Az Európai Parlament nem ismeri el a grúz választások eredményét. Azonnal jött a válasz

Az Európai Parlament nem ismeri el a grúz választások eredményét. Azonnal jött a válasz

Ahogy arról portálunk is beszámolt, Grúziában a legutóbbi parlamenti választást a konzervatív és Oroszországgal pragmatistább (értsd: nem támadólag fellépő) kormánypárt nyerte. A Brüsszel által támogatott ellenzék alulmaradt. Az EU azonban nem törődött bele a grúziai mércével demokratikusnak mondható választások eredményébe. Az Európai Parlament is szükségét érezze, hogy elvakult ideológiai fanatizmusát határozatba foglalja. Nem kellett sokat várni, jött válasz a grúzoktól.

Az Európai Parlament elítélte a választási törvények (állítólagos) megsértését Grúziában, beleértve a választók megfélemlítését, a szavazási manipulációt, a megfigyelők és sajtó munkájába való beavatkozást, és az elektronikus szavazatokkal való (állítólag) manipulációt.

Már most szögezzük le, hogy az Európai Parlament jelenlegi néppárti-progresszív-baloldali többsége ma már nyílt politikai beavatkozásokat és támadásokat intéz az olyan országokkal szemben, amelyekben nem Brüsszelnek tetsző baloldali vagy liberális kormány van. A legjobb példa erre Magyarország, amelynek jelenlegi kormányát maga az Európai Néppárt bevallottan meg akarja dönteni.

Lehet azon vitatkozni, hogy egy ország kormánya milyen, az azonban nem is olyan rég még nem volt vita tárgya, hogy külső erőknek nem szabadna beavatkoznia egy ország belpolitikájába vagy választásába.

Grúziában – amely ráadásul még csak nem is EU-tag – uniós zászlót lobogtató tüntetők tiltakoznak a választási eredmény ellen. Mindent elárul a tüntetések hátteréről és céljáról, hogy azon többek között Greta Thunberg, az európai elit által felépített klímaaktivista (vagy inkább progresszív aktivista-influencer) is részt vett.

Az Európai Parlament Grúziára vonatkozó határozatát 444 EP-képviselő támogatta, 72 ellene  szavazott, 82 tartózkodott. Az EP szerint a grúz választás „nem volt szabad és igazságos” és az ország demokratikus hanyatlását jelzik. Hasonló rigmusokat az EP korábban Magyarország esetében is megfogalmazott.

Hírdetés

Tény, hogy a kampány grúz mércével is feszültebb volt a korábbiaknál, és az is, hogy három (alapvetően nyugatbarát) ügynökség exit pollja a választások estéjén az ellenzéket hozta ki győztesnek. Csakhogy az egyik ellenzéki párt később saját belső információi alapján kivonult az eredményeket megkérdőjelező blokkból.

A kormánypárt pedig nagyrészt azzal nyerte meg a választást, hogy Oroszországgal szemben pragmatikus viszonyt akart építeni, míg az ellenzék oroszellenes retorikát folytatott. Hozzátesszük, nyugathoz becsatornázott politikusok egyszer már belerángatták az ország egy háborúba Oroszországgal – voltak tehát felidézhető rossz tapasztalatai a választóknak.

Az EP minden szakmaiságot és diplomáciát nélkülöző politikai határozatában az szerepel, hogy az EU-nak szankciókat kell kirónia Grúziára és csökkentenie kell a hivatalos kapcsolatokat Tbiliszivel. Egyúttal támogatják egy nemzetközi vizsgálat indítását (természetesen a nyugati vezetéssel) a választási visszaélések felderítésére. 

Az EP azt is követeli, hogy minden egyes tagállam külön is vessen ki szankciókat a grúz kormánypárt vezetőire, különösen a kormányfőre, Irakli Kobachidze-ra.

A történtek után Tbiliszi kemény választ küldött.

A grúz kormányfő csütörtökön bejelentette, hogy hazája felfüggeszti uniós csatlakozási tárgyalásait az EU-val egészen 2028-ig. Sőt, tekintettel Brüsszel „támadássorozatára”, Grúzia elutasítja a csatlakozás előtt meríthető pénzügyi forrásokat is.

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »