Az iskola névadójára emlékeztek

Az iskola névadójára emlékeztek

Húsz évvel ezelőtt vette fel a helyi alapiskola a Borsos Mihály nevet. Ebből az alkalomból tartottak ünnepséget múlt pénteken az intézményben, ahol emlékszobát is átadtak a névadó tiszteletére.

A római katolikus templomban tartott szentmisével kezdődött, majd az iskolában folytatódott a nagyszabású ünnepség a Borsos Mihály Alapiskola névfelvételének 20. évfordulója alkalmából. Az ünnepi köszöntéseket az iskola tanulóinak és Trela Anett pedagógus műsorával színesítették. 

Többszörös ünnep

Radvány Adél, az iskola igazgatója köszöntőjében kifejtette, több ok van az ünneplésre: az iskola névadója 112. évvel ezelőtt született, 20 évvel ezelőtt volt a névfelvétel, elkészült a Borsos Mihály emlékszoba. Az igazgató azt is kiemelte, örömmel tölti el, hogy az elmúlt két évben elmaradt rendezvények után végre újra találkozhatnak és ünnepelhetnek. Elmondta, Borsos Mihály nevének felvételét 2002-ben az iskola egykori igazgatója, a néhai Takács Erika kezdeményezte, aki az akkori beszédében Borsos Mihályról mint a közösség vezérlő csillagáról beszélt, aki tisztességesen gondolkodott a magyarság sorsáról. Radványi Adél hangsúlyozta, az egykori pedagógusok példát jelentenek a mostani tantestület számára, a névfelvétel kötelezi őket az igényes munkára, kiemelt feladatuknak érzik, hogy őrizzék Borsos Mihály hagyatékát. Ennek szellemében háromévente Borsos Mihály napokat szerveznek, a névadóról szóló műveltségi vetélkedőket tartanak a tanulóknak, a Kincskeresők helyi értékeket kutató diákkonferencián is Borsos Mihály életét dolgozták fel, évente szerveznek kirándulást az egykori nagyfödémesi plébános szülői házához és sírjához, valamint több kiadvány jelent meg az elmúlt években Borsos Mihályról, melynek szerzői Szabó László, a Borsos hagyaték gondozója és Szeif József helyi pedagógus. Radványi Adél végtelenül büszke a kollégáira és a tanulókra a lendületes munkájukért, a kimagasló sikereikért, a családias hangulatért az iskolában és a tevékeny mindennapokért. 

Ünnepi beszédek

Hírdetés

Metzner Zoltán, egykori igazgatóhelyettes az egybegyűlteknek elmondta, 20 évvel ezelőtt Szabó László helytörténész ötletét követve kezdték el a névfelvétel folyamatát Takács Erikával, neki kellene most itt állnia, hiszen ő tette le azokat az alappilléreket, amelyen a Borsos Mihály Alapiskola ma is áll. Kiemelte, a néha igazgatónő mindig a gyerekeket akarta tanítani, nem a szaktantárgyat, a legfőbb feladatának tartotta megmutatni a gyerekeknek, hogy az élet érték. Metzner Zoltán háláját fejezte ki, hogy tagja lehetett annak a tantestületnek, amelyet a tenniakarás, az új módszerek kipróbálása, a hagyományteremtés jellemzett. 

Gőgh Ferenc, Nagyfödémes polgármestere személyes élményét osztotta meg az ünnepségen Borsos Mihállyal kapcsolatban. Elmondta, édesapja fiatalon félárva lett, férje halála után a nagyanyja nehezen tudta egyedül eltartani a családot. Borsos Mihály, aki egész életét a szegények támogatására áldozta, minden vasárnap ebédre hívta a falu legszegényebb gyerekeit, így a polgármester édesapja is minden második vasárnap Borsos Mihálynál ebédelhetett. Gőgh Ferenc reményét fejezte ki, hogy Borsos Mihály odaföntről továbbra is segíti az iskolát, hogy mindig legyen benne magyar gyerek. Az intézménynek emléklapot és pénzt ajándékozott, hogy Borsos Mihály példáját követve a legszegényebb gyerekek tanulmányait támogassa. 

Lancz Bózsing Katalin helyi képviselő, az iskola egykori tanulója ünnepi beszédében volt tanítóinak megköszönte a legfontosabb útravalót, amelyet kapott, mégpedig az anyanyelven való tanulást és a magyarságtudat erősítését, amely szavai szerint mindig szellemi mentőöv volt számára, hogy el ne merüljön a népek tengerében. Az ünnepség az egykori és mostani pedagógusok és alkalmazottak köszöntésével folytatódott, valamint a helyi szervezetek, intézmények képviselői és olyan személyek kaptak emléklapot és virágot, akik az iskolával szoros kapcsolatban állnak, támogatják és segítik működését. Míg a vendégek nagy része az iskoláról szóló videót nézhette meg, az igazgató és a polgármester átadták a Borsos Mihály emlékszobát, amelyet kis csoportokban nézhettek meg a résztvevők. Az egykori plébános, iskolaalapító életét bemutató 56 kiállított panelt Szabó László, a Borsos hagyaték gondozója állította össze. Az ünnepség állófogadással, közös ünnepléssel, kötetlen beszélgetéssel ért véget. 

Helyi értékek támogatása

Az emlékszoba berendezését és a Borsos Mihályról szóló kiadványok megjelenését a diószegi Pannónia Polgári Társulás támogatta. Elnöke, Lanz Roland lapunknak elmondta, a szervezet célja a helytörténeti kiadványok megjelentetésének támogatásán túl a környék magyar iskoláinak támogatása, de könyvbemutatókat, kiállításokat is szervez. „Olyan felvidéki magyar iskolákat, személyeket igyekszünk segíteni, akik kevésbé ismertek. Nagyfödémesen is már több kiadvány, mesekönyv, brosúra, könyv kiadását támogatta a társulás. Szívesen segítünk, mert nagyon jó úton haladnak. Nagy településről van szó, a magyarok száma azonban sajnos rohamosan csökken” – fogalmazott Lanz Roland. A környéken a felsőszeli Oros László, a kismácsédi Varga Ferenc, a farkasdi Seres Róbert és a nagyfödémesi Szabó László helytörténészek munkáját segíti a Pannónia PT. Lanz Roland hangsúlyozta, a szubszidiaritás elvét követi, vagyis, hogy minden döntést helyi szinten kell meghozni, ahol a legnagyobb hozzáértéssel rendelkeznek. Azért tartja fontosnak támogatni az iskola névadója hagyatékának feltárását, hogy minden nagyfödémesi gyerek tudja, ki volt Borsos Mihály. Mint fogalmazott, nincs ember a településen, aki többet tudna Nagyfödémesről, mint Szabó László, azért fontos segíteni a munkáját, hogy minél több emberhez eljusson a tudása, az általa feltárt ismeretanyag. 

 


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »