Az ukránok belülről is széteshetnek

Az ukránok belülről is széteshetnek

A stratégiai fontosságú közlekedési csomópontnak számító Debalceve elvesztése komoly belpolitikai károkat okozhat Petro Porosenko ukrán elnöknek, és egyúttal megmutatta Európa ukrán válságban való alkuerejének határait is – írta hírportálján megjelent értékelésében a BBC brit közszolgálati televízió.

Bár Porosenko és más kijevi illetékesek az ukrán katonák ezreinek „tervezett és szervezett” kivonásáról beszéltek, az első jelentések arra engednek következtetni, hogy ennek pontosan az ellenkezője történt Debalcevénél, amelyet napokkal a tűzszüneti megállapodás hivatalos életbe lépése után, heves harcokat követően foglaltak el az oroszbarát szakadárok. Lehetséges, hogy a visszavonulással Kijev megelőzött egy nagyobb, katasztrofálisabb katonai vereséget, például egy olyan csapást, amely tavaly nyáron Ilovajszk városánál érte az ukrán erőket.

A debalcevei vereség belpolitikai ára annak függvénye, hogy mekkora veszteségeket szenvedtek az ukrán erők – áll a David Stern által jegyzett elemzésben. Az ukrán kormány azt közölte, hogy legalább 13 katona meghalt, 157 megsebesült, 90 fogságba esett és 82 eltűnt, de a valós számok ennél jóval nagyobbak lehetnek. Az is ronthatja a történtek megítélését, hogy jelentések szerint a város elhagyása sebtiben, kaotikus módon zajlott: egyes katonáknak például gyalog kellett elmenekülniük, miután járműveiket elpusztították, és az ukrán erők jelentős mértékű lőszert és fegyverzetet hagytak hátra.

Hírdetés

Porosenko hatalma szilárdnak tűnik, és sok ukrán úgy véli, hogy az elnök minden tőle telhetőt megtesz a borzalmas politikai és gazdasági helyzet közepette. Ugyanakkor népszerűsége csökkenőben van: egy közelmúltbeli felmérés szerint 57-ről 45 százalékra csökkent támogatottsága, és az ukránok 46 százaléka véli úgy, hogy rossz munkát végez. A debalcevei események nem segítettek helyzetén, sőt; lehetséges, hogy a vereség – amennyiben annak valós mértéke súlyosabb, mint a kijevi vezetés által festett kép – jelentős belpolitikai károkat okozhat az ukrán elnöknek.

Egyesek úgy vélik: most, hogy a szakadárok elérték stratégiai céljukat Debalceve bevételével, végre megindulhat a békemegállapodás végrehajtása. Azonban ha a fegyveresek nem akarják betartani a fegyvernyugvást, semmi sem tudja megakadályozni őket ebben. Debalcevét kivételnek nyilvánították, arra hivatkozva, hogy annak státusát a békemegállapodás nem rendezte világosan.

Vlagyimir Putyin a debalcevei történtekkel kapcsolatban budapesti látogatása alatt azt mondta: „Természetesen nehéz veszíteni (…) De ilyen az élet, és az élet megy tovább.”


Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »