Az olasz sajtóban nagy vihart kavart a Dj Fabo néven ismert zenész halála. Fabiano Antoniani egy három évvel korában elszenvedett autóbalesetben lebénult, megvakult, idén február 27-én asszisztált öngyilkosságot követett el egy svájci klinikán. Utánajártunk a katolikus reakcióknak.
A svájci klinikán, a beavatkozás előtt
Fabiano Antoniani úgy döntött, aktív eutanáziának veti alá magát. Mivel mind a négy végtagja béna volt, a szájával nyomta meg a gombot, amely aktiválta a halált okozó szer bevitelét. Halála előtt a Twitteren Olaszországot okolta, amiért hazájában nem választhatta a meghalásnak ezt a módját, az asszisztált öngyilkosságot és nem segített neki abban sem, hogy Svájba utazhasson, Köszönetet mondott barátjának, aki elkísérte, segített neki, hogy megszabaduljon a „fájdalom poklából”.
A Zürichtől nem messze fekvő Dignitas di Forck klinikán „segítették a halálba” – Svájc büntetőjogi kódexének egyik cikkelye kimondja, hogy az öngyilkossághoz való hozzásegítés nem büntethető, ha nem „önző okból” történik. Olaszországban azonnal feléledtek az indulatok, vannak csoportok, akik az asszisztált öngyilkosság lehetőségének bevezetését kérik a parlamenttől. Abban szinte mindenki egyetért, hogy érdemben kell tárgyalni a kérdést a parlamentben.
„Mindez nagyon elszomorít – mondta el az esetről Vincenzo Paglia érsek, a Pápai Életvédő Akadémia elnöke. – Mindannyiunkat el kell, hogy szomorítson, és kérdőre kell, hogy vonjon… Vereség minden egyes alkalom, amikor valaki véget vet az életnek, vagy felmerül a kérdés, hogy ezt kellene tenni. Keserű vereség ez: annak, aki nem bírja tovább, és az egész társadalomnak, aki beletörődik a saját tehetetlenségébe.” Az érsek szerint a törvény természetéből adódóan nem képes szabályozni ilyen drámai helyzeteket, és fennáll annak a veszélye, hogy megteremtik vele a leselejtezés kultúráját, amelyről Ferenc pápa beszél. Azt javasolja, hogy a parlamenti pártok mindenre kiterjedő, elmélyült vitát folytassanak a témában anélkül, hogy a média által keltett hangzavar vezetné őket.
Nunzio Galantino érsek, az olasz püspöki konferencia főtitkára is csendre int: „Ha nem vagyunk csendben egy fiatal férfi halála és szenvedése előtt, mikor leszünk csendben? Tisztelettel kell lennünk.”
Nem véletlenül beszél így Galantino érsek, hiszen Olaszországban nagy a hangzavar: éppen ezekben a napokban tárgyalja a parlament az élő végrendelet, más néven az előzetes kezelési rendelkezés kérdését (ép tudattal rendelkező beteg előre meghatározhatja, hogy gyógyíthatatlan betegsége és ép tudattal már nem rendelkező állapotában az orvosok milyen beavatkozást tegyenek, tehetnek – a szerk.). Mivel a sajtó és a közvélemény összemossa a két, egymástól különböző kérdést, DJ Fabo asszisztált öngyilkossága még nagyobb vihart kavar. „Senki nem szándékozik utat nyitni ennek a gyakorlatnak, amely ellentétes az élethez való joggal és nem felel meg a szolidaritás kritériumainak” – nyilatkozta Paola Binetti, a kereszténydemokrata unió parlamenti képviselője. Hozzátette, hogy ha a parlament már elfogadta volna a biológiai végrendelet lehetőségét, Fabiano akkor sem kérhette volna Olaszországban az eutanáziát.
Eugenia Roccella, az Idea elnevezésű jobbközép párt képviselője szerint „ha segítjük meghalni azokat, akik elkeseredés, betegség vagy más ok miatt véget akarnak vetni az életüknek, azzal olyan társadalmat építünk, amelyből kizárjuk a testvériességet és a szolidaritást… A szorongás és a magány olyan érzések, amelyeket nem lehet kizárni a létezésből, hanem szembe kell nézni velük, szorosan egymás mellett állva a szeretetben és a szolidaritásban. Ha az emberi fájdalomra adott válaszunk az asszisztált öngyilkosság, akkor az elkeseredettség minden formájára az eutanázia lesz a válasz: egy gyermek halála kevésbé fájdalmas, mint a bénaság? A mély depresszió kevésbé súlyos, mint a vakság?”
Az olasz katolikus sajtó szintén csendre és tiszteletre hív. Az Avvenire katolikus újság igazgatója is megszólalt a témában: a nehéz helyzetben élő betegek és családjaik tiszteletben tartása mellett azt kéri, ne használja senki eszközként Dj Fabo halálát annak érdekében, hogy a halál Olaszországban is vezérelhető legyen.
Fabiano Antoniani a baleset előtt
A Famiglia Cristiana olasz katolikus családi hetilap Fabiano halála napján a következő Twitter-üzenetet tette közzé: „Eutanázia, Dj Fabo, bocsáss meg nekünk, amiért nem voltunk képesek értelmes okot adni neked arra, hogy tovább élj.”
Egy katolikus portálon (www.ucsi.it) egy ferences és egy jezsuita beszélget arról, hogyan kellene szembenéznie a médiának és magának az Egyháznak az eutanáziával, a halállal. „Azt kérdezem magamtól és tőled – mondja a ferences –, mit tehetünk azért, hogy kortársaink újra felfedezhessék a halál értelmét is, ahogyan Assisi Szent Ferenc tette: »Áldott légy, Uram, nővérünkért, a testi halálért, aki elől élő ember el nem menekülhet…«”?
Forrás: Avvenire.it; Ilsismografo.it; Huffingtonpost.it
Fotó: Avvenire.it
Magyar Kurír
(tzs)
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »