Az okostelefonok bő nyolc éve indult térhódításával korábban elképzelhetetlen szintre értékelődött fel a mobilinternet szerepe. A technológia terjedésével ráadásul olyan internetalapú hang- és szöveges üzenet továbbítására alkalmas platformok – VoIP – is elterjedtek, amelyek a hagyományos, GSM alapú mobiltelefon szolgáltatások konkurenciáit jelentik – jellemzően a távközlési szolgáltatók kárára. A világ idő közben nagyot fordult, hiszen ma már egyre több mobiltársaság nem a VoIP szolgáltatások felvállalt (vagy titkolt) korlátozásában, hanem az együttműködésben látják a lehetőséget. Ennek jegyében kötött együttműködést a Telenor Magyarország, valamint a japán Rakuten tulajdonában lévő Viber.
A Viber Magyarországon igen népszerű, a chatszolgáltatásnak csak hazánkban 2,8 millió felhasználója van. A mostani bejelentés szerint a Viber több telenoros internetcsomagban is korlátlan adatforgalmat kap. Ez azt jelenti, hogy a platformon generált adatforgalom nem az előfizetésben foglalt keret terhére bonyolódik. A Telenor a Viber mellett a WhatsApp valamint a Messenger, a Facebook, a Twitter és az Instagram appok által generált forgalmat sem számolja fel egyes csomagjaiban.
Mint az az együttműködés bejelentéskor elhangzott, a Telenor hálózatán mért forgalomból is látszik, hogy az SMS népszerűségének korábbi csökkenését követően az elmúlt években a rövid szöveges üzenetek forgalma stagnál, ezzel párhuzamosan ugyanakkor folyamatosan nő az egy előfizetőre jutó mobilinternet-használat, a chatalkalmazások pedig a mindennapok részévé váltak az okostelefon-felhasználók körében. A mobilszolgáltató erre az igényre reagálva új tarifáiba korlátlan chatelérhetőséget épített be.
Sajtóértesülések szerint a Telenor nem csak a csevegő alkalmazásokkal, hanem zenét szolgáltató platformokkal is szorosabb együttműködést tervez. A HWSW.hu úgy tudja, hogy a Deezer mellett rövidesen a Spotify és a MyMusic is az adatforgalmon felül lesz elérhető rövidesen.
A világban tapasztalható trendek alapján arra lehet következtetni, hogy a hasonló együttműködések csak szaporodni fognak: az Ericsson napokban megjelent gyorsjelentése szerint 2022-re várhatóan eléri 15 gigabájtot az egy főre jutó havi átlagos mobilos adatforgalom mennyisége. A bővülés nem csak a videó-, vagy zenemegosztó felületek népszerűségének köszönhető, hanem annak is, hogy mind többen használják készüléküket videóhívásra, amely szintén a mobilinternet hálózaton bonyolódik. Szintén jelentős adatforgalomnövekedés tudható be a Facebooknak, a Google különböző alkalmazásainak. A hálózatfejlesztő társaság tanulmánya szerint egyébiránt a mobil előfizetések száma jelenleg globálisan 7,5 milliárd, ez a szám 2022-re 8,9 milliárdra növekszik majd.
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »