A tűzszünet ellenére visszafoglaltak két települést Jemenben a Rijád által támogatott, kormányhoz hű erők a síita húszi lázadóktól, akik eközben rakétákat lőttek ki a szomszédos Szaúd-Arábia területére, míg a békekötésről Svájcban egyeztető képviselőik felálltak a tárgyalóasztaltól – jelentették pénteken katonai források.
Az Abed Rabbó Manszúr Hádi elnök mellett álló, az arab katonai szövetség légierejének támogatását élvező csapatok egy Szaúd-Arábiából indított támadással visszaszerezték csütörtökön az ellenőrzést egy jelentős északnyugat-jemeni határváros, Harad felett. Pénteken az észak-jemeni tartományi fővárost is sikerült visszafoglalniuk a jemeni kormányhoz hű erőknek. A kedd óta érvényben lévő egyhetes tűzszünet megsértésére válaszul az ENSZ égisze alatt Svájcban zajló béketárgyalásokról kivonultak a húszi lázadók képviselői, és arra szólították fel a világszervezetet, hogy ítéljék el a fegyvernyugvás semmibe vételét a jemeni kormány részéről. Más források arról számoltak be, hogy s tárgyalásokat már szerda este felfüggesztették, miután a húszik visszautasították a kormány arra vonatkozó kérését, hogy engedjék szabadon a bebörtönzött magas rangú jemeni tisztségviselőket, köztük a védelmi minisztert és Hádi fivérét. A szemben álló felek között a héten egyébként sikeresen lezajlott egy 500 embert érintő fogolycsere.
A Rijád vezette koalíció pénteken azt közölte, hogy a szaúdi légvédelem elfogott egy Jemenből kilőtt ballisztikus rakétát, míg egy másik lövedék a királyság egyik lakatlan, sivatagi területén csapódott be – jelentette a SPA szaúdi állami hírügynökség. A húszik által ellenőrzött Saba hírügynökség is megerősítette, hogy a lázadók kilőttek két rakétát a Hádi elnökhöz hű koalíciós erők és katonák ellen.
A jemeni konfliktusban az Irán támogatását élvező síita húszi lázadók és Ali Abdullah Száleh volt elnök hívei állnak szemben a Szaúd-Arábia által támogatott és a nemzetközi közösség által elismert kormánnyal, amelyet Hádi elnök vezet.
A szaúdiak vezette arab szövetségesek március óta intéznek légi támadásokat a lázadók ellen. A kilenc hónapja tartó jemeni polgárháborúban az ENSZ adatai szerint eddig mintegy hatezren vesztették életüket, és a konfliktus már közvetlenül érintette a 24 milliós lakosság 80 százalékát.
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »