Hiába helyeztek ki táblákat és terelőket, ezerszám pusztultak a vonuló békák a megnövekedett gépkocsiforgalom miatt.
A Bükki Nemzeti Park területén, a kisgyőri békavonulás az erőfeszítések ellenére (táblák kihelyezése, ideiglenes terelő kerítés felállítása) is katasztrofális pusztulással járt: a három hét alatt több mint 1000 békatetemet számoltak össze a természetvédők – írja a Rónaőrző Természetvédelmi Egyesület beszámolója nyomán a sokszinuvidek.24.hu.
„Ez tarthatatlan állapot, ezen az országosan is jelentős vonulóhelyen mielőbbi beavatkozásra van szükség. Az utóbbi évek megnövekedett gépkocsiforgalma miatt itt is az történhet, mint hazánk több tradicionális békavonuló helyén: a barna varangy populáció összeomlik” – írja bejegyzésében az egyesület.
Április 4-én két civil szervezet, a Rónaőrző Természetvédelmi Egyesület és a Varangy Akciócsoport, a Bükki és a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatósága, valamint a HUN-REN Kutatóközpont szakembereinek részvételével tartottak bejárást a kisgyőri bekötőút érintett szakaszán. A résztvevők egyetértettek abban, hogy rövid távon (2026) hivatalosan elrendelt időszakos sebességkorlátozás és vödrös csapdákkal kombinált terelőkerítés építése (a vödröket önkéntesek viszik át a túloldalra), míg középtávon (2027-től) végleges békaátjárók építése, illetve az út erdő felőli oldalán békaívóhely kialakítása jelenthet megoldást.
Kezdeményezik az egész országra kiterjedő kétéltűvédelmi pályázat beadását (LIFE vagy Interreg) amely a különböző okok miatt (klímaváltozás, élőhely megszűnés és feldarabolódás, stb.) súlyosan veszélyeztetett kétéltűek kutatására, aktív védelmi beavatkozásokra és szemléletformálásra irányul.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »