Befagyasztaná az USA Putyin vagyonát

Befagyasztaná az USA Putyin vagyonát

Az amerikai szenátus demokratái bejelentették, milyen oroszellenes szankciók elfogadását javasolják, amennyiben az orosz csapatok megtámadják Ukrajnát. A törvényjavaslat teret enged a szankcióknak az Oroszországból Németországba földgázt szállító Északi Áramlat 2 gázvezetékre, illetve a legfontosabb orosz bankokra vonatkozó szankcióknak is.

A javasolt intézkedések közt, amelyeket a The Washington Post értesülései szerint a Fehér Ház is támogat, szerepel Vlagyimir Putyin elnök, Mihail Misusztyin miniszterelnök, valamint más orosz tisztviselők és hadseregparancsnokok vagyonának a befagyasztása is.

A három legnagyobb orosz bankkal szembeni szankciók

A javaslat szerint egy esetleges orosz megszállás vagy Ukrajna függetlenségének más jellegű megsértése esetén az Egyesült Államoknak szankciókat kellene bevezetnie Oroszország minimum három legnagyobb bankjával szemben is.

A Pénzügy-, Külügy- és Hírszerzési Minisztériumnak részletes elszámolást kell készítenie Putyin elnök, a rokonai és a környezetében lévő üzletemberek vagyonáról, akikre szintén vonatkozhatnak a szankciók.

Az ilyen dokumentumokat és nyilatkozatokat természetesen nagyon negatívan értékeljük”

Hírdetés

– reagált az ügyre Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Szerinte az orosz államfővel szembeni szankciók kivetése teljesen rendkívüli intézkedés lenne, amely „a kapcsolatok megszakításához hasonlítható”. A New York Times a múlt héten arról számolt be, hogy az Egyesült Államok embargót is bevezetne a védelmi és fogyasztói iparban használt technológiákra, amelyeket az Egyesült Államokban gyártanak vagy terveztek.

A Reuters egy korábbi jelentése szerint ezek az intézkedések érinthetik például az okostelefonok vagy a legfontosabb repülőgép- és autóalkatrészek Oroszországba irányuló importját is.

Versenyképes javaslat bizonytalan kilátásai

Az AP hírügynökség szerint az amerikai szenátusnak a héten meg kellene szavaznia Ted Cruz republikánus szenátor konkurens törvénytervezetét is, amely szankciók kivetését javasolja az Északi Áramlat 2 gázvezeték üzemeltetőjével szemben, függetlenül attól, hogy Oroszország megszállja-e Ukrajnát vagy sem.

Joe Biden amerikai elnök hivatala és a demokrata vezetők igyekeznek megakadályozni, hogy a demokraták megszavazzák a javaslatot, így annak a kilátásai bizonytalanok.

Moszkva az elmúlt hónapokban több tízezer katonát összpontosított Ukrajna határai közelében, ami miatt Kijevben és a Nyugaton is aggódnak, hogy nyolc évvel a Krím-félsziget bekebelezését követően újabb inváziót terveznek egy szomszédos ország ellen.

Moszkva tagadja ezt a forgatókönyvet, de biztosítékot kér az Egyesült Államoktól és az Észak-atlanti Szövetségtől arra, hogy Ukrajna nem csatlakozik a NATO-hoz.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »