Az olasz kormányfő szerint ha nincs uniós kötvénykibocsátás, az EU-nak vége

Az olasz kormányfő szerint ha nincs uniós kötvénykibocsátás, az EU-nak vége

Miután a legutóbbi uniós vezetői videókonferencián gyakorlatilag egymásnak estek a tagállamok a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak fedezése okán, Guiseppe Conte olasz miniszterelnök szombaton újabb drámai kijelentést tett egy lapinterjúban: ha nem sikerül közös uniós kötvényeket kibocsátani, akkor megkérdőjeleződik az EU létjogosultsága.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, veszélyes és egyre mélyülő szakadék alakult ki a pénzügyileg stabilabb északi és a túlköltekező déli tagállamok között. Mindkét felet érinti a koronavírus, de nem mindenkit egyformán. Az olaszokat például a szakadék széléről taszította le a járvány, a franciák pár arasszal beljebb vannak, a németek pedig több méterrel a sziklaperemtől egész nyugodtak.

A vita tárgya az, hogy bocsásson-e ki közös kötvényeket az EU a koronavírus gazdasági hatásainak csökkentésére, vagy sem. Conte a Reuters közlése szerint kijelentette:

„Egy közös újjáépítési kötvénycsomagra van szüksége az EU közösségének, amelyből finanszírozni lehetne a kiadásokat, de egyúttal minden tagállam maga felelne végső soron az új kötvények költségeinek visszafizetéséért”

Ezt viszont sok tagállam nem így látja. Egyetértés pedig azért nincs, mert a kötvények a gyakorlatban azt jelentenék, hogy az északiak terhére kapnának mentőövet a déliek – megint. Hollandia, Németország, Ausztria ezért nem is támogatta a javaslatot. Csakhogy az olaszoknak nem nagyon vesztenivalójuk.

Hatalmas a szakadék észak és dél között: rendkívül indulatos volt az uniós vezetők videókonferenciája

Már jóval a járvány előtt is Olaszország volt a legproblémásabb tagállam gazdasági szempontból. Sokan úgy tartották, hogy elkerülhetetlenül a görög forgatókönyv felé sodródik, és talán így is lett volna, ha nem jön a koronavírus. Az ugyanis még az olasz pénzügyérek felelőtlenségénél is nagyobb pusztítást végzett.

Az óvatos becslések szerint az olasz GDP idén 6,5 százalékkal esik vissza, és évekig recesszióban marad. Az államadósság a GDP közel 135 százalékáról 150 százalékra fog ugrani. A kárenyhítésre az olasz kormány saját forrásból 25 helyet már 50 milliárd eurós keretet szánnak, de nincs rá fedezetük – erre lennének jók az úgynevezett koronakötvények.

Hírdetés

Ráadásul Conte még Brüsszel-kompatibilis politikusnak számít Olaszországban. Nem úgy  Matteo Salvini, a Liga elnöke, az előző (felbomlott) olasz kormány bevándorlás-ellenes belügyminiszter. Ő pénteken egy olyan bejegyzést tett közzé a twitteren, amelyen arról beszél, hogy ha Olaszországot térdrekényszeríti a koronavírus, és nem megy át a koronakötvények ötlete, Róma joggal mondhat búcsút az EU-nak.

„Ez nem ’unió’, ez kígyók és sakálok odúja”

mondta Salvini, szavait pedig nem szabad félvállról venni, ugyanis a felméréseken pártja messze veri ellenfeleit a népszerűségi versenyben.

Salvini: Elég volt az Európai Uniótól kapott pofonokból

Olaszországtól nem idegen az kilépést feszegető retorika. A 2008-as gazdasági válság óta egyre romlik az olasz gazdaság helyzete. Sokak szerint egycsapásra megoldódnának a gondok (ez még a járvány előtti időkben hangzott el), ha Olaszország kilépne az eurozónából.

A közös valuta feladásával leértékelhetné saját pénznemét, amivel növelhetné az importot, olcsóbbá tehetné a turisták számára az idegenforgalmi szektorát. Csakhogy, míg eurót használnak és a német szigorú költségvetési politika és a drága euró elve érvényesül, addig nem derülhet ki, hogy van-e ráció a radikális elképzelésben.

A koronavírus utóhatása is fájdalmas lehet: gazdasági láncreakciót indíthat el Olaszországból

Apokaliptikus felvételek az észak-olaszországi Bergamoból: “Készüljetek. Vagy ez jön, vagy a teljes vesztegzár”

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »