A Fülöp-szigeteki Palawan tartomány 50 évre bányászati moratóriumot rendelt el, amelyet március 5-én hagytak jóvá. Socrates Mesiona, Puerto Princesa püspöke és apostoli helynöke hangsúlyozta, ez csak az első lépés a helyi kormányzat részéről, amelynek tovább kell haladnia az őslakos népek és területeik védelmének útján.
A Fülöp-szigetek nyugati részén fekvő Palawan-sziget tartományi vezetése jóváhagyta a rendelkezést, melynek értelmében ötven évre bányászati moratóriumot hirdetnek a szigeten, amely a kis és a nagy léptékű tevékenységre, illetve a már ott működő cégek lehetséges újabb helyszíneire egyaránt vonatkozik.
Dennis Socrates palawani kormányzó elmondta, számára a döntő momentum a 2024 áprilisi bányaipari csúcstalálkozó volt, ekkor értette meg, hogy
A mostani döntést több hónapos küzdelem előzte meg, melyben helyi szervezetek és keresztény közösségek is részt vettek, akik a polgári hatóságoknak átadott petíciójukban hatékonyabb védelmet követeltek amely figyelembe veszi a bányászati tevékenység hatásait a szigetre.
A 25 éves moratóriumot megcélzó petíciót több mint 100 millióan írták alá két hónap alatt, valamennyi keresztény felekezet támogatta a kezdeményezést.
Palawan székhelyének, Puerto Princesának a főpásztora, Socrates Mesiona kiemelte, a kormány által most jóváhagyott intézkedés csak az első lépés afelé, hogy megvédjék az őslakos népességet és a környezetet, a tartomány természeti értékeit. „Tekintve, hogy a bányászat negatív hatást gyakorol a gazdálkodók, halászok és a helyi őslakos népek életére és megélhetésére,
– figyelmeztetett.
2024 novemberében a sziget katolikus püspökei kiadtak egy lelkipásztori levelet, melyben felszólították az illetékeseket, állítsák le a palawani bányászati tevékenység bővítését. Kifejezték aggodalmukat, hogy egyre több bányaipari kutatási engedélyt adnak ki – ezeket most felfüggesztették. Jelenleg 11 helyen folyik bányászati tevékenység Palawanban, amely mintegy 29 000 hektárnyi területet érint.
A Fülöp-szigeteki Nikkelipari Szövetség (Philippine Nickel Industry Association, PNIA) szerint az ötvenéves moratóriummal a tartományi kormányzat túllépte a hatáskörét, és alkotmányba ütköző dolgot tett.
A cégcsoport alternatív megoldást szeretne elérni a helyi hatóságoknál. A jelenlegi helyzetet befolyásolja a választási kampány is: idén májusban tartják a helyi és országos választásokat a Fülöp-szigeteken.
Palawan katolikus közösségében arra szólítják fel a választókat, részesítsék előnyben azokat a jelölteket, akik elkötelezettek az őslakos népesség életének és a sziget természeti környezetének védelme mellett.
– szögezte le Socrates Mesiona püspök.
Forrás: Fides.org
Fotó: Wikimedia Commons; Radio Veritas Asia (képernyőfotó)
Verestói Nárcisz/Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »