Csak szakorvosi véleménnyel mentesülhetnek az egészségügyben bármilyen jogviszonyban foglalkoztatottak a védőoltás felvétele alól.
Két hete jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a koronavírus-járvány terjedése miatt szükséges újabb lépéseket, és ennek részeként azt is, hogy kötelezővé teszik a Covid elleni oltást az egészségügyi dolgozóknál. A Magyar Közlöny csütörtöki számban jelent meg a részletszabályokat is tartalmazó kormányrendelet.
Eszerint az első oltást szeptember 1-jéig kell felvenniük az érintetteknek, csak azok mentesülnek, akiknek szakorvosi véleménnyel alátámasztott egészségügyi felmentésük van. Nem hozható létre az egészségügyben semmilyen jogviszony, ha a dolgozó nem vette fel a védőoltások valamelyikét a következő területeken:
- alapellátás
- ügyeleti ellátás
- járóbeteg-szakellátás
- diagnosztika
- fekvőbeteg-szakellátás
- mentést igénylő ellátás
- betegszállítás
- bentlakásos szociális vagy gyermekvédelmi intézményben szervezett egészségügyi ellátás
- fegyveres és rendvédelmi szervek egészségügyi ellátása (dolgozók és fogvatartottak alapellátása)
- közvetlen lakossági gyógyszerellátás
Egyadagos oltás esetén szeptember 1-jéig kell lebonyolítani az oltást. A kétadagos oltásoknál az elsőt kell beadatni eddig az időpontig, a második adagét az oltást végző orvos jelöli ki. Ez a kötelezettség alól csak az mentesül, akinek erre orvosi szakvéleménnyel igazolt egészségügyi oka van.
A munkáltató felhívására az egészségügyi dolgozónak öt napon belül hitelt érdemlő módon igazolnia, hogy beoltották, de a Magyarországon jelenleg elfogadott oltóanyagok bármelyike alkalmas rá. Aki a felszólítást követően 15 napon belül nem mutatja be az oltási igazolást vagy a mentesítésről szóló szakorvosi véleményt, annak a foglalkoztatotti jogviszonyát felmentéssel, illetve felmondással azonnali hatállyal meg kell szüntetni. Ebben az esetben az elbocsátott dolgozót sem felmentési idő, sem felmondási idő, sem végkielégítés nem illeti meg.
A rendelet augusztus 1-jén lép hatályba.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »