Az embargó ellenére százmilliókért adtak el fegyvereket Oroszországnak az EU tagállamai

Az embargó ellenére százmilliókért adtak el fegyvereket Oroszországnak az EU tagállamai

Újabb, a nemzetközi viszonyokat valós perspektívába helyező tény látott napvilágot az elmúlt napokban. Kiderült, a 2014 óta hatályos embargók ellenére többek között Olaszországnak, Franciaországnak és Németországnak is fontosabb volt a pénz, mint az erkölcs és a törvény.

Jellemző, hogy miközben az Orbán-kormányt nyugaton azért vegzálják, mert nem hajlandó szembemenni Magyarország érdekeivel és gazdasági öngyilkosság helyett a józan eszére hallgatva nem állítja le az orosz földgáz- és olajimportot, kiderül

legalább tíz EU-tagállam vígan szállította Oroszországnak azokat a fegyvereket és hadianyagokat, amelyekkel most éppen ukránokat gyilkolnak Európa keleti végein. 

Kiderült ugyanis, hogy néhány állam, kihasználva a hatályos törvényekbe rejtett kiskapukat, az elmúlt években mintegy 350 millió euró értékben adott el fegyvereket és hadianyagokat (rakéták, lövedékek, hajók, stb.) Moszkvának. Abba most bele se menjünk, hogy ezeket a jogi kiskapukat ki helyezte el a szankciós törvényekben, mindenesetre sokatmondó adat, hogy a 350-ből majd’ 300 millió három országba, Olaszországba, Németországba és Franciaországba vándorolt. A turpisságra egy francia oknyomozó NGO, a Disclose derített fényt.

​​​​​

A fenti kördiagramon az EU-tagállamok oroszoknak küldött fegyverszállítmányainak becsült értéke látható. Figyeljük meg a dátumot, bőven a Krím megszállása miatt elrendelt szankciók után vagyunk. Azok a tagállamok, amelyek most Magyarországot próbálják leckéztetni EU-s szolidaritásból, több millió eurót kaszáltak azon, hogy tudatosan megkerülték az oroszokra kirótt szankciókat.

Az EU-s direktíva azonban nyitva hagyott egy kiskaput, amelyen ezer örömmel bújt át az EU-tagállamok nagy többsége. Kimondta ugyanis, hogy a 2014 augusztus elseje előtt kötött szerződések teljesíthetőek, ráadásul minden olyan szerződés is, amely 2014 augusztusa után köttetett, de egy korábbi szerződést egészít ki vagy tesz teljesíthetővé. Ez az utóbbi félmondat az, aminek köszönhetően 350 millió eurót érő európai hadianyag kerül az orosz hadsereghez.

Hírdetés

Különösen a francia fegyveripar járt jól ezzel a kis kiegészítéssel. Párizs öt év alatt mintegy 152 millió eurónyi hadianyag exportja felett hunyt szemet, a teljes, Oroszországba tartó európai fegyverexport 44%-át vitték el a franciák. Olyan orosz tankokon, helikoptereken és repülőgépeken van például francia infravörös technológia, amelyekkel nap mint nap találkozunk az Ukrajnából érkező hadijelentésekben.

Sőt, állítja a brit Daily Mail, a franciák 2014-ig még biológiai és vegyi fegyvereket is adtak el Oroszországnak.

A francia és német exporthoz képest az olasz ugyan eltörpül, csakhogy Róma egy lépéssel továbbment szomszédainál. Nem csak az orosz államnak, de orosz félkatonai egységeknek és paramilitáris csoportoknak is adott el fegyvereket és lőszert – állítják brit források, hozzátéve, hogy 2014 után Nagy-Britannia is üzletelt még kicsit Moszkvával, bár az angolok nagyjából kétmillió eurós biznisze eltörpül a német-francia tengely mellett.

Orosz Ka-52-es helikopterek számos ukrán célpont ellen hajtottak végre támadást a háború kitörése óta. Jelentős részük olyan infravörös érzékelőkkel van ellátva, amelyeket a franciák szállították le az elmúlt néhány évben.

Joggal vetheti fel az olvasó, hogy a törvény visszamenőleges alkalmazhatatlansága miatt jogilag tulajdonképpen nem követtek el törvényszegést a fegyvert exportáló államok. Ez tulajdonképpen igaz is, csakhogy még 2008-ban az uniós minisztereket tömörítő Európai Unió Tanácsa elfogadott egy nyilatkozatot, amely az EU-s fegyverexportok kereteit és korlátait volt hivatott meghatározni. A nyilatkozat aláírásával a tagállamok vállalták, hogy nem exportálnak fegyvereket és hadianyagot úgy, hogy az hozzájáruljon új konfliktusok kialakulásához vagy meghosszabbítsa a már meglévőket. Nos, ez sem jött össze…

Miért most?

Érdekes kérdés, miért csak most hozták nyilvánosságra a fegyverszállítások tényét. A nyugati sajtót átböngészve, a szövegekből világosan érezhető a szándék:

itt az ideje vezekelni a hibákért.

Kétségtelen, csak saját benyomásainkra alapozzuk az alábbi állítást, de mintha az Ukrajnának juttatandó fegyverszállítmányok indoklására szolgálna a botrány időzítése. 

Még egy érdekes adalék

Hétfőn reggel, már a cikk nyers változatának elkészülte után futottunk bele egy érdekes nyilatkozatba. Oleg Usztyenko, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egyik gazdasági tanácsadója egy amerikai hírportálnak azt nyilatkozta, az ukrán állam a háború után „beperel mindenkit, aki részt vett népünk legyilkolásában”. Usztyenko itt elsősorban azokra az európai államokra célzott, akik továbbra is orosz földgázt és olajat használnak (tehát gyakorlatilag az összes EU-tagálamra), mindenesetre kíváncsian várjuk,

érkezik-e a az ukrán kormánytól kritika Németország, Franciaország, Olaszország vagy akár a 15 milliós kereskedelmet bonyolító csehek irányába amiatt, hogy a háborút megelőzően tulajdonképpen hozzájárultak az orosz hadsereg felerősítéséhez.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »