Bemutatjuk a katekézis új direktóriumát (III. rész) – Az isteni irgalom megismerése

Az Új Evangelizáció Pápai Tanácsa által szerkesztett Direttorio per la catechesi magyar nyelvű megjelenése 2021 tavaszára várható. A direktóriumról kéthetente jelentkező ismertető sorozatot indítunk. A harmadik részben Udvardy György veszprémi érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) Hitoktatási Bizottsága elnökének ismertetését olvashatjuk.

A direktórium egészét tekintve kiemelkedik egy központi mag, amely az evangelizáció és a katekézis kapcsolatára mutat rá a kerygma kifejezésében. Ez Ferenc pápa tanításában és katekézisében világosan az Atya irgalmának megismerését jelenti. Kateketikai szolgálatunknak elválaszthatatlan része a kerygma megragadása, hirdetése és megélése, nemcsak tartalmában, hanem módszerében is.

Az isteni irgalom kerygmája nem csupán egyetlen mozzanata a katekézisnek, hanem minden fázisát átjárja és minden elemét áthatja. Az isteni irgalom megtapasztalása és a vágy, hogy ezt hirdetni akarjuk – valójában ez tesz tanítvánnyá bennünket. Tehát

Éppen ez a kerygmatikus tapasztalat az, ami nyilvánvalóvá teszi, hogy a katekéta maga – a személyével, a múltjával, a tudásával – részesévé válik az evangélium örömének. Nem valami rajta kívülálló dolgot hirdet, nem olyan valamit, amit megtanult jól és szakszerűen, hanem ő maga része, bevonódik az evangélium logikájába, természetébe, üdvösséget kínáló kapcsolatába. A direktóriumban így kiemelkedik az a gondolat, amely Szentatyánknak az irgalmasság évében kiadott dokumentumában megjelent: nekem már irgalmaztak. Ezt leginkább a katekumenátus folyamatában tudjuk felfedezni, hiszen ebben a folyamatban nem másról van szó, minthogy az Isten irgalmaz, újjá teremt, szabaddá tesz, és az ő Lelke által új élettel akar megajándékozni bennünket.

Az új direktórium módszertani szempontból hangsúlyozza, hogy katekézisünknek alapvetően mindig misztagógikus, vagyis beavató jellegűnek kell lennie. Mi nem titkot hirdetünk, amely emberi ésszel feltárható, kifejthető. Mi misztériumról beszélünk. Ez pedig nem pusztán tudást feltételez, hanem olyan kapcsolatba helyez, amely nem kimeríthető:

Hírdetés

Ez mindannyiunk vágya és célja – és ez a katekézisünk talán legnagyobb kihívása is. Ugyanakkor azt is egyértelművé teszi a direktórium, hogy ez nem egy opció számunkra. A misztériummal való találkozás, találkoztatás kötelező eleme a szolgálatunknak, ami vissza is hat ránk, mert amikor misztagógikus jelleggel segítjük növendékeinket, az bennünket is segít abban, hogy elkerüljük a katekézissel kapcsolatban az iskolai követelmény és tematika támasztásának kizárólagosságát. Természetesen ez is fontos, de nagy baj lenne, ha csak valami tananyagról, módszertani anyagról gondolkodnánk, amikor találkozunk egy személlyel.

A misztagógikus jelleg megmutatkozik abban is, hogy a krisztusi törvényben való növekedést segíti elő.

Milyen nagy gond, ha egy ember, akár felnőtt, lemond önmagáról, lemond a fejlődéséről: „Én már ilyen vagyok! Én már ilyen maradok!” És milyen jó, amikor tudjuk a másikat a növekedésben bátorítani: „Nem baj, most nem ment. De legközelebb sikerülni fog!” Ez már az isteni irgalommal való találkoztatás.

Forrás: MKPK Hitoktatási Bizottság

Fotó: Wikipédia (Falakon kívüli Szent Pál-bazilika apszismozaikja, Tanító Krisztus)

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »