőzéseket már Bécsben rendezik.

Kapcsolódó cikkünk

Három győzelemmel zárta a debreceni olimpiai selejtezőt a magyar női kézilabda-válogatott, így kijutott az idei párizsi ötkarikás játékokra. A japánok elleni 37:28-as győzelem után Győri-Lukács Viktória, Klujber Katrin és Papp Nikoletta nyilatkozott lapunknak.

„A meccs közepétől mondhatni, hogy már örömjáték volt, de az elején még látszott rajtunk, hogy nagyon koncentráltak vagyunk. Illetve érezhető volt az is, hogy jól tudjuk, hatvan percig tart a mérkőzés. A japán válogatott ráadásul egy nagyon jó csapat, nem fekszik nekünk az ő kézilabdájuk, nagyon-nagyon sokat készültünk rájuk. Talán a lendületünkön és azon, hogy igazi csapatként működtünk, nem tudtak áttörni. Mindegy, mennyi volt közte, mi akkor is azt akartuk, hogy jó legyen a védekezés és utána jól tudjuk lezárni a következő támadást” – mesélt a találkozó lélektanáról Klujber Katrin. Az első félidőben folyamatosan nőtt a különbség a két csapat között. Éppen a Ferencváros átlövője volt az egyik, aki szórta a gólokat, és mikor a japánok támadásban lehozták a kapusukat, a találkozón 11 gólig jutó kézilabdázó üres kapuba is többször betalált. A szünetben egy időn túli japán büntetőnek köszönhetően 18:11 volt az állás.

Bár a japánok részéről is láthattunk egy-egy szép támadást és küzdöttek azért, hogy csökkentsék az egyszer már tizenkettőre is növő különbséget is, klasszis gólokat a hazaiak lőttek. Kínai figura végén Győri-Lukács és Debreczeni-Klivinyi Kinga is betalált, de lőtt pazar gólt a mindössze 19 éves Simon Petra is, és a padról beszállók közül Albek Annának is akadt látványos átlövése, míg Janurik Kinga a kapuban mutatott be egy-két bravúrt. „Abszolút nem foglalkoztunk már a múlt héttel, a norvégok elleni vereséggel. Az nem is említhető egy napon ezekkel a meccsekkel. Hihetetlen hazai szurkolótábor gyűlt itt össze, és ezen a héten elhittük, hogy mi vagyunk a legjobb csapat a világon. Voltak kritikus pontok a svédek ellen, például a második félidő elején, mikor kiegyenlítettek, de nem tudtak megtörni, hiszen olyan szurkolás volt mögöttünk… nem volt olyan lehetőség, hogy kikapjunk. Azt gondolom, hogy a hazai környezet döntő tényező volt ebben a menetelésben. Sokat tanultunk a korábbi hibáinkból és nem akartuk kiengedni a kezünk közül ezeket a mérkőzéseket, hiszen tudtuk, mi a tét – beszélt a debreceni csarnokban kapott pluszenergiákról és önbizalomról Papp Nikoletta, akire elsősorban védekezésben számít a szakmai stáb, de vasárnap az első alkalommal, mikor támadásban is bennmaradt, azonnal gólt szerzett. – A klubjaimban mindig is támadtam, itt a válogatottban alakult ki, hogy csak védekezek. Örültem volna, ha még többet tudok a pályán tölteni támadásban, de ha ennyit kapok, akkor azzal a lehetőséggel próbálok élni” – válaszolta lapunknak az átlövő, akit arról is kérdeztünk, mi jár a fejében, ha meghallja az olimpia szót. „Hihetetlen érzés. Azt gondolom, hogy már a tokiói is felejthetetlen élmény maradt, de egy olimpia szurkolókkal teljesen más lesz” – zárta a román Gloria Buzau jobbátlövője.

A hajrában a közönség felállva ünnepelte a csapatot, majd az utolsó dudaszót követően indult az igazi fieszta. A 37:28-as végeredmény a japánokat nagyon megviselte, sírva köszönték meg szurkolóiknak a biztatást. A roppant sportszerű hazai tábor ekkor egy rövid időre az ellenfélre összpontosított és vastapssal búcsúzott az olimpiáról lemaradó válogatottól.

Miután a csapatkapitány, Böde-Bíró Blanka, aki mellesleg 38 százalékos védési mutatóval zárt a kapuban, átvette a szimbolikus párizsi repülőjegyet, tovább fokozódott a hangulat, hiszen a játékosok kimentek a drukkerek közé. A fanatikusok rengeteg ajándékkal készültek kedvenceiknek, minden kézilabdázó kapott piros-fehér-zöld arcfestést, de rengeteg édesség és ajándéktárgy került Vámos Petráékhoz. A lelátón előkerült egy vélhetően kézzel készített zászló is, amelyre többek között az Eiffel-torony, a Notre-Dame és a Diadalív rajza mellett a „Párizsban szép a nyár…” dalrészlet is felkerült. A folytatást ismerve aligha véletlen, hogy az interjúkra már mindenki egy szál rózsával érkezett.

A játékosok szemmel láthatóan élvezték a rivaldafényt és még az újságírókhoz is mosolygósan érkeztek, sőt, Füzi-Tóvizi Petra vagy Bordás Réka örömittasan, szökdelve foglalta el helyét a mixzónában. „Mindhárom napon úgy jöttünk ki az öltözőből, hogy bárki bármit gondol, most háromszor hatvan percen át csak mi, játékosok és a mögöttünk álló több ezer ember számít. Mindannyian elhittük, hogy meg tudjuk nyerni. Nagyon egységesek voltunk, csapatként küzdöttünk, ha bármikor mélyponton volt valaki, azonnal jött egy társ, aki kihúzta a gödörből, mindig lett vezére a csapatnak. Ezt kell megtartanunk, mert így lehetünk sikeresek” – nyilatkozta Győri-Lukács Viktória, aki többször elmondta a héten, szeretnék átéllni azt, amit a férfiak. A tatabányai magyar–portugál azonban sokkal több izgalmat tartogatott. – Nem számít, hogy hogyan, csak az a fontos, hogy mindkét csapat kint van és ennek nagyon örülök. Az igazi ünneplés majd most, az öltözőben kezdődik” – utalt a győriek jobbszélsője arra, hogy a tévés nyilatkozata miatt a pályán kezdődő pezsgőzés néhány percéről lemaradt.

A selejtezőtorna előtt a legtöbben, így lapunk is a svédeket könyvelte el a négyes legjobbjának, de ezzel mit sem törődött a magyar válogatott. Sőt, a norvégok elleni Eurokupa-vereség után a közösségi médiát elárasztó, nem túl pozitív kommentek sem vették el a játékosok kedvét. „Nem igazán érdekelnek minket azok, akik nem hisznek bennünk egy-egy rossz meccs után. Sportolók, de emberek vagyunk, előfordul az ilyen. Pénteken láthatta mindenki, hogy bravúrokra is képesek vagyunk. Beleálltunk, nagyot küzdöttünk, ott volt a szívünk a pályán és ezt a végeredmény is megmutatta. Ilyenkor persze kicsit felspanol minket, hogy azt tudjuk mondani azoknak, akik előtte inkább kikapcsolták a tévét, hogy akkor az ilyeneket sem fogjátok látni. Inkább persze azokkal foglalkozunk, akik mindig velünk vannak, most is itt voltak, ráadásul a családjaink, a szeretteink is láthatták ezt a néhány meccset. Hatalmas élmény volt, hogy ennyien mellettünk álltak, nagyon jó érzés volt, hogy mekkora lendületet adtak és ez milyen előnyt jelentett a pályán – világított rá a válogatott lelki oldalára Klujber Katrin, akit arról is megkérdeztünk, mi a titka annak, hogy most már nem csak egy-egy félidőben tudták megmutatni azt, hogy mire is képesek. – Jobban összeértünk. Ha csak egy-egy hétre is találkozunk, mindig érzem, hogy egyre jobban együtt van a csapat. De szerintem ez a közeg volt az igazi plusz. Extra hangulat volt. Azt hittük, csütörtökön vagy pénteken nem lesznek kint annyian, de akkor is nagyon sokan eljöttek. Ez nekünk nagyon jó érzés volt. Nem tudom, mi van itt Debrecenben, de egész jó itt a mérlegünk. Most egy olimpiai selejtezőt nyertünk és kijutottunk Párizsba, de volt már itt 2018-ban junior-vb is, amit szintén megnyertünk. Most nagy lesz az ünneplés, de ezt a hetet nagyon sok munka előzte meg, ez a három meccs igazi nagybetűs csapatmunka volt” – mosolygott beszélgetésünk végén az átlövő és utolsóként csatlakozott az öltözőben kezdődő bulihoz.

Az olimpiai kézilabdatorna sorsolására kedden 17.30-tól Párizsban kerül sor. Az már biztos, hogy a magyar csapat a norvégokat elkerüli, hiszen egy kalapba került a világbajnoki címvédővel.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »