Lehet, hogy a kérdést célszerűbb lenne úgy feltenni, hogykinek volt szüksége az Európai Unió létrehozására?
Az előzmények
A „Nagy Háború” második szakaszának lezárulta után, azaz1945-öt követően a kivéreztetett Európa képtelen volt saját erőből talpraállni. Ezt átérezve az USA kidolgozta a Marshall-tervet, aminek keretében főlegfogyasztási cikkeket (élelmiszert) szállított Európába, de pénzbeli kölcsönt isfolyósított. Ez utóbbi összege 14 milliárd dollár volt (ami 2011-es árszinten600 milliárd dollárnak felel meg).
A Marshall-terv végül is kihúzott néhány európai országot aslamasztikából, de az USA számára is pezsdítően hatott a termelésélénkülésével, nem is beszélve a kölcsönök kamatairól. Érdekes kitérni, hogykik részesültek a Marshall-segélyből. Ez 17 országot érintett, közöttükolyanokat is, akik most nem tagjai az Uniónak, mint Törökország, Norvégia, skapott támogatást még Jugoszlávia és az NDK!!.
A 14 milliárdos pénzbeli támogatással célszerű párhuzambahozni, hogy az első világháborúnak nevezett vérontás után, a vesztes országokrészéről az USA részére 1921-ig megfizetett jóvátétel összege, ami 33 milliárd(!!!)dollárnak felelt meg (ehhez a kérdéshez még visszatérünk), azaz több mintkétszer akkora volt (30 évvel korábban), mint a Marshall-segély összege (azaz2011-es árszinten ez 1500-1800 milliárd dollár).
Melyek voltak a legnagyobb összeggel támogatott országok?
Nagy Britannia: 3 600 Mrd USD, Franciaország:3 100 Mrd USD, Olaszország: 1 600 Mrd USD, NSzK: 1 500 Mrd USD,Hollandia: 98 Mrd USD, de a görögök, az osztrákok, és a belgák is 500 milliárdfelett kaptak.
Az USA tehát nem volt válogatós, azaz, nem csak aveszteseket, de a később szocialista táborhoz soroltakat is támogatta (másleendő szocialista ország – tehát hazánk – nem kapott egy centet sem).
A pénzek elosztásának megkönnyítése érdekében ekkor hoztáklétre a Világbankot és a Nemzetközi Valutaalapot, amely szervezetek az európaiUnió bővítése során „kiváló” szolgálatot tettek.
Forrás:szmm.hu
Tovább a cikkre »