A Szociális Biztosító tavaly összesen 64 ezer esetben ellenőrizte a betegszabadságon lévőket, hogy azok betartják-e a gyógyulásukhoz szükséges, orvos által előírt rezsimet. Aki táppénzen van, nem dolgozhat, szinte kizárólag csak otthon tartózkodhat, illetve gyógykezelésekre járhat.
A biztosító a munkaadó javaslatára is kimehet ellenőrizni a táppénzen lévő beteget.
Az ellenőrzés minden esetben megtörténik, ha azt a bíróság vezetője vagy a vezető ügyész kéri. 2022-ben a Szociális Biztosító a munkaadó javaslatára 1823 betegszabadságon lévő alkalmazottat ellenőrzött, közölte a biztosító szóvivője, Martin Kontúr.
Amennyiben az alkalmazott átmeneti munkaképtelenségét bejegyezték az elektronikus egészségügy rendszerébe (ePN), a Szociális Biztosító a betegszabadság megszegéséről elektronikus szolgáltatásán keresztül tájékoztat. Ugyanakkor a biztosító nem köteles jelenteni minden ellenőrzést, még abban az esetben sem, ha az a munkáltató kérésére történt. Értesítési kötelessége csak abban az esetben van, ha ellenőrzéskor a gyógykezelési rezsim megszegését állapította meg.
Ki kérheti a betegszabadságon lévő biztosított személy ellenőrzését?
A Szociális Biztosító ellenőrzi a betegszabadságon lévőt, ha azt az alábbiak közül bármelyik kéri:
– orvosszakértő
– kezelőorvos
– munkaadó (az ellenőrzés minden esetben megtörténik, ha azt a bíróság vezetője vagy a vezető ügyész kéri)
– más fizikai vagy jogi személy
635 esetben szegték meg a kezelési rezsimet
2022-ben a Szociális Biztosító 64 059 ellenőrzést végzett. (2021-ben csak 32 323 -at, mivel az a Covid-járvány időszaka volt, korlátozott lehetőségekkel.)
Tavaly 635 esetben állapította meg, hogy a betegszabadságon lévő személy megszegte a számára előírt kezelési rezsimet (2021-ben 404 esetben), aminek következtében leállították a táppénz kifizetését az átmeneti munkaképtelenség végeztéig, maximálisan 30 napig.
A táppénz leállítása miatt keletkezett összeg 99 226 eurót tett ki ( 2021-ben 59 351 eurót).
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »