Várható volt, hogy az ellenzéki pártok nem lesznek elragadtatva (mint ahogy sokan mások sem) az országos teszteléstől, és ezzel kapcsolatban még a kákán is csomót fognak keresni!
A megkérdőjelezett önkéntesség, a teszteléstől távol maradtak utólagos szankcionálása, az óránként változó rendeletek, valamint a szervezés körüli bonyodalmak borzolták a kedélyeket, és még az orvostársadalomnak, valamint a köztársasági elnöknek is szemet szúrtak.
De arra azért a kevesen mertek gondolni, hogy a Smer egyik parlament képviselője, Ĺuboš Blaha a közösségi oldalán
megszállóknak titulálja az 50 tagú osztrák és 200 tagú magyar önkéntes egészségügyi dolgozócsoportot, akik a frontvonalban a hétvégén segítséget nyújtanak az országos tesztelésben.
„Ha tesztelés során németül vagy magyarul beszélő orvostanhallgatókra bukkansz, azonnal hívd a rendőrséget! Ők idegen hadsereg katonái, akiket Ausztriából és Magyarországról küldtek ide a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának felhatalmazása nélkül.
A törvény értelmében semmi keresnivalójuk az országban, formális szempontból pedig megszállóknak tekinthetők, és polgári kötelességünk az idegen hadseregek ténykedéséről tájékoztatni a Szlovák Köztársaság biztonsági erőit.” – áll a szlovák parlamenti képviselő facbookos oldalán egy 15 pontos, önmaga által szerénynek titulált tanácsadásában.
A Szlovák Alkotmány 119. paragrafusa szerint a kormány (és nem a parlament) dönt külföldi fegyveres erők szlovákiai jelenlétéről humanitárius segítségnyújtás, katonai gyakorlat, békefenntartó misszió esetében, valamint a külföldi haderők országon való áthaladásáról is.
Tehát az osztrák és magyar medikusok, orvosok szlovákiai jelenlétéhez elég a kormány döntése, különösen abban az esetben, amikor a parlamenti képviselők a járványfertőzöttség miatt akadályoztatva vannak a tanácskozásban és döntéshozatalban.
Mondhatnánk persze azt is, hogy Blahával nagyon elszálltak a lovak, és ugyanolyan nagy szlovák homály borítja a gondolkodását, mint amilyen annak idején Slotáét, aki köztudottan tankokkal akarta elfoglalni Budapestet.
Viszont mondhatnánk azt is, hogy ez a kijelentése kimerítheti a lázítás és felbujtás cselekedetét, amivel a büntetőkönyv bizonyos paragrafusa is bizonyára foglalkozik. Most a felvidéki magyar politikusainkon a sor, hogy fontolják meg, ügyvédi segítséget igénybe véve tesznek-e feljelentést a Smer parlamenti képviselője ellen.
Arra pedig már gondolni se merünk, hogy a szlovák politika képviselőinek, a szlovák parlamentnek egységesen, egy határozatban kellene köszönetet mondani Ausztriának és Magyarországnak az önzetlen segítségért!
Azt gondoltuk, hogy Slota után sok víz lefolyt már a Dunán, de ezek szerint mégse! Még mindig akadnak olyan szlovák politikusok, akik nacionalista szemüvegen át nézik a világot, és éket akarnak verni a szlovák-magyar jószomszédi viszonyok közé.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »