Boldogok, akik… – Megjelent A Szív jezsuita magazin áprilisi száma

Boldogok, akik… – Megjelent A Szív jezsuita magazin áprilisi száma

Mindannyian arra vágyunk, hogy boldogok legyünk, de mit is értünk pontosan ez alatt? Mit üzennek a mai keresztények számára a jézusi boldogmondások? Hogyan élhető meg minden életszakasz a maga teljességében? Hogyan lehetséges más boldogságát, boldogulását szolgálni? Ezekre a kérdésekre is keresi a választ A Szív jezsuita magazin legfrissebb, áprilisi lapszáma.

A Szív jezsuita magazin legfrissebb, nagyböjti számának fókuszában

„Boldogság az, amikor egyetlen porszemben látjuk az egész vilá­got, vagy egyetlen lelki mozdulásban Isten Lelké­nek egyénre szabott ígéretét, ahogyan Loyolai Szent Ignác nyomán mondhatjuk. Boldogok, akik vágya­koznak a semmiségben lakozó mindenségre” – írja beköszönőjében Pakot Géza SJ, a Jezsuita Kiadó új igazgatója (Tornya Erika RSCJ-t március közepével A Szív főszerkesztőjének nevezte ki András Attila SJ tartományfőnök). Ha e gondolat értelmében tudjuk megélni a nagy­heti és a húsvéti időszakot, akkor közel kerülünk e legfontosabb ünnepkör üdvösséget ígérő valóságá­hoz.

Patsch Ferenc SJ legújabb írása a közösségi médiával való együttélés módozatait latolgatja, s néhány konkrét javaslattal is él, hogyan tudjuk magunkat felvértezni a képernyőfüggés okozta veszélyekkel és káros következményekkel szemben. „A végső cél persze nem lehet az, hogy egyszer s mindenkor­ra megfosszuk magunkat a közösségi médiától (s így nélkülözni kénysze­rüljünk áldásos hatásait is), hanem hogy visszanyerjük vele szemben a szabadságunkat, és újra szabadon dönthessünk arról, hogy mire akar­juk fordítani a figyelmünket” – zárja írását a Pápai Gergely Egyetem professzora.

Hírdetés

„A szolgálat szó azért veszélyes, mert sok mindent ki lehet kerülni vele. Ugyanakkor meg pont a bol­dogság szempontjából van egy olyan dimenziója, amelyet kevésbé hangsúlyozunk: hogy a szolgálat azt is jelen­ti, hogy egy nagyobb egységnek, Isten országa építésének vagyok a részese. És ez sokkal mélyebb boldogság­gal tölthet el, mint ha csak a magam munkájára, ügyességére gondolva te­kintenék rá. Ezt persze könnyű kiját­szani azzal, hogy »tudod, Krisztus is meghalt a kereszten a szolgálatban, hát akkor ne panaszkodj, meg ne ég­jél ki, hanem vezesd ezt a három plé­bániát is, amit hozzád csapunk«. Na­gyon veszélyes, hogy ha a szolgálat szó előkerül, akkor már nem illik ellentmondani vagy kihátrálni. A mentálhigié­nés lelkigondozói képzésben is elő­kerül ez a probléma: hogyan tudunk nemet mondani magunk és végső so­ron mások érdekében?” – mutat rá Joób Máté. Az evangélikus lelkésszel, lelkigondozóval készült interjúnkban szó esik a pozitív pszichológia boldogságképéről, és arról is, lehet-e túl sok a boldogság.

– Jézusi boldogságok: Nemeshegyi Péter SJ kommentárja a nyolc boldogmondáshoz
– A teremtett világ gazdagsága, a teremtésvédelem és a boldogság összefüggései
– Az öröm útján – gyerekekkel
– Szükségünk van egymásra: idősek és gyerekek találkozása a kecskeméti nyugdíjasházban
– Az öregség mint saját sorsom – Részlet Kiss Ulrich SJ Hivatásom: öreg című hamarosan megjelenő kötetéből
– Az ukrajnai Emmaus-Oszelja Közösség mindennapjai, a róluk készült fotósorozat művészeti elemzésének eszközeivel
– Beszélgetés Paksa Balázzsal, A Szív (és az Új Ember) filmkritikusával

Fotó: A Szív (a nyitóképen: Pál István Szalonna – fotó: Merényi Zita)

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »