Blanár egy követ fúj Szijjártóval, mindketten kiakadtak, mert Ukrajna már orosz területeket is lőhet amerikai rakétákkal

Blanár egy követ fúj Szijjártóval, mindketten kiakadtak, mert Ukrajna már orosz területeket is lőhet amerikai rakétákkal

Blanár egy követ fúj Szijjártóval, mindketten kiakadtak, mert Ukrajna már orosz területeket is lőhet amerikai rakétákkal Lajos P. János2024. 11. 18., h – 10:55 Pozsony |

Juraj Blanár szlovák és Szijjártó Péter magyar külügyminiszter is bírálta Joe Biden döntését, aki vasárnap engedélyezte az ATACMS rakétarendszerek használatát oroszországi célpontok ellen. Közben kiszivárgott, hogy a britek is engedélyezik a Storm Shadow használatát oroszországi célpontok ellen.

Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajna számára, hogy oroszországi területen lévő katonai célpontok ellen is használja az ATACMS amerikai rakétarendszereket. A fegyver maximális hatótávolsága 300 km, ami lehetővé teszi, hogy az ukránok eddig nehezen elérhető orosz katonai bázisokat is támadhassanak. 

Kapcsolódó cikkünk

Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverzet bevetésével – közölték amerikai kormányzati tisztségviselők vezető amerikai médiumokkal.

A döntés révén Ukrajna hadserege felhasználhatja az Egyesült Államok által rendelkezésére bocsátott nagy hatótávolságú taktikai rakétarendszereket (Army Tactical Missile Systems – ATACMS) Oroszország területén belüli célpontok ellen. 

A magas rangú kormányzati tisztségviselők az amerikai médiumoknak arra is utaltak: 

Joe Biden januárban távozó elnök több hónapon át tartó ellenkezésének feladása összefügg azzal, hogy a közelmúltban észak-koreai katonák is bekapcsolódtak az orosz-ukrán konfliktusba az orosz fél oldalán. 

Hírdetés

Amerikai hírszerzési értesülések szerint mintegy 12 ezer katona érkezett Észak-Koreából Oroszország kurszki régiójába, amelynek egy részét az ukrán haderő tartja ellenőrzése alatt. A térségbe egyben 50 ezer orosz katonát vezényelt a moszkvai hadvezetés az ukránok meglepetésszerű nyári offenzívája nyomán. 

Joe Biden a korábbi hónapokban azzal érvelt, hogy Egyesült Államok által szállított nagy hatótávolságú eszközök bevetésének engedélyezése a háború eszkalálódásához vezet, miközben komoly nyomás nehezedett az amerikai elnökre Kijev és több nyugati főváros felől arra hivatkozva, hogy Ukrajna számára a háború elvesztésébe kerülhet a korlátozás fenntartása. Az amerikai adminisztráció nyáron már hozzájárult ahhoz, hogy az ukrán katonaság közvetlenül a határ mentén fekvő orosz területeken bevessen az Egyesült Államok által szállított fegyverzetet. Joe Biden és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szeptemberben Washingtonban tárgyalt, amikor az ukrán államfő bemutatta „béketervét”, amelynek része volt oroszországi célpontok támadhatósága. Amerikai kormányzati források szerint Volodimir Zelenszkij célpontok lehetséges listájával érkezett az amerikai fővárosba, amelyek ellen az oroszországi mélységi támadásokat végrehajtanák. 

Amerikai tisztségviselők közlése szerint időközben Oroszország a legértékesebb katonai eszközeit, amelyek lehetséges célpontnak számítanak, áttelepítette az ATACMS rakétáinak 300 kilométeres lőtávján kívüli területekre.

Juraj Blanár szlovák és Szijjártó Péter magyar külügyminiszter a közösségi médiában reagált néhány óra különbséggel az amerikai döntésre. Szijjártó ugyan meg sem említi, hogy mit bírál, viszont háború további eszkalációjátólt tart. „A háborúpárti washingtoni és brüsszeli mainstream egy végső, elkeseredett támadást indított az új realitás ellen” – írta bejegyzésében Szijjártó. Szerinte a „hatalomból kiszavazott háborúpárti politikusok sem Washingtonban, sem Brüsszelben nem hajlandók tudomásul venni a népakaratot”, utal Szijjártó Donald Trump győzelmére. 

Úgy tűnik, a háborúpárti erők végső elkeseredésükben még a legrosszabbtól, vagyis az ukrajnai háború világméretűvé történő kiterjesztésétől sem riadnak vissza

 – írja a magyar külügyminiszter. Szijjártó azt nem kommentálta, amikor kiderült, hogy Észak-Korea már több 10 ezer katonát küldött Putyin megsegítésére. 

Hasonlóan reagált Juraj Blanár szlovák külügyminiszter is, csak egy órával később, és azzal a címmel, hogy „A béketárgyalások már úgyis elkerülhetetlenek”. Blanár arra is reagált, hogy Nagy Britannia hasonlóan döntött a saját rakétái, a Storm Shadow felhasználásáról. 

Az amerikai elnök ezt szándékosan teszi Nagy Britanniával egyeztetve, hogy nehezítsék a következő elnök D. Trump számára a béketárgyalásokat?

 – teszi fel a kérdést Blanár. Közben utal arra, hogy szerinte 2022 tavaszán az akkori brit miniszterelnök, Boris Johnson akadályozta meg a béketárgyalások sikerét. Ezt az álhírt ugyan már sok forrás cáfolta, de Blanárt ez láthatóan nem zavarja. 

A szlovák külügyminiszter szerint ezzel csak azt akarják minden áron bizonyítani, hogy a katonai doktrína Ukrajna esetében helyes volt, habár ez Blanár szerint nem igaz. Az észak-koreai katonákat Oroszországban ő sem említi. 


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »