„Olasz szenátus védelmi bizottsága: az NGO-k tegyék közzé finanszírozásukat
A földközi-tengeri embermentésben részt vevő nem kormányzati szervezeteknek (NGO) az olasz hatóságoknál történő akkreditálását és finanszírozásuk átláthatóságát szorgalmazta az olasz szenátus védelmi bizottsága kedden közölt jelentésében, amely szerint nem az NGO-k feladata migrációs humanitárius folyosók kialakítása.
Nicola Latorre, az olasz felsőház védelmi bizottságának elnöke nyilvános ülésen összegezte a testület munkájának eredményeit.Hangsúlyozta, hogy a tengeri embermentésben részt vevő, Olaszországban bejegyzett vagy nem bejegyzett, de a migránsokat az olasz partokra szállító NGO-k számára akkreditációs rendszert kell kidolgozni, amely szervezési és működési átláthatóságukat illetően minden gyanút kizár.
A bizottság egyhangúan megszavazta a jelentést, amely szorgalmazza az NGO-k anyagi forrásainak nyilvános közzétételét, vezetőik érdekeltségeivel, támogatóik névsorával, a használt mentőhajók legénységével. Ezt a Földközi-tengeren tevékenykedő kilenc NGO közül eddig kettő közölte.
Két hete tartanak a meghallgatások
A szenátusi testület a Líbia és Dél-Olaszország partjai közötti migráció ügyében vizsgálódott.
Május elejétől meghallgatta több, a földközi-tengeri mentésben résztvevő NGO képviselőit, az olasz haditengerészet és parti őrség parancsnokait, valamint olasz ügyészeket. Ez utóbbiak között volt Carmelo Zuccaro szicíliai ügyész, aki az NGO-k egy részével szemben fenntartásait fejezte ki, azt hangoztatva, hogy az embercsempészek kezére játszanak.
Az ügyész szerint a nem kormányzati szervezetek mentőhajói – megkerülve az olasz hatóságokat – egyenesen líbiai területi vizeken veszik fedélzetükre a migránsokat. Carmelo Zuccaro az NGO-k finanszírozásának átvilágítását is sürgette.
A védelmi bizottság megállapította, hogy nem az NGO-k feladata önálló humanitárius folyosók kialakítása és működtetése, mivel ez az államok vagy nemzetközi szervezetek hatáskörébe tartozik. A testület leszögezte, hogy az NGO-knak az embermentést kizárólag az illetékes olasz hatóság, vagyis az olasz parti őrség irányításával kell végezniük.
Még nem vizsgálták a hatóságok az NGO-kat
Hangsúlyozza a jelentés, hogy Olaszországban nem indult ügyészi vizsgálat NGO-kal szemben. Egyedül a szicíliai Trapani ügyészsége folytat vizsgálatot több ember ellen, aki egy NGO mentőhajóján dolgozik. Az ügyészség szerint egy esetben az olasz parti őrség megkerülésével vettek fedélzetre migránsokat.
Nicola La Torre kijelentette, hogy a Földközi-tenger nyugati medencéjében zajló migráció terhe majdnem kizárólag az olasz parti őrségre hárul. Éppen ezért a tengeri mentési zónák, az úgynevezett SAR-zónák (felkutatás és mentés) újfajta felosztását szorgalmazta Máltával és Tunéziával, valamint egy tengeri mentési koordinációs központtal (Mrcc).
A vizsgálatot szerdától az olasz parlament migrációs bizottsága folytatja az NGO-k meghallgatásával.
A Frontex európai határ- és partvédelmi ügynökség adatai szerint az év eleje óta több mint 37 ezer migráns érkezett Olaszországba, 33 százalékkal több, mint a tavalyi év ugyanezen időszakában. Mintegy 35 százalékukat az NGO-k mentették meg a tengeren és vitték Olaszországba. Január elsejétől több mint 1300-an vesztek a Földközi-tengerbe.” (hirado.hu)
Forrás: Bádog – Bayer Zsolt blogja
Köszönettel és barátsággal!
Forrás:flagmagazin.hu
Tovább a cikkre »