Ebben a tanévben a Selye János Gimnázium részese az EPAS (European Parliament Ambassador Programme, azaz az Európai Parlament Nagyköveti Iskolája) elnevezésű programnak, amely 2022 novemberétől 2023 májusáig tart.
Az EPAS iskola címet 2019-ben nyertük el először, az akkori „nagyköveteink” azóta egyetemi tanulmányaikat folytatják. Idén újra nekivágtunk az erőpróbának.
Nem véletlen a szóhasználat: egy ilyen hosszútávú program alapból kihívás a diákoknak, mert az iskolai feladatok mellett rendszeres megbeszéléseket kell folytatniuk, a csapat kidolgozza az éves akciótervet, amelyet aztán folyamatos kivitelezés követ.
De kihívás azért is, mert az európai kontinens jelenlegi, pattanásig feszült politikai történéseivel egy felnőttnek is nehéz szembenéznie, egy tinédzsernek pedig még inkább. Ezért dicséretes, ha a diákok tettrekészek, optimisták és érdeklődnek a körülöttük zajló események iránt.
Mégis mit takar a program?
Célja, hogy a középiskolások megértsék, hogyan működik az európai parlamenti demokrácia, milyen politikai tömörülések alkotják az EP-t, milyen bizottságai vannak, kik az ország képviselői, és milyen lehetőségeket kínál nekik az Európai Uniós tagság.
Előadását a III. évfolyam tanulói és a program iskolai junior nagykövetei hallgatták meg.
A bevezetőben saját munkájáról és az Európai Unió helyzetéről számolt be, majd válaszolt a diákok kérdéseire. Szenvedéllyel beszélt arról, hogyan válhatnak a fiatalok szűkebb és tágabb közösségük meghatározó tagjaivá úgy, hogy egyre jobban megfigyelik környezetük történéseit és azok iránt nem maradnak közömbösek. Kifejtette, hogy a fiatalok Európa jövője, a jövőt pedig most alapozzuk azzal, hogy foglalkozunk a témával, és teret adunk az eszmecserére.
(Vlahy Anita, a program iskolai koordinátora/Felvidék.ma)
Fotók: Mézes Péter
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »