A szlovákiai SPP, a cseh CEZ és az osztrák OMV is arról számolt be csütörtök reggel, hogy kevesebb gázt kap, mint a tervezett. Az SPP közlése szerint csütörtöktől a leszerződött mennyiséghez képest 30 százalékkal is kevesebb gáz érkezhet az országba. A Nyugat-Európa felől érkező orosz gáz mennyiségének csökkenését az eustream is érzékelte Szlovákiában.
“A Gazprom Exporttól kapott információk alapján ma arra számítunk, hogy a szerződésünkhöz mérten nagyjából 30 %-kal alacsonyabb lesz az átadott gáz mennyisége”
közölte Ondrej Šebesta, az SPP szóvivője, aki szerint mindez semmilyen hatással sem lesz ügyfeleire.
A cseh CEZ és az osztrák OMV az olasz ENI-hez hasonlóan már csütörtök reggel jelezte, hogy váratlanul 15 %-kal kevesebb gázt kap, mint a tervezett. Mindezt épp akkor, mikor a német, francia és olasz vezetők Kijevben tesznek látogatást.
A gázszállítási események hatására a következő hónapokbeli gázárak még tovább szárnyaltak, a tegnapi 20% körüli emelkedés után ma például a júliusi, tehát a legközelebbi havi szállítás ára 10%-kal 130 euró/MWh-ra ugrott – mutatott rá a Portfolio.
A németek szerint trükköznek az oroszok
Csak ürügy a gázárak felhajtására az oroszok azon lépése, hogy durván visszafogják az Északi Áramlat-1 vezetékpáron a németországi gázszállításokat egy nem valós műszaki problémára hivatkozva – hangsúlyozta tegnap egybehangzóan Robert Habeck német alkancellár és gazdasági miniszter, az energiaszabályozási hatóság elnöke.
Úgy tűnik azonban, hogy az oroszok célt érnek, ugyanis már harmadik napja emelkedik meredeken a gázár Európában, a német alkancelár pedig már a téli gázellátási nehézségek lehetőségére is utalt nyilatkozatában.
Német alkancellár: mindenkinek takarékoskodnia kell az energiával
Az oroszok szerint a Siemens Energy által gyártott és Kanadába karbantartásra kivit turbinák nem tudnak visszakerülni Oroszországba a nyugati szankciók miatt, ezért kénytelen visszafogni a Szentpétervár melletti kompresszor állomáson keresztül az Északi Áramlat 1-be betáplált gázmennyiséget.
A németek szerint ez azonban csak ürügy, stratégia a bizonytalanságra és az árak felhajtására.
Portfolio.hu, teraz.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »