Az étkezési mák lesz a gazdák mentsvára

Az étkezési mák lesz a gazdák mentsvára

A CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. a Szlovákiai Agrárkamara szakmai támogatásával Kisgéresben rendezte meg azt a szakmai gazdatalálkozót, amelyen magyarországi termelők találkoztak bodrogközi és Ung-vidéki mezőgazdasági termelőkkel. 

A falu polgármestere, Furik Csaba üdvözölte a megjelenteket, és egyben megköszönte a szervezőknek, hogy a kisgéresi kultúrházat választották a rendezvény helyszínéül.

A királyhelmeci Drab Melinda, mint a CED egyik kelet-szlovákiai képviselője, megköszönte, hogy a régió gazdái időt szakítottak és eljöttek a szakmai fórumra. Azoknak, akikkel első ízben találkozott, pár szóban vázolva bemutatta tevékenységét. A CED a magyarországi Külgazdasági és Külügyminisztérium  háttérintézményeként látja el az anyaország közép-európai exportösztönző és gazdaságfejlesztési törekvéseit. A többi között a Baross-pályázatok kiírója, kezelője és az ő irodájuk felügyeli a megvalósításukat is. Azoknak a gazdáknak, akiknél még nem volt helyszíni ellenőrzésen, elmondta, hogy tavasztól várhatják.

Az étkezési mák, mint új lehetőség

A Sotiva Kft.-t az előadó, Sotkó Balázs édesapja és barátja 2016-ban alapította családi vállalkozásként, húga élelmiszermérnökként dolgozik benne, a jelenlévő Ricsko Miklós pedig a sógora.

Szezámmaggal, babbal, sárgaborsóval, popcorn kukoricával, cirokkal, illetve egyéb mezőgazdasági termékekkel is foglalkoznak. Az agronómus az étkezési mák termesztési technológiáján túl a mákban rejlő perspektívát is bemutatta a jelenlévő mezőgazdászoknak. Megemlítette, hogy a Sotiva hagyományosan a gyógyszeripar számára alkalmas magas morfin tartalmú ipari mák termeltetésével, a magyar piacon jelen lévő másik két azonos profilú cég mellett harmadikként foglalkozik.

Dunaszerdahely környékén található az egyedüli felvidéki partnerük, illetve egy gazda Rimaszombat környékén is elkezdte a mák termesztését. A felvidéki kapcsolatok bővítésén azért gondolkodtak el, mert az éghajlati változásokból kifolyólag a máktermesztés Magyarországról egyre északabbra tolódik. Másrészt azért, mert a morfin alapanyagául szolgáló mákgubó iránti kereslet nem növekszik, ellenben a mákszemek iránt igen.

A termesztés és a növényvédelem minden részletét elmagyarázva a gazdáknak azt is elárulta az agronómus, hogy a két bevált osztrák étkezési mákfajta mellé folyamatban van a saját nemesítésű fajta elismertetése is, ami Szlovákiában várhatóan Mikulás néven kerül majd forgalomba. A növény szinte egyedüli kártevője, a máktokbarkó elleni hatásos védekezés tekintetében a cég ingyenes szaktanácsadást és helyszíni szemlét biztosít a máktermelők számára. A tavaszi ipari mákkal ellentétben az őszi vetésű étkezési mák pozitívuma, hogy könnyű a betakarítása, a növény lábon megszáradását követően megfelelő beállítással bármilyen gabonakombájn levágja.

Hírdetés

Minden termelőnek megadatik, hogy végignézze a saját magtisztításának a folyamatát. Természetesen a gazdák döntését meghatározó termelési költségek illetve értékesítési árak részletezése sem maradt el. A számítások eredményeként kimondható, hogy a mák a keleti régióban is jövedelmező növény lehet, ha a gazdák rászánják magukat a termesztésére. Az agronómus eddigi tapasztalatai szerint, aki egyszer megteszi a kezdő lépést, az már hosszú távon megmarad a máktermesztés mellett.

Az étkezési napraforgó

Ahogy Ricsko Miklós elmondta, a több lábon állás jegyében 2018-ban gondolt a cégcsoport az étkezési napraforgóra. Azóta minden évben sikerült megduplázni a vetésterületet. Tavaly ez 400 hektár volt, így Magyarországon az Ilongé Kft. az egyik legjelentősebb napraforgó termesztő. Lengyelországba, Romániába, Szlovákiába, Bulgáriába értékesítenek. A vetésterület további növelésének reményében keresik a felvidéki együttműködés lehetőségét. Az agronómus a termesztéssel kapcsolatos tudnivalók elején utalt rá, hogy lényegretörő lesz, mert a keleti régióban a gazdáknak a napraforgó nem ismeretlen növény, sokan termesztik.

A termeltetők a továbbiakban elmondták, hogy Nyugat- és Kelet-Szlovákiában is van olyan képviselőjük, akihez fordulhatnak a gazdák.

A falugazdászok

A falugazdászok ismertették a máktermesztéssel kapcsolatos hazai állami támogatás igénylésének részletes menetét, illetve pontosították, milyen engedélyeket kell beszerezniük.

Tájékoztatták a gazdákat az új, megváltozott pályázati rendszerről, a JOSEPHINE-ről is, illetve az új katalógus rendszerről, amiből a gazda ki tudja választani a megpályázandó eszközt. A növénytermesztésre minimálisan megpályázható összeg 10 ezer euró, a maximálisan elismert kiadások összege speciális növénytermesztés esetén 2 millió euró.

A tavalyi évhez képest újdonság a speciális növénytermesztésre vonatkozó raktározási kapacitás fejlesztésére igényelhető támogatás.

Kötetlen eszmecsere

A sok új információt követően a rendezvényen megjelent 25 gazdából páran siettek haza, hogy a hirtelen jött jó időben még estig érkezzenek elvégezni néhány megkésett feladatot. Akik maradhattak, azok mákos rétest fogyasztva kicserélték legfrissebb tapasztalatai-kat a jelenleg minden mezőgazdász számára legfontosabb témákról: harc az üzemanyagárakkal, a műtrágya beszerzési lehetőségei, a megszaporodó vadkárok.

Kérésüket az égiek meghallhatták, mert e sorok írása közben második napja szép csendesen esik az eső, ami a keleti gazdák csapadékmérőin átlagban 35 mm-es nedvességszintet jelentett.  

Megjelent a Magyar7 2022/14. számában.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »