A Nagybecskereki Egyházmegye papjai június 24-én rekollekcióra gyűltek össze a nagybecskereki püspökségen. A lelkinapon Baán Izsák OSB, a bakonybéli Szent Mauríciusz Monostor konventuális perjele tartott előadást, A zsolozsma és a személyes imádság – Hűség a kicsiben címmel.
A találkozó a napközi imaóra elimádkozásával kezdődött.
Mirko Štefković nagybecskereki megyéspüspök köszöntötte a jelenlévőket és az előadót, megköszönve, hogy elfogadta a meghívást. Felidézte azt az időszakot, amikor a római Casa Balthasar intézetben Baán Izsákkal együtt készültek hivatásuk szolgálatára; valamint közös calabriai apostoli zarándoklatukat.
A rekollekció előadóját bemutatva a főpásztor elmondta: Baán Izsák 1978-ban született Komlón. 2001-ben lépett be a bakonybéli bencés Szent Mauríciusz Monostor közösségébe; 2012-ben szentelték pappá. 2026-ban a bakonybéli monostor első konventuális perjelévé választották; előtte éveken át kinevezett perjelként vezette a közösséget. Teológiai tanulmányait a római Szent Anzelm Pápai Egyetemen végezte, ahol 2010-ben doktorált. Kutatási területe a korai keresztény szerzetesség és a monasztikus lelkiség. A Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola tanára és tudományos munkatársa. Lelkipásztori és tudományos munkájában kiemelt helyet foglal el az imádság, a közösségi élet, a szemlélődő lelkiség és a bencés hagyomány korszerű közvetítése. Széles körű műveltsége, szerzetesi tapasztalata és mély lelki érzékenysége révén sokak számára jelent inspirációt és útmutatást a keresztény életben – fogalmazott Mirko Štefković püspök.
Előadásának bevezetőjében Izsák atya az Isten melletti elköteleződésről beszélt, amelyben – mint fogalmazott – a zsolozsma objektivitása és rituális jellege révén fontos támaszt jelent. Ezek stabilitást adnak, egyrészt a helyhez kötöttség, másrészt a világ széleskörű kínálatával szembeni felelős önkorlátozás által, ami a bencés lelkiség egyik jellegzetes vonása.
Ezt követően a zsolozsma történetéről beszélt, különös tekintettel a szerzetesi hagyományra, de kitérve a zsolozsmának a világi papság körében való fejlődésére is. Baán Izsák OSB több egyházatya példáján keresztül rámutatott a zsolozsma kettős irányultságára: egyrészt a zsolozsma Isten igéjéből indul ki, és eljut az imádkozó szívéhez; másrészt arra az irányultságra, amely vágyként az imádkozó szívéből fakad, aki önmagából kilépve találkozik Isten igéjével, amelyben felfedezi a Szentlélek cselekvő erejét.
Tanítását Izsák atya Szent Benedek szavaival zárta, aki szerint
A rekollekció folytatásaként a részt vevő papok a Nepomuki Szent János-székesegyházban csendes szentségimádáson vettek részt.
Lelkinapjuk közös ebéddel zárult.
Szöveg: Illés Hajnalka
Forrás: Nagybecskereki Egyházmegye
Fotó: Lufi Denisz
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »


