Az „elválás temploma”, avagy menedék a bántalmazott nők számára

Az „elválás temploma”, avagy menedék a bántalmazott nők számára

Az „elválás temploma”, avagy menedék a bántalmazott nők számára Kulcsár Gábor2023. 02. 19., v – 12:03

A japán Matsugaoka Tokei-ji templom több mint 600 éven keresztül szolgált menedékhelyként a bántalmazott nők számára. Ezért híresült el úgy, mint „az elválás temploma”.

Hírdetés

Japán feudális időszakában a nőknek nem volt joguk elválni uraiktól, és még a legkegyetlenebb bánásmódot is el kellett tűrniük. Egy kiút azonban volt. Kamakura városában volt egy buddhista templom, mely segíthetett nekik a megmenekülésben, ám a segítség nem volt ingyen. A Matsugaoka Tokei-ji templomban évekig dolgozniuk kellett, viszont miután végeztek az előre megegyezett mennyiséggel, a templomi ügyintézők megszervezték nekik a válást. A templomot még 1285-ben alapította egy Hodzsó Tokimune nevű szamuráj felesége, Horiucsi, akit kilencévesen adtak férjhez.

Horiucsi és Tokimune mindketten hithű követői voltak a zen buddhizmusnak, és gyakran meditáltak együtt. Amikor a szamuráj 1284-ben meghalt, felesége megfogadta, hogy építtet egy templomot a tiszteletére. Az intézmény eredetileg nem szándékozott segíteni a bántalmazott nőknek, és válási intézkedéseket csupán később kezdett biztosítani, azonban már Horiucsi idejében is gyakran szálltak itt meg menekülő nők. Az elvárás többnyire az volt, hogy három évig dolgozzanak a templomban, majd később ezt lecsökkentették egy évre. A templom feltételezhetően több mint 2000 nőnek segített elválni bántalmazó férjeiktől egészen 1873-ig, amikor elvették tőle ezt a fajta intézkedési jogot. 1923-ban a templom elpusztult a nagy kantói földrengésben, és csupán a harangtorony maradt sértetlenül. A soron következő évtizedekben azonban fokozatosan ismét erőre kapott.

(magazín.sk)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »