Az orbáni út felé tartanak a németek

Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a konzervatív CSU elnöke elégedett a német koalíciós pártok vezetőivel közösen összeállított menekültügyi intézkedéscsomaggal.

Az új csomag „nagyon-nagyon jó” – mondta a politikus pénteken az ARD német országos közszolgálati televíziónak.

A koalíciós pártok ugyan kompromisszumos megállapodásra jutottak és nem sikerült keresztülvinni a tranzitzónák létrehozásának tervét, de így is a német menekültügy történetének „legszigorúbb” szabályait vezetik be a „menekültek számának korlátozása” céljából, méghozzá a szigorításokhoz tartózkodóan viszonyuló koalíciós partner, szociáldemokrata párt (SPD) támogatásával – emelte ki a bajor miniszterelnök.

Az egyezség révén a testvérpárt CDU elnökéhez, Angela Merkel kancellárhoz fűződő viszonyt is sikerült „helyrehozni” – tette hozzá Horst Seehofer. Hangsúlyozta, hogy számára nem hatalmi kérdésekről szólt a menekültválság kezeléséről folytatott vita, hanem „egy hatalmas, történelmi jelentőségű probléma megoldásáról”.

Otthon tartanák a migránsokat

A CSU részéről a bajor–osztrák határ lezárására irányuló korábbi követelésekkel kapcsolatban azt mondta, hogy mindig is elutasította a határkerítés gondolatát. A befogadható menekültek száma felső határának kijelölésére vonatkozó követelésekkel kapcsolatban pedig azt mondta, hogy „az a legjobb felső határ, ha a menekültek a hazájukban maradnak”, a koalíciós pártok megállapodásának több pontja pedig éppen ezt szolgálja.

Ugyanakkor a bajor kormány továbbra is fenntartja magának a jogot, hogy az alkotmánybíróságon panaszolja be a szövetségi kormányt annak menekültpolitikája miatt – fűzte hozzá Horst Seehofer. Kiemelte, hogy „pillanatnyilag” nem szükséges a karlsruhei testülethez fordulni, hiszen a nagykoalíció pártjai ismét közös álláspontra jutottak a válságkezelés ügyében, de a müncheni vezetés vizsgálja az alkotmánybírósági eljárás lehetőségét, hogy feltérképezze, miként védheti meg Bajorországot, ha a menekültek áradata túlterheli a tartományt.

Hírdetés

Hetek óta tartó vita Merkellel

Angela Merkel kancellár, a CDU elnöke és Horst Seehofer hetekig tartó viták után szombaton kezdett hozzá az új csomag kidolgozásához, és vasárnap kezdték meg az egyeztetést a közösen javasolt intézkedésekről Sigmar Gabriel alkancellár-gazdasági miniszterrel, az SPD elnökével. A három pártelnök a második tárgyalási fordulóban, csütörtökön jutott megállapodásra.

Három héten belül reptetnék vissza az elutasított menedékkérőt

A koalíció tervei szerint gyorsított eljárással döntenek a biztonságos országokból származó, a hatóságokkal nem együttműködő, beutazási tilalommal sújtott vagy a menekültstátus megszerzésével nem először próbálkozó menedékkérőkről. Az új típusú eljárást az úgynevezett repülőtéri eljárás mintájára folytatják le, ami azt jelenti, hogy a menedékjogi kérelmet egy hét alatt kell elbírálni, a döntés elleni jogorvoslatra pedig legfeljebb további két hét áll rendelkezésre.

Nem lesz családegyesítés

Megállapodtak egyebek között abban is, hogy két évre felfüggesztik a családegyesítés lehetőségét az oltalmazott státusban lévő emberek esetében. Korábban a Bild közölt olyan számokat, mely szerint 1,5 millió menedékkérő is érkezhet idén Németországba, a dokumentum kiemelte: a közel-keleti országokat jellemző családszerkezet alapján azzal kell számolni, hogy minden menekült 4-8 rokon áttelepítését kezdeményezheti.

 

A megállapodást összefoglaló dokumentumban szerepel, hogy mindent meg kell tenni az uniós külső határok védelmének, biztosításának erősítéséért és össze kell hívni egy EU–Törökország csúcstalálkozót, amelyen dönteni kell egyebek mellett egy „legális menekültkontingens” áttelepítéséről Törökországból az EU-ba.

Ugyancsak fontos Afganisztán, ahol a koalíciós pártok meggyőződése szerint a stabilizációt és az ország fejlesztését tovább folytató nyugati erőknek „védett övezeteket” kell kialakítaniuk, hogy az ország polgárainak ne kelljen elhagyniuk hazájukat.


Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »