Bajban az oroszok az olajár miatt

Londoni pénzügyi elemzők szerint a nyersolajárak újbóli zuhanása jelentősen késlelteti az orosz gazdaság kilábalását, és emiatt Oroszország valószínűleg 2016 egészét is recesszióban tölti – írja az MTI.

Ahogy arról az MNO-n is beszámoltunk, a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) tavaly nyár óta olajpiaci részesedésének megvédését helyezte termelési politikájának középpontjába. Vagyis a tagországok megpróbálják olyan olcsón adni a nyersanyagot, hogy azzal jelentősen csökkentsék az árfolyamot, és a versenytársaknak ne érje meg kitermelni és eladni saját olajukat.

Ha az OPEC folytatja az árak lefelé szorítását, az további gazdasági megszorításokhoz vezethet Oroszországban, számukra hordónkénti 50 dolláros ár alatt már nagyon keserves kitermelni. Csakhogy hétfő kora délután a Brent nyersolaj ára napi 2,77 százalékos eséssel hordónként 37,26 dolláron, a WTI pedig 2,23 százalékos eséssel már 34,83 dolláron állt.

Tovább esik az olajár

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzői pénteken ismertetett, felülvizsgált előrejelzésükben közölték, hogy várakozásuk szerint a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta hordónkénti átlagára 2016 első negyedében mindössze 35 dollár lesz.

A ház szerint ezt az újabb cserearány-romlási sokkot az orosz gazdaság is minden bizonnyal megszenvedi.

Pesszimistább becslés

Hírdetés

A JP Morgan új prognózisa ennek alapján az, hogy az orosz hazai össztermék (GDP) az idén 3,8 százalékkal, jövőre további 0,2 százalékkal visszaesik. A cég eddig 3,7 százalékos idei GDP-csökkenést és 0,5 százalékos jövő évi növekedést várt az orosz gazdaságban. A JP Morgan 2017-re az orosz GDP-érték bővülését jósolja, de ezt az előrejelzését is rontotta, az eddig érvényben volt 2,3 százalékról 2 százalékra.

A ház londoni elemzői szerint az olajárak esése a szektor progresszív adóztatása miatt az orosz költségvetési bevételekre is jelentős negatív hatást gyakorol jövőre, és ezt csak részben ellentételezi a gyenge rubel. A JP Morgan kiigazított pénteki prognózisa szerint a szövetségi államháztartási egyenleg GDP-arányos hiánya 2016-ban 3,9 százalékra növekszik az idei évre becsült 2,9 százalékos deficit után.

A Cityben az olajárak mostani újabb zuhanása előtt is voltak olyan előrejelzések, amelyek két évig tartó orosz recessziót valószínűsítettek.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) nemrégiben Londonban ismertetett idei harmadik átfogó térségi előrejelzése 2015 egészére 4,2 százalékos, 2016-ra 1,2 százalékos visszaesést jósolt az orosz gazdaságban.

Stabilra váltottak

Az egyik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody’s Investors Service mindazonáltal épp e hónapban javította stabilra a leminősítés lehetőségére utaló eddigi negatívról Oroszország államadós-besorolásának kilátását, azzal a véleményével indokolva a döntést, hogy az Oroszországban végbement makrogazdasági kiigazítás enyhítette az olajárak zuhanása által a hivatalos devizatartalékokra gyakorolt hatást, és ez stabilizálta az orosz gazdaság külső finanszírozási pozícióját.

A Moody’s ugyanakkor továbbra is Ba1/Not Prime szintű, vagyis nem befektetési ajánlású szuverén besorolást tart érvényben Oroszországra.

Oroszországot a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül már csak a Fitch Ratings tartja befektetési ajánlású államadós-kategóriában, negatív kilátású BBB mínusz besorolással. A Standard & Poor’s januárban, a Moody’s februárban sorolta át az orosz szuverén besorolást a befektetésre már nem ajánlott sávba.


Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »