Más ágazatokkal ellentétben a biztosítási piacon az elmúlt években enyhült a konkurenciaharc, aminek az ügyfelek isszák meg a levét. A következő hónapokban az infláció miatt meredeken nőhet a biztosítás ára, és a már megkötött szerződések megújításáért is jóval többet fogunk fizetni.
A látványosan elszálló infláció mára a biztosítási piacra is begyűrűzött, a növekvő költségeket a biztosítótársaságok sem hagyhatják figyelmen kívül. Különösen a károk helyreállításának a költségei emelkednek meredeken. A szlovák biztosítási ágazat jövedelmezősége ugyanakkor még mindig az egyik legmagasabb az Európai Unióban (EU), az infláció negatív hatásait így a magas haszonkulcsok csökkentésével is enyhíthetnék.
Mit tartanak az idei év legnagyobb kihívásának a szlovákiai biztosítótársaságok? „Minden bizonnyal az infláció látványos emelkedését és a reálbérek csökkenését, ami a vásárlóerő visszaesésével jár együtt” – magyarázza Martin Žáček, az Uniqa biztosító vezérigazgatója. A legtöbb család idén kevesebbet engedhet meg magának a bevételeiből, mint egy évvel ezelőtt, a lakosság egy része így az ingatlanbiztosításon is elkezdhet spórolni.
Az inflációval párhuzamosan növekvő kárigények miatt a biztosítók kénytelenek lesznek árat emelni. Az elmúlt hónapokban például nőtt az autóalkatrészek ára és az autószerelők órabére. A biztosítótársaságok ezért egyre többet fizetnek a biztosított járművek javításáért, a megoldást pedig abban látják, hogy felviszik a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás árát. Az autósok valószínűleg pár euróval többet fizetnek majd az új szerződésekért. Nagyobb áremelkedésre számíthatunk azonban az utasbiztosítások esetében is. Az elmúlt két évben az emberek a világjárvány miatt az idejük nagy részét otthon töltötték, a biztosítók a nyaralásokon vagy üzleti utakon okozott káreseményekre így kisebb összeget fizettek. Ez azonban idén megváltozott, és az új helyzetre adott válasz a biztosítók részéről valószínűleg az árak erőteljes emelkedése lesz.
A bankokhoz viszonyítva a biztosítók elnyomottnak érzik magukat. A jelenlegi kormány eltörölte a pénzintézetekre kivetett bankadót, de a biztosítóknak továbbra is 8 százalékos különadót kell fizetniük a nem életbiztosítási termékek után, és egy speciális járulékot a szabályozott iparági tevékenységük után is. „A biztosítótársaságok emellett 8 százalékos adót fizetnek a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás után. Az összes adót és járulékot figyelembe véve a biztosítási üzletág terhe 55 százalék körül mozog. Ez felháborító összeg” – panaszkodik Jozefína Žáková, a Szlovákiai Biztosítók Szövetségének (SAP) az igazgatója. A legutóbbi koalíciós vitában Richard Sulík gazdasági miniszter, az SaS elnöke a biztosítótársaságok terheinek a csökkentését is felvetette.
„A 8 százalékos adót az emberek a magasabb biztosítási díjakon keresztül fizetik meg”
– figyelmeztetett Sulík. Ha ez utóbbiakat eltörölnék, az SaS szerinte támogatná a dohány-, az alkohol- és a szerencsejáték-adók emelését. Az így befolyt pénzt azonban a tanárok és az állami alkalmazottak fizetésemelésére fordítanák, a biztosítótársaságok terhei így továbbra is magasak maradnának.
A biztosítótársaságok költségcsökkentéssel reagálnak a negatív folyamatokra. Tavaly a szlovákiai Generali és az Uniqa a csehországi biztosítótársaságok fióktelepévé alakultak át, ami jelentős változás. A szlovák jogszabályok szerint ugyanis biztosítótársaságot csak részvénytársasági formában lehet alapítani. Következésképpen, a kulcsfontosságú irányítási funkciókat közvetlenül Szlovákiában kell létrehozni. A szlovák alkalmazottaknak ezután negyedévente számos jelentést kell készíteniük a Szlovák Nemzeti Bank (NBS) számára. Évente egyszer pedig teljes körű jelentést nyújtanak be a biztosító fizetőképességéről. Mindezen kötelezettségek megszűnnek, ha egy másik uniós tagállam biztosítótársaságának a fióktelepévé válnak. Így a multinacionális vállalatnak Szlovákiában csak értékesítési és követeléslikviditási személyzetet kell alkalmaznia. Ezzel egyidejűleg csökkennek az adminisztratív költségek is. A fióktelep nem köteles jelentéseket küldeni a szlovák jegybanknak, mivel ezek közvetlenül a külföldi anyavállalat eredményeiben szerepelnek.
A szlovákiai biztosítók az európai szabályozásnak köszönhetően alakulhatnak külföldi fióktelepekké. Brüsszel a konkurencia növelését kívánta ösztönözni az új irányelvvel. A külföldi pénzintézetek így viszonylag könnyen nyithatnak irodát Szlovákiában. A kis szlovák piac iránt azonban a hozzáférés egyszerűsítése után sem mutatkozik nagy érdeklődés. A konkurencia növekedésével szemben inkább újabb összeolvadásokra került sor. A Generali 2019-ben felvásárolta az Ergo biztosítót, az Uniqa 2020-ban egyesült az Axával. 2021-ben pedig a Postabiztosítót (PP) az Union vásárolta meg. A biztosítók üzleti tevékenysége a szlovák piacon a magas adók ellenére így továbbra is nyereséges. „A tőkearányos megtérülés (ROE) tavaly decemberre éves szinten 13,92-ről 13,98 százalékra nőtt, és továbbra is a legmagasabbak közé tartozik az uniós országokban” – áll a szlovák jegybank pénzügyi stabilitásról szóló legutóbbi jelentésében. A pénzpiaci felügyelet szerint az ágazat adózás utáni nyeresége tavaly 159 millió euró körül mozgott.
A világjárvány meglepő módon hozzájárult a magas nyereségességhez. Két évvel ezelőtt ugyanis a biztosítók extra tartalékokat képeztek, amit a csődbe ment utazási irodák ügyfeleinek a kifizetésére szántak. Az állami támogatásnak köszönhetően azonban az idegenforgalmi ágazat megmentésének a költségei alacsonyabbak voltak a vártnál.
A biztosítók és az ügyfeleik számára továbbra is a befektetési életbiztosítás számít a legtöbb gondot okozó pénzügyi terméknek. „Az életbiztosítóknak szembe kell nézniük azzal a kockázattal, amely az ügyfél számára garantált hozamot biztosító portfólióból ered. Ha a biztosítók nem képesek reálisan elérni ezt a hozamot, kockázatosabb befektetésekhez folyamodhatnak” – áll a jegybank pénzügyi stabilitási jelentésében. Az eurózónás mennyiségi lazítás idején rendkívül nehéz volt elérni az ügyfelek pénzének akár évi néhány százalékos biztonságos gyarapodását is. A pénznyomtatás az államkötvények hozamát negatív tartományba sodorta, és a biztosítótársaságoknak saját pénzből kellett fedezniük az ebből eredő veszteségeket. Úgy próbálták meg elkerülni ezt a forgatókönyvet, hogy frissítették a szerződéseiket, és a kockázatot az ügyfeleikre hárították. A pénzpiaci felügyelet szerint azonban ez a negatív tendencia a következő kamatemelésekkel megfordulhat.
BRANISLAV TOMA
A szerző a Trend gazdasági hetilap munkatársa
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »