Az orosz birodalom áldozatai – a birodalom, mint áldozat

Az orosz birodalom áldozatai – a birodalom, mint áldozat

Az Örökség Kultúrpolitikai Intézet vállalkozott rá, hogy ez az eredetileg lengyel nyelven megjelent könyv magyarul is olvasható legyen. Mellettük a Lengyel Intézet és a Faludi Ferenc Jezsuita Akadémia vállalta, hogy helyszínt biztosít és bemutatja Andrzej Nowak Az orosz birodalom áldozatai – a birodalom mint áldozat című könyvét.

A 2022. szeptember 29-én Budapesten a Párbeszéd Házának Pázmány Péter Konferenciatermébe szervezett könyvbemutatón az üdvözlő beszédeket követően a Nyugat-eurázsiai Idő című könyvsorozat nyolcadik kötetéről Andrzej Nowak történésszel, a könyv szerzőjével Mitrovics Miklós történész beszélgetett, aki a kötethez az utószót írta.

Andrzej Nowak lengyel történészről annyit mindenképpen tudni kell, hogy amellett, hogy a krakkói Jagelló Egyetem Történettudományi Intézete és a varsói Lengyel Tudományos Akadémia professzora, több mint harminc, lengyel és orosz történelemmel foglalkozó könyv szerzője. E könyvének ugyanaz a címe, mint annak a nemzetközi történészkonferenciának az elnevezése, amelyet 2009-ben éppen ő szervezett Varsóban, és amelynek anyagai meg is jelentek azóta egy vaskos kötetben.

A lengyel történész elmondta, hogy szerencséje volt, mert kiváló orosz tanárai voltak. 1978-ban, II. János Pál pápává választásának  éve után biztos lett abban, hogy a Szovjetunió fel fog bomlani. Nem kis mértékben ennek köszönheti, hogy élénk érdeklődéssel kezdett az orosz és a szovjet múlt tanulmányozásába, hiszen ebben a folyamatban részt kívánt vállalni.

A lengyel történész felhívta a figyelmet arra, hogy az oroszok számára alapvetően a birodalmiság létjogosultsága soha nem volt vitatható. Jelcinnek az a koncepciója, miszerint a Szovjetunió legnagyobb áldozatai az oroszok voltak, például soha nem tudott népszerűvé válni az Orosz Föderációban.

Hírdetés

Nincs még egy olyan ország a világon, mint amilyen a mai Oroszország – állapította meg Andrzej Nowak –, amelynek vezető elitje harminc-negyven százalékban az egykori KGB-ből, illetve az FSZB-ből jött. Ezek az emberek mindig is az erőpolitika megrögzött hívei voltak.

A mai orosz neoimperializmust tehát nem lehet pusztán az orosz belpolitika alakulásából, az oligarchák csatározásaiból vagy a nemzetközi helyzet alakulásából levezetni – jegyezte meg a lengyel történész. Van az orosz elitnek a külföld számára a jobboldali, a liberális és kifejezetten a baloldali közönség számára szóló külön-külön magyarázata. Ezek mindegyike kicsit másként, de kivétel nélkül a birodalmiságot népszerűsítve próbálja meggyőzni partnereit.

A találkozó során felmerült a párhuzam a cári Oroszország ellen lázadó XIX. századi Lengyelország és a ma harcoló Ukrajna között, amivel Nowak részben egyet tudott érteni. Az ukránokat Putyin nacionalistának tartja, ami nála azt jelenti, hogy tulajdonképpen a „fasizmus” ellen küzd.

Tudjuk, hogy ebbe a háborúba az Amerikai Egyesült Államok is jelentős erőkkel beszállt, de Amerikában sok a befolyásos ún.  „realista”, akik stabil, biztonságos és kiszámítható világot szeretnének, ezért képesek lennének a kisebb országokat feláldozni, szemet hunyni azok bekebelezése felett. A kicsiknek nincs semmi joga! Ez az imperializmus lényege! – hangzott el a találkozó végén Andrzej Nowak professzor részéről.

(Aspektus/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »