Mindannyian arra vágyunk, hogy boldogok legyünk, de mit is értünk pontosan ez alatt? Mit üzennek a mai keresztények számára a jézusi boldogmondások? Hogyan élhető meg minden életszakasz a maga teljességében? Hogyan lehetséges más boldogságát, boldogulását szolgálni? Ezekre a kérdésekre is keresi a választ A Szív jezsuita magazin legfrissebb, áprilisi lapszáma.
A Szív jezsuita magazin legfrissebb, nagyböjti számának fókuszában
„Boldogság az, amikor egyetlen porszemben látjuk az egész világot, vagy egyetlen lelki mozdulásban Isten Lelkének egyénre szabott ígéretét, ahogyan Loyolai Szent Ignác nyomán mondhatjuk. Boldogok, akik vágyakoznak a semmiségben lakozó mindenségre” – írja beköszönőjében Pakot Géza SJ, a Jezsuita Kiadó új igazgatója (Tornya Erika RSCJ-t március közepével A Szív főszerkesztőjének nevezte ki András Attila SJ tartományfőnök). Ha e gondolat értelmében tudjuk megélni a nagyheti és a húsvéti időszakot, akkor közel kerülünk e legfontosabb ünnepkör üdvösséget ígérő valóságához.
Patsch Ferenc SJ legújabb írása a közösségi médiával való együttélés módozatait latolgatja, s néhány konkrét javaslattal is él, hogyan tudjuk magunkat felvértezni a képernyőfüggés okozta veszélyekkel és káros következményekkel szemben. „A végső cél persze nem lehet az, hogy egyszer s mindenkorra megfosszuk magunkat a közösségi médiától (s így nélkülözni kényszerüljünk áldásos hatásait is), hanem hogy visszanyerjük vele szemben a szabadságunkat, és újra szabadon dönthessünk arról, hogy mire akarjuk fordítani a figyelmünket” – zárja írását a Pápai Gergely Egyetem professzora.
„A szolgálat szó azért veszélyes, mert sok mindent ki lehet kerülni vele. Ugyanakkor meg pont a boldogság szempontjából van egy olyan dimenziója, amelyet kevésbé hangsúlyozunk: hogy a szolgálat azt is jelenti, hogy egy nagyobb egységnek, Isten országa építésének vagyok a részese. És ez sokkal mélyebb boldogsággal tölthet el, mint ha csak a magam munkájára, ügyességére gondolva tekintenék rá. Ezt persze könnyű kijátszani azzal, hogy »tudod, Krisztus is meghalt a kereszten a szolgálatban, hát akkor ne panaszkodj, meg ne égjél ki, hanem vezesd ezt a három plébániát is, amit hozzád csapunk«. Nagyon veszélyes, hogy ha a szolgálat szó előkerül, akkor már nem illik ellentmondani vagy kihátrálni. A mentálhigiénés lelkigondozói képzésben is előkerül ez a probléma: hogyan tudunk nemet mondani magunk és végső soron mások érdekében?” – mutat rá Joób Máté. Az evangélikus lelkésszel, lelkigondozóval készült interjúnkban szó esik a pozitív pszichológia boldogságképéről, és arról is, lehet-e túl sok a boldogság.
– Jézusi boldogságok: Nemeshegyi Péter SJ kommentárja a nyolc boldogmondáshoz
– A teremtett világ gazdagsága, a teremtésvédelem és a boldogság összefüggései
– Az öröm útján – gyerekekkel
– Szükségünk van egymásra: idősek és gyerekek találkozása a kecskeméti nyugdíjasházban
– Az öregség mint saját sorsom – Részlet Kiss Ulrich SJ Hivatásom: öreg című hamarosan megjelenő kötetéből
– Az ukrajnai Emmaus-Oszelja Közösség mindennapjai, a róluk készült fotósorozat művészeti elemzésének eszközeivel
– Beszélgetés Paksa Balázzsal, A Szív (és az Új Ember) filmkritikusával
Fotó: A Szív (a nyitóképen: Pál István Szalonna – fotó: Merényi Zita)
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »