Borszentelést tartottak Szent Vince napja alkalmából Jakubec Ágnes2024. 01. 29., h – 09:37 Somorja |
Tizenötödik alkalommal jöttek össze a borászok, borlovagok és borkedvelők, hogy ünnepélyes keretek között, Szent Vince napja alkalmából megáldják az új bort.
Az év első borászati ünnepét január 22-én, a hagyományos termésjósló napon, Szent Vince napján ünneplik. Ezen a napon a szőlősgazdák vesszőt metszenek, üvegbe teszik és megfigyelik, kihajt-e. Ha rügy fakad a vesszőn, jó évnek néznek elébe a borászok, gazdag termés várható. Ha viszont nem hajt ki, akkor további fagyokra és gyengre termésre lehet számítani. Ezt a hagyományt élesztette újra 2007-ben az Európai Borlovagrend dél-szlovákiai legátusa a Csallóközben. A díszes ruhában bevonuló borlovagok most is a somorja-gancsházai Bartal családi pincészetben találkoztak és áldották meg az új bort. Az eisenstadti székhelyű Európai Borlovagrend dél-szlovákiai küldöttségének vezetője köszöntötte az egybegyűlteket, ahol jelen voltak a borlovagrend magyarországi tagjai is. Az újbort, ugyanúgy mint minden éven, Jozef Bohunický dékán és mons. Dušan Argaláš papok áldották meg. A ceremónia végén hagyományosan Salve Vini kiáltással koccintottak.
„Ha fénylik Vince, megtelik a pince. Ha csepeg, csurog, kevés lesz a borod”
A borászati év augusztustól augusztusig tart, mondta el Bartal László, a pincészet tulajdonosa, aki értékelte a 2023-as évet. Szőlőjükben 15 különböző fajta szőlőt termesztenek, 26 hektáron évi 300 ezer palackot készítenek. „A tavaszi kezdet nehéz volt, sok betegség felütötte a fejét, nekünk szerencsénk volt, sikerült megmenteni a szőlőt. A tavalyi évre jellemző, hogy a vörösboroknak kedvezett, szép és hosszú volt az ősz, be tudtak érni a szemek, jó minőségú borokat hozott. Ugyanakkor a vörösbor kevésbé értékesíthető, kevésbé közkedvelt nálunk, ezért javarészt rosé borokat készítettünk. Jóval több palackot, mint az előző években. A rosé borok a legkeresettebbek, a legeladhatóbbak” – osztotta meg Bartal László.
Bartalos Gyula az Európai Borlovagrend tavaly kinevezett prokonzulja is értékelte a tavalyi év borait, amelyek kitűnőre sikerültek. Beszámolt a szlovákiai pincészetek helyzetéről is. „Az, hogy a pincék félig tele vannak borral, azt jelzi, hogy az értékesítés nem úgy megy, ahogyan a borászok szeretnék. A drágulás jelentősen befolyásolja a borfogyasztást. A borászok nem tudják kellő mértékben értékesíteni a pincében lévő borokat. A minőségi borok a versenyben alul maradnak a kevésbé jó minőségú borokkal szemben, amelyek jobban értékesíthetőek a piacon. Ki kell emelni azt is, hogy az utóbbi évtizedben a szlovák borok, ezen belül is a Kis-Kárpátok borvidékén és a kürti borvidéken termelt borok minősége nagyot nőtt, komoly sikereket értek el a nemzetközi borversenyeken. A borlovagrend egyik célja, hogy megkedveltesse a minőségi borok fogyasztását a következő generációval. Azt hiszem, jó úton járunk” – zárta a borlovag. Megtudtuk, hogy az utóbbi években nagy népszerűségre tettek szert a rosé borok.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »