Nyitókép: SITA
Joe Biden amerikai elnök, aki januárban távozik a Fehér Házból, felhatalmazta Ukrajnát arra, hogy az Egyesült Államok által szállított nagy hatótávolságú rakétákat bevesse orosz területen lévő célpontok ellen – írta ma a The New York Times (NYT) hírportál amerikai tisztségviselőkre hivatkozva. A hírt saját forrásaira hivatkozva a Reuters is megerősítette. A Fehér Ház nem kívánta kommentálni az ügyet.
A NYT szerint a fegyvereket nagy valószínűséggel orosz és észak-koreai katonák ellen fogják bevetni, hogy támogassák az ukrán csapatokat a nyugat-oroszországi Kurszk régióban. A Reuters forrásai szerint Ukrajna a következő napokban tervezi az első csapásokat nagy hatótávolságú rakétákkal végrehajtani Oroszország ellen. A források azonban biztonsági okokból nem árulták el a részleteket.
Augusztusban az ukrán hadsereg meglepő módon behatolt az orosz Kurszk régióba, és több száz négyzetkilométernyi orosz területet foglalt el. A sajtó szerint Kijev egyebek mellett azt remélte, hogy ezzel az offenzívával arra kényszeríti Moszkvát, hogy csapatokat mozdítson el Kelet-Ukrajnából, és ezzel lelassítsa az orosz előrenyomulást ott.
A távozó Biden-kormányzat döntése nagyjából két hónappal Donald Trump megválasztott elnök jövő év január 20-i hivatalba lépése előtt született. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hónapok óta kérte Bidentől az engedélyt amerikai fegyverek bevetésére az ukrán határtól távol eső orosz katonai célpontok ellen.
A döntést azt követően hozták meg, hogy észak-koreai csapatok az orosz erőkkel együtt részt abban a bevetésben, melynek sorák igyekeztek visszaszerezni az ukrán csapatok által augusztusban elfoglalt területek feletti ellenőrzést az orosz Kurszk régióban. Észak-Korea és Oroszország közös fellépése Kijevben és Washingtonban is aggodalmat keltett.
A Reuters forrásai szerint az első ukrán csapásokat valószínűleg amerikai ATACMS rakéták hajtják végre, amelyek hatótávolsága körülbelül 300 kilométer.
Nem világos, hogy Trump visszavonja-e Biden jelenlegi engedélyét, miután hivatalba lép. Trump mindenesetre régóta bírálta az Ukrajnának nyújtott amerikai pénzügyi és katonai segélyek összegét, azt állítva, hogy megválasztása esetén gyorsan véget vet a háborúnak, bár nem részletezte, hogyan.
ČTK
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »