MADRID, BARCELONA. Bocsánatot kért a spanyol csendõrök erõszakos fellépése miatt a múlt heti katalóniai népszavazáson a spanyol kormány katalóniai megbízottja egy barcelonai televíziós interjúban pénteken.
Enric Millo a TV3 katalán televízió mûsorában szomorúságát fejezte ki a történtek miatt, de azt is mondta, hogy a katalán kormányt tartja felelõsnek. Szerinte mindez elkerülhetõ lett volna, ha nem tartják meg a referendumot vagy ha a katalán elnök nem buzdít a szavazóhelyiségeknek kijelölt iskolák nyitva tartására.
Az alkotmánybíróság által felfüggesztett, de múlt vasárnap mégis megrendezett katalán függetlenségi népszavazás összecsapásba torkollt a hatóságok és a szavazók között. A katalán kormány adatai szerint 893 civil sérült meg, a spanyol belügyminisztérium pedig 431 megsérült rendõrrõl adott hírt.
"Tûzszünetet" kért a spanyol és a katalán vezetés között Santi Vila katalán kormánytisztviselõ, aki az ARA címû katalán lapnak adott nyilatkoztában azzal fordult a két félhez: kötelezzék el magukat amellett, hogy egy ideig nem hoznak újabb egyoldalú döntéseket.
A katalán vállalati ügyekért felelõs tanácsos szerint ugyan politikailag "érthetõ" lenne Katalóniában az egyoldalú függetlenségi nyilatkozat elfogadása, de figyelembe kell venni annak következményeit is, amelyek között egyebek mellett lehetséges utcai konfliktusokat és tüntetéssorozatot is felsorolt.
Zendülés gyanújával indult eljárásban egy katalán rendõrfõnök ellen
Zendülés bûncselekményének gyanújával indult eljárásban pénteken kellett vallomást tennie Josep Lluis Trapero katalán rendõrfõnöknek a spanyol központi büntetõbíróságon, Madridban.
A rendõri vezetõt nem az október 1-jei eseményekkel kapcsolatban idézték be, hanem a katalán kormány gazdasági tanácsosának barcelonai hivatalánál szeptember 20-án zajlott tüntetés miatt. A spanyol csendõrség aznap nagyszabású akciót indított, hogy megakadályozza az illegális függetlenségi népszavazást: 41 helyen tartottak házkutatást, 14 magas rangú katalán tisztviselõt vettek õrizetbe.
A gazdasági tanácsos hivatala elõtt már reggel tiltakozó tömeg gyûlt össze, akik egészen másnap hajnalig ottmaradtak, súlyosan megrongáltak három csendõrautót, amiket aztán el kellett szállítatni a helyszínrõl. A tüntetõk megpróbáltak behatolni az épületbe, miattuk a csendõrök órákig odabent ragadtak.
A csendõrség állítása szerint segítséget kért a katalán rendõrségtõl, amely ezt azonban csak többszöri kérésre és sokára teljesítette. A bíróság az ügyben beidézte továbbá Jordi Sánchezt, a Katalán Nemzetgyûlés (ANC) valamint Jordi Cuixartot, az Ómnium Cultural nevû civil politikai szervezet vezetõjét, mivel a tüntetést õk szervezték és koordinálták.
Forrás:hirek.sk
Tovább a cikkre »