A bélflóránk komoly szerepet lát el az immunrendszer működésében, ugyanis megvédi a szervezetünket a különböző kórokozóktól. Ehhez pedig arra van szükségünk, hogy a bélflóra egyensúlya megmaradjon. Mi segít nekünk ebben?
Életkortól függően mindenkinek más és más a bélflóra egyensúlya. Egyénenként máshogy épül fel a bélflóra, de összességében elmondható, hogy a bélcsatorna kezdeti egyensúlyának megteremtése rendkívül fontos a későbbiekre nézve. Bélflóránk fő funkciói közé tartozik a kórokozók elleni védelem, a maradék tápanyagok megemésztése, a „rossz” baktériumok szinten tartása, az immunrendszer készenlétben tartása, a nyálkahártyát létrehozó sejtek osztódásának szabályozása – írja a Házipatika.com.
A problémát az okozza, ha a bélflórában elszaporodnak a káros baktériumok, ilyenkor szükség lehet az itt élő, segítő mikroorganizmusok pótlására. Mit kell tudni a probiotikumokról, prebiotikumokról és a szinbiotikumokról?
A probiotikumok szájon át jutnak be a szervezetünkbe, majd a vastagbélben megtapadva segítik az emésztőszervrendszer munkáját. Olyan jó baktériumok tartoznak ide, mint a tejsavbaktériumok, melyek például a joghurtban is megtalálhatóak. Fő feladatuk, hogy gátolják a káros mikroorganizmusok túlszaporodását, ezzel védve bélrendszerünket az esetleges fertőzésektől.
Mivel a bélrendszerünkben található az immunrendszer 70 százaléka, ezért ennek egészsége számos betegség ellen védelmet nyújt. Nem csak az emésztőszervrendszert érintő betegségek ellen védenek a probiotikumok, de az allergia, az ekcéma, vagy a légúti fertőzések ellen is felveszik a harcot. Emellett antibiotikumok szedése alatt segítik megtartani a bélflóránk egészséges egyensúlyát.
A prebiotikumok a probiotikumok segítői: mivel nem hatnak rájuk az emésztőenzimek, így változatlan formában jutnak el a vastagbélig, ahol a probiotikumok szaporodását segítik, táplálékul szolgálnak azoknak. A probiotikumokhoz hasonlóan élelmiszerek segítségével vihetjük be őket a szervezetünkbe, legfontosabb képviselője az inulin. A legfontosabb prebiotikum forrásaink a hagyma, a banán, a csicsóka, az érett sajtok, a fokhagyma, a bab, a borsó, a zabpehely és a tej.
A pre -és a probiotikumok összességét jelentik, alkalmazásuk során ugyanis a kettő jótékony hatásai összeadódnak. Általában tejtermékekben jelennek meg.
Ha a bélflóránk egyensúlya zavart szenved, akkor a káros mikroorganizmusok elszaporodnak, amely betegségekhez vezethet. Számos tényező károsíthatja a bélflórát:
Azonban fontos megemlíteni, hogy bizonyos gyógyszerek is felboríthatják ezt a fontos egyensúlyt:
Ilyen gyógyszerek szedése mellé az orvosok gyakran javasolják a probiotikumok szedését is, melyet gyakran erre megfelelő készítmények elégíthetnek ki.
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »