Erdély-szerte egyedülálló az a kezdeményezés, amely mögött pár lelkes háromszéki lokálpatrióta áll: munkájuknak köszönetően elkészült a Kézdivásárhelyről szóló első online adattár, a www.kezdilexikon.ro. A folyamatos fejlesztés alatt álló weboldalt a kézdivásárhelyi tanács legutóbbi ülésén is bemutatták, s mint kiderült, könyvben is kiadnák a helyi jellegű tudástárat.
A nagyméretű szellemi vállalkozás tudnivalóit Bakk Miklós politológus, újságíró, a Kézdivásárhely Lexikon főszerkesztője ismertette a testület tagjaival. „Ez a lexikon annyira fontos a város és a közössége számára, hogy jó, ha tud róla a városi tanács is” – mondotta Bakk Miklós, hozzátéve: a városlexikon műfaja Erdélyben valamiért nem él, de Magyarországon több településen elkészült már hasonló munka. A főszerkesztő kifejtette: három évvel ezelőtt még úgy gondolták, hogy kiadják a kézdivásárhelyi átfogó adatbázis nyomtatott változatát, de aztán újítottak, és – ez az egyedi – online lexikon készítésébe vágtak bele.
„Amennyire utána tudtam járni, ebben a műfajban Kézdivásárhely az első, mintaadó lesz, és élni is kívánunk ezzel a mintaadó vezérszereppel” – mondotta Bakk Miklós, sejtetve, hogy jónak látná, ha más településeken is elkészülhetne hasonló, helyi dolgokra összponostó adatbázis. Elképzelhető, hogy Székelyföld több városában elkészítik, majd abból lesz egy nyomtatott, egységes sorozat – magyarázta. Azt is elmondta: a lokálpatrióták számára különösen érdekes lehet egy-egy ilyen adattár, hiszen anélkül lehet információdarabokhoz jutni, hogy monográfiákat kellene áttanulmányozni, szócikkek alapján könnyen elérhető a keresett adat.
Bakk Miklós ismertette a honlap munkatársait is, majd átadta a szót Dimény Attilának, az Incze László Céhtörténeti Múzeum vezetőjének, a projekt szakmai irányítójának. „Az a szándékunk, hogy a város múltjával kapcsolatos információkat közérthető módon tegyük közzé, s ezek legyenek szakmailag leellenőrzött adatok. Az a cél, hogy az intézményes keretre ráépítsük az érintett személyeket, gyakorlatilag minden összefügg mindennel. Nem egy olyan lexikon készítésére törekszünk, amelyben a személyeket csak a tevékenységük révén ismertetjük, hanem kapcsoljuk őket minden olyan intézményhez vagy egyesülethez, amelyben érdekeltek” – mondotta Dimény Attila, hozzátéve: a lexikon folyamatos fejlesztés alatt áll, a szócikkeket töltik fel a honlapra.
Bakk Dávid Tímea, aki a honlap informatikai hátterét biztosítja, megerősítette Bakk Miklós kijelentését: magyar nyelvterületen nálunkfele ez az első online városlexikon, és elképzelésük szerint 800–1000 szócikkel fog rendelkezni végleges formájában.
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »