Az ukrajnai háború tizenkettedik napja – megkezdődött Kijev orosz ostroma – HÍRFOLYAM

Az ukrajnai háború tizenkettedik napja – megkezdődött Kijev orosz ostroma – HÍRFOLYAM

Mikozben tovább folynak a harcok Ukrajnában és Kiijev ostromára is számítani lehet, mára tűzték ki a béketárgyalások következő fordulóját is.

Romániának az orosz csapok elzárása esetén sem kell nélkülöznie a gázt?

Kétségtelen, hogy az ukrajnai háború következményeit a román gazdaság is megérzi, de Romániának akkor sem kell nélkülöznie a gázt, ha Oroszország elzárja a csapot – idézte Nicolae Ciuca román kormányfő kijelentését a Digi24 hírtelevízió internetes oldala hétfőn.

Háborús szimbólum miatt vizsgálják az orosz tornászt

Fegyelmi eljárást indított Ivan Kuliak orosz tornász ellen a Nemzetközi Torna Szövetség (FIG). A sportoló a katari Dohában zajó világbajnokságon harmadik helyezét ért el.

 Ellenőrző ponton mondták ki a boldogító igent

Egy kijevi katonai ellenőrző ponton mondta ki a boldogító igent Leszja Ivasenko és Valerij Filimonov. A pár húsz éve él együtt, van egy 18 éves lányuk is, ugyanakkor a házasságot nem sürgették. Eddig. 

 

Humanitárius segítség Mariupolnak

A konvoj jelenleg a Zaporizzsjai terület egyik városában tartózkodik, és a tűzszünet megerősítése után indul útnak a város felé.

Japán segítség Ukrajnának

A tervezett katonai segélyszállítmányok nem sértik a szigetország pacifista alkotmányát, amelyből fakadóan Japán honvédelmi stratégiája kizárólag önvédelmen alapulhat, az ország nem tarthat fenn hagyományos haderőt.

Macron cáfolja, hogy humanitárius folyosók megnyitását kérte az ukrán városok körül

A francia elnöki hivatal tagadta hétfőn, hogy Emmanuel Macron államfő humanitárius folyosók megnyitását kérte Vlagyimir Putyin orosz elnöktől az ukrán városoknál.

Az elnök a nemzetközi humanitárius jog tiszteletben tartását, a civil lakosság védelmét és a segítség eljuttatását kérte, ahogy azt minden alkalommal megteszi”

– jelezte az Elysée-palota.

A nemzetközi jog tiszteletben tartása a bombázások és az offenzíva leállítását jelenti. Azaz, mi nem kértünk folyosókat Oroszország irányába”

– tette hozzá a francia elnöki forrás.

Hírdetés

Vlagyimir Putyin és Emmanuel Macron vasárnap csaknem kétórás megbeszélést folytatott telefonon.

Az Elysée-palota szerint a hétfői orosz bejelentéssel Vlagyimir Putyin orosz elnök „a saját narratíváját erőlteti, miszerint ő az, akit megtámadtak, és az ukránok az agresszorok, miközben az oroszok menedéket biztosítanak”. 

A tárca a döntést a katasztrofális humanitárius helyzettel indokolta, valamint azzal, hogy Emmanuel Macron az ügyben személyes kérést intézett Vlagyimir Putyinhoz.

A moszkvai katonai tárca részletesen leírta az útvonalakat, amelyeken a menekülők elhagyhatják a várost. Kijevből és Harkivból egy-egy folyosó vezet Fehéroroszország, illetve Oroszország felé, Mariupolból és Szumiból két-két út nyílik meg ukrán, illetve orosz területre. A védelmi minisztérium közölte, hogy az evakuálást egyebek között drónokról fogja ellenőrizni, és figyelmeztette az ukrán felet, hogy „ezúttal haszontalan és értelmetlen” lesz Moszkvát megvádolni a humanitárius művelet megszakításával. A tárca hangsúlyozta, hogy konkrét lépéseket várnak az ukrán hatóságoktól, valamint a felsorolt városok vezetésétől.

Kína a béketárgyalások folytatását sürgeti

Vang Ji kínai külügyminiszter a kínai parlament éves ülésszakához kapcsolódóan hétfőn Pekingben tartott sajtótájékoztatóján elmondta: az ukrajnai háborút illetően Kína a béketárgyalások folytatását sürgeti, és a nyugalom és észszerűség megőrzésére intett a válság rendezése érdekében.

Vang Kína és Oroszország kapcsolatát „sziklaszilárdnak”, Oroszországot pedig Kína legfontosabb stratégiai partnerének nevezte. Elmondta: a két ország kapcsolata az egyik legfontosabb kétoldalú kapcsolat a világon, és az együttműködésük jövője rendkívüli kilátásokkal kecsegtet.

Vang kijelentette: szükség esetén a kínai fél készen áll arra, hogy részt vegyen az ukrajnai helyzet megoldását célzó, nemzetközi közvetítő tevékenységben. Felidézte, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök február 25-én Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott telefonos egyeztetésekor az ukrajnai helyzet békés megoldását célzó tárgyalásokat sürgetett, amire Putyin elnök „pozitívan reagált”

A két elnök egyeztetését követően az ukrán és orosz fél már két alkalommal tárgyalóasztalhoz ült – mondta Vang. Vang elutasította az ukrajnai helyzet párhuzamba állítását Tajvan kérdésével, hangsúlyozva, hogy Tajvan „Kína elidegeníthetetlen része”, így a sziget kérdése Kína belügye.

Az orosz-ukrán háború kezdete óra 128 170 menekült érkezett Szlovákiába

50 katona érkezik Csehországból Szlovákiába 

50 hivatásos katona és hadifelszerelés érkezik Csehországból Szlovákiába, hogy humanitárius segítséget nyújtson az ukrajnai menekültáradat miatt kialakult helyzetben. A cseh katonák érkezését hétfőn hagyta jóvá a kormány.

Varsó kevesli az uniós támogatásokat és további szankciókat szorgalmaz

Ukrajna varsói nagykövete a sajtóértekezlet során többször is szorgalmazta, hogy a Nyugat létesítsen repüléstilalmi zónát Ukrajna felett, azzal érvelve, hogy ez a lépés segítené leállítani az ukrajnai hadműveletet.

Humanitárius folyosók

A orosz védelmi minisztérium közölte, hogy az evakuálást a humanitárius folyosókon egyebek között drónokról fogja ellenőrizni, és figyelmeztette az ukrán felet, hogy „ezúttal haszontalan és értelmetlen” lesz Moszkvát vádolni a humanitárius művelet megszakításával.

Az ukrán elnök helytállása

Zelenszkij ukrán elnök nem remélhette, hogy a népe ellen fog állni Európa legnagyobb hadseregének, és azt sem, hogy a Nyugat támogatni fogja Ukrajnát ebben, de kiállásával mégis sikerült magával ragadnia másokat is.

Mi várható ma: újabb béketárgyalás és Kijev ostroma?

Vadim Deniszenko, az ukrán belügyminiszter tanácsadója vasárnap este arról beszélt egy élő televíziós műsorban, hogy a Kijev felé vezető utakon nagy számban gyülekeznek az orosz erők és harci járművek.

 


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »