Az ukrán kormány azért lobbizik, hogy a területén fekvő vezetékeken minél több orosz földgáz érkezzen Európába

Az ukrán kormány azért lobbizik, hogy a területén fekvő vezetékeken minél több orosz földgáz érkezzen Európába

A Reuters írta meg, hogy német források szerint az ukrán tisztviselők folyamatosan azért lobbiznak Berlinnél (is), hogy az Oroszországból Európába tartó földgáz minél nagyobb részét bonyolítsák az Ukrajna területén fekvő vezetékeken keresztül.

Ezzel Kijev azt szeretné elérni, írja a Reuters hírügynökség, hogy az Északi Áramlat 1-es vezetékről az ukránra átterelve a földgáz, minél több bevételhez, illetve oroszokkal szembeni „versenyelőnyhöz” jusson. A Reuters szerint az európai gázszállításból befolyó tranzitdíjak igencsak jól jönnek a háború miatt hatalmas gazdasági visszaeséssel küzdő ukrán államnak. Kijev ráadásul azt reméli, ezzel az ukrán vezetékek biztonsága is megnőne, hiszen az oroszoknak nagyobb szüksége lenne a helyi gázinfrastruktúrára. Itt fontos kiemelni, hogy az Ukrajnán át történő szállítás jelenleg is zavartalan, a hírek szerint az ukrán Naftogaz szakemberei még az elfoglalt területeken is tovább üzemeltethetik a rendszert.

Mindez megerősíteni látszik azt a nyugaton nem különösebben divatos elképzelést, hogy az orosz gázimport leállítása nem csak az Európai Uniónak, de az ukrán államnak is nagyon fájna. 

A hírügynökség úgy tudja, az elképzeléssel nem csak Németországban házaltak, egy a múlt héten Washingtonba látogató ukrán delegáció, soraiban a Naftogaz néhány felsővezetőjével, felvetette, az Egyesült Államok is odahathatna európai partnereire. 

Oroszország függ az európai gázszállítástól. Ezt előnyünkre fordíthatnánk a velük való tárgyalások során!

– közölte Olga Bielkova, az ukrán gáztranzitot felügyelő állami szerv egyik igazgatója.

Hírdetés

Egyelőre sem a Fehér Ház, sem a német kormány nem kommentálta a Reuters értesüléseit. 

Mint ismert, a frissen elkészült, mintegy 11 milliárd dollárt felemésztő Északi Áramlat 2-es projekt az orosz háborúval gyakorlatilag véget ért. Belátható időn belül nem indul meg a szállítás, de az Északi Áramlat 1 jelenleg is üzemel, orosz földgázt hoz Európába.

Ukrajna tehát nem azt szeretné, hogy állítsák le az orosz transzportot, pusztán azt, ha az orosz transzport az ő területükön keresztül bonyolódna.

Hogy a német kormány hajlandó lesz-e erre, egyelőre nem tudni. A hírügynökség által megkérdezett elemzők szerint valószínűleg nem. Egyrészt szerződésszegéssel járhat, másrészt veszélyeztetheti az ellátásbiztonságot is, ha túlságosan nagy volumen jön egy olyan rendszeren keresztül, melynek környékén éppen háború dúl.

Jelenleg nagyjából évi 55 milliárd köbméternek megfelelő földgáz jön az Északi Áramlaton és mintegy 40 milliárdnyi az ukrán rendszeren keresztül. Ez utóbbiért Oroszország dollárban fizet tranzitdíjat az ukrán államnak. Most is!

A Reuters azt írja, az ukránok azt szeretnék, ha az Északi Áramlat kapacitásának 40% azonnal, 100%-a pedig jövő áprilistól az ukrán rendszeren keresztül jönne.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »