Romániában letették a hivatali esküt a december elsején választott új parlament képviselői és szenátorai
Letette a hivatali esküt szombaton a kétkamarás román parlament december elsején megválasztott 134 szenátora és 331 képviselője. A négyéves mandátumukat elkezdő törvényhozók döntöttek az állandó bizottságok és a házbizottság összetételéről is, így lezárult az újonnan választott törvényhozó testület magalakulásának folyamata.
A szenátusban a házelnöki tisztségről később szavaznak, a képviselőházban pedig az egyik szociáldemokrata alelnök – Daniel Suciu képviselő – ideiglenesen látja a tisztséget, mivel a – miniszterelnökével azonos rangúnak számító – házelnöki posztról, illetve az ahhoz kapcsolódó tisztségek elosztásáról még nem született döntés a koalíciós tárgyalásokat folytató pártok között.
Megtartották alakuló ülésüket a politikai frakciók is. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) 22 tagú képviselőházi csoportja Csoma Botond Kolozs megyei parlamenti képviselőt választotta újra a frakció élére.
Az RMDSZ 10 tagú szenátusi frakciójának élére Turos Lóránd Szatmár megyei szenátort választották.
Bár csütörtökön Marcel Ciolacu leköszönő miniszterelnök még azt mondta, hogy az általa vezetett Szociáldemokrata Párt (PSD) az őt ért támadások miatt kivonul az Európa-barát pártok koalíciós tárgyalásairól, Klaus Iohannis államfő, és Kelemen Hunor RMDSZ-elnök felhívására végül is pénteken és szombaton is folytatódtak az egyeztetések a PSD, a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az RMDSZ és a (nem magyar) nemzeti kisebbségi frakció között a közös koránykoalíció megalakításáról.
Bukarestben az ország európai uniós és NATO-elkötelezettségéhez ragaszkodó pártok december 4-én írtak alá szándéknyilatkozatot egy Európa-barát kormánykoalíció létrehozásáról, miután az általuk szélőségesnek tartott, magát szuverenistának nevező Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és két kisebb, korábbi AUR-politikusok által alapított párt a parlamenti választásokon megszerezte a mandátumok 35 százalékát.
A december 4-i szándéknyilatkozatot a magát jobbközép pártként meghatározó, eddig ellenzékben lévő Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) is aláírta, de a koalíciós tárgyalások idején is nyilvánosan bírálta a PSD-t és PNL-t, számukra elfogadhatatlan radikális reformoktól tette függővé kormányzati részvételét, így végül kihagyták a kormánykoalícióból.
A PSD-PNL-RMDSZ-kisebbségek alkotta kormánykoalíció még nem nevezte meg miniszterelnök-jelöltjét, abban azonban a pártok egyetértenek, hogy a tisztség a legnagyobb frakcióval rendelkező PSD-t illeti meg.
Vasárnapra Klaus Iohannis államfő kormányalakítási konzultációkra hívta az elnöki hivatalba a parlamenti pártok vezetőit. Bár a szokásjog szerint az elnök ilyenkor általában parlamenti súlyuk sorrendjében, egymás után fogadja a pártok küldöttségeit, most a PSD, PNL, RMDSZ és nemzeti kisebbségi frakció küldöttségét ugyanabban az időpontban várja az elnöki hivatalba, ezzel is jelezve, hogy amennyiben meg tudnak egyezni egymással, a maga részéről kész kormányalakítási megbízást adni az Európa-barát koalíció miniszterelnök-jelöltjének.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »