A járásbíróság történelmi városközpont szélén, a Schoeller-malom szomszédságában álló épülete új emeletet kapott. A több mint fél esztendeje tartó munkálatok során a negyedik szint felhúzása mellett átalakították a történelmi épület összképét is.
A munkálatok az igazságügyi minisztérium anyagi támogatásával kezdődtek el 2020 szeptemberében. Az indoklás szerint a háromszintes épület már nem tudta megfelelően ellátni a feladatát, a járásbíróság kinőtte a 80 esztendős épület falait.
A felújítás részeként új külső burkolatot is kapott, a korábbi helyett fehér-szürke kombinációban pompázik a bíróság épülete.
Az átalakítás idején a bírósági munka zavartalanul folyik. Az átépítés nem zavarja a tárgyalási rendet.
A Vörös Ökör fogadó helyén 1938-ban kezdődött el a bíróság épületének az építése Milan Michal Harminc tervei alapján. A létesítményt 1940-ben adták át, s falai között egy évvel később kezdte el működését a bíróság. Az elmúlt bő nyolcvan évben nem valósult meg itt jelentősebb felújítás, fejlesztés.
Az ország egyik legnagyobb járásának székhelyén működő járásbíróságon 17 bíró és további közel hetven alkalmazott dolgozik.
Az új irodahelyiségek és a korszerű berendezések ellenére a felújítás bizonyos bonyodalmakat is okozott. Az 1940-ben átadott épület ugyanis szerepel Léva város kulturális műemlékeinek jegyzékében. Így az átalakítását előzetes szakvéleményezés alapján valósulhat meg, betartva a műemlékvédelmi hivatal álláspontját és szabályait.
Ezen tények alapján is került fel a járásbíróság épülete a városi jegyzékbe. A jelenleg zajló átalakítás nagyban megváltoztatja a történelmi értékkel bíró épület összképét. Így első körben a képviselő-testület nem is engedélyezte a kívánt változtatásokat. Majd a következő testületi ülésen, 2020 szeptemberében már elfogadták az épületnek a jegyzékből való kivételét, sőt, megszüntették a teljes jegyzéket. Ezt követően már nem volt akadálya az átépítésnek.
Nem mindenkinek nyerte el azonban a tetszését az átalakítás. A közösségi oldalon is többen nyilvánították ki nemtetszésüket.
A múlt értékeinek mentése helyett a funkcionális hasznosítás győzedelmeskedett. Sajnos a járási székhelyen nem ritka az ilyen hozzáállás, az elmúlt évtizedekben az ilyen szemléletmódnak köszönhetően tűnt el a polgári Léva miliője.
(Pásztor Péter/Felvidék.ma/mylevice.sme.sk)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »