Az átverések rendszerváltása

Az átverések rendszerváltása Mészáros Richárd2024. 11. 17., v – 20:02

Mekkorát változott a világ 35 év alatt? 1989. november 17-én, a bársonyos forradalom idején már az is nagy dolog volt, ha valakinek volt vezetékes telefonja, esetleg színes tévéje otthon. Hol volt még a mesterséges intelligencia, az online bűnözés, a deepfake videó- és álhírcunami? Bár lehet, eljön az idő, amikor a bársonyos forradalom tényét is tagadni fogják egyesek… 

A mesterséges intelligencia olyan, mint a kés – lehet jó dolgokra használni, én például kenyeret szelek, húst, zöldséget aprítok vele, hogy finom ételeket főzzek, míg mások kezében ez véres, gyilkos eszköz is lehet. Nemcsak a tudomány, a technológiai cégek használják az új lehetőséget, hanem az online bűnözők is, hogy még kifinomultabb támadásokat intézzenek a leendő áldozatok ellen. És újabban már a politikai kampányok részei is – hogy lejárassák az ellenfelet, hamis deepfake videókat generáljanak vele, olyan mondatokat is adva a másik oldal politikusai szájába, azok valódi hangján, amit ők sosem mondtak. Így egyre nehezebb a tájékozódás, a valós és a hamis hírek közötti navigáció, az objektív tényeket kereső választópolgárok pedig már azt sem tudják, kinek higgyenek. Persze, van egy réteg, amelynek erre nincs is szüksége, ők már a manipuláció áldozatai, ők hinni akarnak, sok esetben a fehérre feketét kiáltó politikust Istenként imádva azt bármiben támogatják. Nem számít, hogy lop, a másik többet lopna alapon… Egyre rosszabb az életszínvonal? Ha a másik oldal kormányozna, még rosszabb lenne. A növekvő adóterhek miatt mind kevesebb pénz marad a családi kaszszában? Nem baj, a másik még azt a keveset is elvenné. Nem kell messzire menni, mindenki ismer ilyen embert, talán a családban, közeli ismerősök körében is… 

Hírdetés

De nemcsak a politikusok élnek vissza az MI adta lehetőségekkel, hanem – ahogy fentebb említettem – az unokázós csalók is. Most azonban az egyik távközlési vállalat, az O2 mobilszolgáltató létrehozta a Daisyt, ami nem más, mint egy robotnagyi, ezzel csapdába csalva a csalókat. A korábbi hírekből már tudjuk, mit is jelent az unokázós csalási módszer – a bűnözők magukat az unokájuk barátjának kiadva sürgős pénzügyi segítséget kérnek a nagymamától, mivel a szeretett unoka bajba került, és „pénzre van szükség”, hogy megmentsék az életét. Sokan bedőltek, bedőlnek ennek, és sokszor az összes, számlán, párnacihában lévő megtakarítást átadják a bűnözőknek. Most a Daisyvel egy kicsit nehezebb dolguk lesz, mivel mesterséges intelligencia segítségével a csalók nem valódi nagyikat, hanem egy robotnagyit kapnak, aki hosszú hiábavaló beszélgetést folytat a csalókkal, hogy azokat kifárassza, és addig se legyen idejük valódi – gyakran átverhető – nagymamákat hívni. Bár ne legyenek kétségeink, az online bűnözők is bevetik az MI-t, így lehet, két robot folytat majd hosszú, hiábavaló beszélgetést… 

Mindkét esetben arra használják a mesterséges intelligenciát, hogy átverjék az embereket – a politikusok is, az unokázós csalók is: ez előbbi Kánaánt ígér, csak hogy megszerezze a szavazatunkat, a másik életmentést, hogy begyűjtse az áldozat pénzét. A politikus, a kormánytag annyiban rosszabb – vagy akár úgy is fogalmazhatunk, hogy profibb (unokázós) csaló –, hogy ő, miután megszerzi a szavazatot, a pénzünkre is rástartol… 

Ide jutottunk 35 évvel a rendszerváltás után. Akkor még reménykedtünk egy szebb jövőben, jobb életminőségben, ahol a politikusok programok mentén vitatkoztak, és ki így, ki úgy, de az ország érdekeit szem előtt tartva próbálta megszerezni a szavazatokat, mesterséges intelligencia, hamis videók, propaganda nélkül, a józan észre hallgatva… Valahol újra felsír a kulcscsomók zaja…


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »