Az orvos által meghatározott módon szedjük az antibiotikumot Mészáros Richárd2024. 12. 07., szo – 10:41
Olvasónk kérdésére Dr. Hrubá Orsolya gyógyszerész válaszol.
„Mit jelent az antibiotikum-rezisztencia? Miért beszélnek róla olyan sokat mostanában?”
Korunk globális problémájáról van szó. Azt jelenti, hogy a betegséget okozó baktériumok ellenállnak az antibiotikum hatásának, ezt a tulajdonságot egymásnak átadják, átörökítik, fokozatosan növelve azon baktériumok típusát és számát, amelyekre már nem fognak hatni az antibiotikumok. Hatékony antibiotikum nélkül a beteget műtét utáni fertőzés, tüdőgyulladás, tuberkulózis, szamárköhögés, fülgyulladás, húgyúti fertőzés vagy vérmérgezés okozta súlyos szövődmények kockázata fenyegeti. Fontos tudni, hogy a rezisztenciát nagyrészt az antibiotikumok túlzott és helytelen használata okozza. Sok esetben vírusfertőzés, például megfázás vagy influenza ellen írják fel, pedig ilyenkor hatástalanok. Az is közrejátszik a rezisztencia kialakulásában, hogy a páciens nem fejezi be az antibiotikum-kúrát, így bizonyos baktériumok életben maradnak. Az antibiotikumok széles körű használata az állattenyésztésben szintén felgyorsítja a rezisztenciát.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az antibiotikum-rezisztencia 2050-ig évente 10 millió ember halálát okozhatja. Éppen ezért az Állami Gyógyszerellenőrzési Intézet (ŠÚKL) is csatlakozott a WHO novemberi globális kampányához. A következő pontokban foglalta össze, mit tehetünk az antibiotikum-rezisztencia megfékezéséért.
Csak akkor szedjünk antibiotikumot, ha orvos írja fel. Az antibiotikum vírusos betegség, például influenza vagy megfázás ellen nem hat. A gyógyszert pontosan az orvos által előírt módon és adagban szedjük. Fogyasszuk el az egész csomagot még akkor is, ha jobban érezzük magunkat. Ne adjunk gyógyszerünkből senkinek, és ne szedjünk olyan gyógyszert, amelyet másnak írtak fel. A fel nem használt gyógyszereket vigyük vissza a gyógyszertárba. A baktériumok az emberek, az állatok és a környezet között keringenek. A megfelelő hulladékkezelés védi a környezetet és csökkenti az antibiotikum- rezisztenciát.Előzzük meg a betegségeket. Tartsuk be a higiéniai szabályokat, és rendszeresen oltassuk be magunkat.
A legtöbb, amit tehetünk, hogy a gyógyszereket felelősségteljesen szedjük, s ezzel nemcsak saját, hanem a körülöttünk élők egészségét is védjük.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »