Az ukrán Ekonomická Pravda közölt terjedelmes cikket arról, hogy Ukrajna keresi a lehetőségeket az orosz olaj ukrán tranzitjának leállítására is. Hivatalosan az ukrán kormány egyelőre azzal utasítja el az ötletet, hogy az olajtranzitról szóló szerződés 2029-ig érvényes, és felmondása ezért ütközne az Európai Energetikai Chartával. Az Európai Parlamenttel kapcsolatban álló ukrán „szakértők” azonban azt állítják, hogy az ukrán kormány érvelése hamis, mert hivatkozhatnának a háborúra a szerződés felmondása kapcsán.
„Az Eurpai Parlamenttel kapcsolatba lépő energetikai szakértők egyöntetűen az orosz olaj Európa szállításának leállítása mellett foglalnak állást. Ráadásul több eszköz is rendelkezésre áll ennek a lépésnek a végrehajtására”
írja a lap.
Borisz Dodonov, a brit és nemzetközi NGO-k által nagyban támogatott Kyiv School of Economics szakértője szerint „Ukrajna érdekében minden eszközzel csökkenteni kell Oroszország olajbevételeit, amit a háború finanszírozására használ”. Azt is hozzátette ugyanakkor, hogy ez problémákat okozhat a szlovák-ukrán és magyar-ukrán kapcsolatokban.
„Valójában blokkolhatják Ukrajna uniós integrációját, amely konszenzusos döntéseket követel meg, és ebbe beletartozik az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós csomag folyosóítása is”
mondta Dodonov.
Szerhij Makagon szerint viszont addig Ukrajna úgysem lesz uniós tag, amíg folyik a háború, a háborúnak pedig nem lehet véget vetni, ha Ukrajna maga teszi lehetővé, hogy Oroszország bevételekhez jusson.
Makagon úgy véli, a Szlovákia és Magyarország felé menő olajtranzit leállításának legegyértelműbb módja az, ha a szerződést felbontják a háború miatt vis maior helyzetre hivatkozva.
Mihajlo Gonchar szerint Ukrajnának az Európai Bizottsághoz kellene fordulnia a kérdésben, méghozzá azért, mert a február második felében bemutatásra kerülő 16. szankciós csomag jó lehetőséget adna arra, hogy Szlovákiát, Magyarországot és Csehországot az orosz olaj vásárlása kapcsán kapott türelmi idő feladására kényszerítsék:
„Európa a 6. szankciós csomagban ideiglenes kivételt adott a három ország számára (Magyarország, Csehország, Szlovákia – a szerk.). Most már a 16. szankciós csomagot készítik elő, és logikus lenne proaktív módon azt javasolni az [európai] partnereknek, hogy ezt a kivételt töröljék el. De több módszert is elő kell készíteni az orosz bevételek leépítésére, mert olyan mechanizmusról van szó, amivel orosz trójai falovakat termelnek ki, gondolok itt Szlovákiára és Magyarországra”
fogalmazott Gonchar.
Az Ukrajnán keresztül érkező orosz olaj zömét Szlovákia (3,9 millió tonna) és Magyarország (4,7 millió tonna) vásárolja.
Az teljesen nyilvánvaló, hogy a fent idézett szakértők egy pillanatig sem foglalkoztak azzal a gazdasági hatással, ami Szlovákiát és Magyarországot sújtaná. Fontos azonban hozzátenni, hogy már a gáztranzit-vita folyamán ukrán tisztviselők is belengették az olajtranzit leállításának lehetőségét, így valószínű, hogy ez a közeljövőben napirendre fog kerülni.
Körkép.sk
nyitókép forrása: SITA/Marijan Murat/dpa via AP
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »