Az egészségügyben és az építőiparban lesz a legnagyobb a munkaerőhiány

Az egészségügyben és az építőiparban lesz a legnagyobb a munkaerőhiány

Az egészségügyben, a szociális ellátásban és az építőiparban lesz a legnagyobb munkaerőhiány a következő években, százezres nagyságrendű – állítja a Munkáltatók Országos Szövetsége (RÚZ) és a Közlekedési és Gazdasági Intézet (IDH).

„Folyamatosan 80 ezer személy hiányzik a munkapiacról, általában magasabb végzettséget igénylő posztokról (IT-szakértők, orvosok, matematika- és informatikatanárok), vagy a kimondottan nehéz fizikai és egyéb megterheléssel járó állásokból (például fagyasztóraktári munkások).

Mário Lelovský, a RÚZ alelnöke elmondta, a munkaügyi minisztérium adatai szerint a nem dolgozók aránya és a betöltetlen munkahelyek száma visszatért a 2019-es szintre. A fő ok a demográfiai változás, valamint a korkedvezményes nyugdíjaztatás kormányzati támogatása, ezért nincs aki dolgozzon.

Lelovský hozzátette, most körülbelül 2,4 millió munkavállaló van az országban, és

Hírdetés

150 ezer olyan ember van, aki nem dolgozik és ez anyagi terhet jelent az államnak, de legalább 50 százalékuk feketén dolgozik külföldön, és ezzel a problémával sürgősen foglalkozni kellene.

A legnagyobb munkaerőhiány, nagyjából 27%-nyi az egészségügyben és a szociális ellátásban lesz a következő években, az építkezéshez kötődő foglalkozásoknál 21%-ra becsülhető az arány. A mezőgazdaságban, vagy például a halgazdaságokban, az erdőgazdálkodási vállalatoknál és a víztisztítóknál a 20%-ot is elérheti a hiány.

Ondrej Matej, az IDH elnöke hozzátette, a közeljövőben kevesebb menedzserre és adminisztrációs munkaerőre lesz szükség, és nő a kereslet a szerelőmunkások iránt, valamint a kiskereskedelemben és a szolgáltatásoknál.
Lelovský szerint a legnagyobb gond a fiatalok és a képzett munkaerő külföldre vándorlása, Besztercebánya megyében a legrosszabb a helyzet.

(TASR)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »