Nem változott az IMF filozófiája, bár a vezetője, Christine Lagarde időnként mond olyat is, hogy a túl sok megszorítás nem igazán jó – jelentette ki Boros Imre közgazdász az M1 Ma reggel című műsorában.
Most úgy gondolják, hogy Európában a konjunktúra elindult, a mi térségünkben kicsit jobban, vissza lehet térni a régi modellhez, hiszen ezt ők 30-40 évig a saját és a főbb háttérhatalmak, pénzügyi körök gyönyörűségére jól csinálták. Az IMF-től mást különösebben nem várhatunk – szögezte le.
Hozzátette: azok az országok, amelyek forrás tekintetében jelentősebben hozzájárultak az IMF pénzügyi erőfeszítéseihez, például Kína, a szervezet döntéshozatali mechanizmusában nem kapták meg azt a szerepkört, ami nekik járna. Itt egy befejezetlen regényről van szó. Tulajdonképp a Kína, India, Oroszország és Dél-Afrika által létrehozott Brics és annak leágazásai egy ellen-IMF-et jelentenek.
Annak kapcsán, hogy az IMF vezetője veszélyesnek nevezte a bankok túlterjeszkedését, Boros Imre megjegyezte: ebből az hangzik ki, hogy a kisebb egységeket megint fel akarják számolni.
Megjegyezte, hogy a 80-90-es években már végbement egy „iszonyatos” bankkoncentráció. A szakember szerint egy hasonló tendencia nem tenne jót.
Úgy véli: a problémát az okozza, hogy a bankok leszoktak az ügyfélhitelezéstől, spekulatív üzletekbe bocsátkoztak. Például említette a Deutsche Bank, mely hosszú ideig a német ipar finanszírozását tekintve zászlóshajó volt, majd belement a spekulatív üzletelésbe, és hatalmasakat bukott.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »