A csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeum és a Márton Áron Humanitárius Egyesület Csíkszentdomokosért a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekséggel együttműködve augusztus 27-én, szombaton 11. alkalommal szervezett megemlékezést és konferenciát Márton Áron tiszteletére, a püspök születésének évfordulója alkalmából.
A rendezvény célja, hogy alkalmat adjon a Márton Áron püspök iránti tisztelet széles körű kifejezésének, valamint a főpásztor életével, munkásságával kapcsolatos legújabb kutatásokat, kiadványokat megismertesse a nagyközönséggel.
Idén is több, a történetkutatás, egyháztörténet és vallástudományok területén szaktekintélynek számító előadó volt jelen Csíkszentdomokoson, és számolt be legújabb kutatási eredményeiről.
Az ünnepi program délelőtt a plébániatemplomban bemutatott szentmisével kezdődött, amelynek főcelebránsa és ünnepi szónoka Kovács Gergely gyulafehérvári érsek volt.
Homíliája elején az evangéliumi szakaszban elhangzott, a talentumokról szóló példabeszédre utalva megállapította: Isten szolgája Márton Áron püspök jól kamatoztatta a rábízott talentumokat. Az Úr a példabeszéd szerinti módon elmondhatta neki: „Jól van, derék, hűséges szolgám.” Szent II. János Pál pápa is ezt fogalmazta meg, amikor így jellemezte: az Úr legigazabb szolgája.
A csíkszentdomokosi római katolikus templomban bemutatott szentmisét követte a Márton Áron Zarándokközpontban megtartott konferencia. Az első előadó Marton József nagyprépost, egyháztörténész volt, Márton Áron püspök hagyatékának legjobb ismerője, gondozója, kiadója. Márton Áron püspök viszonyulása a papjaihoz című előadása nem (csak) az Egyház tagjainak szólt, hanem mindenkinek, aki „emberekkel dolgozik”. A püspöknek mint egy sokféle emberből álló közösség vezetőjének változatos módszerei voltak papjai bátorítására, támogatására, ha kellett, elcsitításukra, megnyugtatásukra, jobb belátásra bírásukra.
A Márton Áron hagyatéka című sorozat eddig kiadott 26 kötetének utolsó néhány darabja főként a püspök levelezését adja közre, a 24. kötet a renitens papokkal való levelezés gyűjteménye. Sokat lehet tanulni belőle – Marton professzor előadása ebben a tanulási folyamatban kalauzolta a hallgatóságot.
Ezt követően Bárdi Nándor magyarországi történész mutatta be a Márton Áron püspök életének kronológiája I–III. című köteteket, amelyeket Marton József szerkesztett.
Ebéd után Denisa Bodeanu történész, a főpásztor életútjának kutatója Márton Áron püspök 1949-es felcsíki bérmaútja a titkosszolgálati iratok tükrében címmel tartott előadást, Dobeş Andrea és Giurgiu Daniel történészek pedig a püspök börtönéveiről beszéltek A máramarosszigeti „Duna munkatelep”. Márton Áron püspök három évi „lakhelye” címmel.
Lázár Csilla A püspök című tanulmánykötetet mutatta be. A konferencia a Nagy Zoltán által összeállított Humor és jóság című dokumentumfilm bemutatójával zárult, mely hangfelvételrészletekből, fotókból, illetve Márton Áron püspök kortársaival készült beszélgetésekből áll.
A csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeum és a Márton Áron Humanitárius Egyesület Csíkszentdomokosért a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekséggel partnerségben valósította meg az eseményt a magyarországi Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága, Csíkszentdomokos Község Önkormányzata, a Hargita Megyei Kulturális Központ, Hargita Megye Tanácsa, a Felcsík Kistérségi Társulás és Magyarország csíkszeredai főkonzulátusa támogatásával.
Forrás és fotó: RomKat.ro
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »