Az amerikai gyárakban 2013-ban – a legfrissebb hivatalos összesítések erre az évre vonatkoznak – 10,8 millió kézifegyvert gyártottak. A lap felhívta a figyelmet, hogy mindez 2012 decembere után történt, amikor a Connecticut állambeli Newtownban, a Sandy Hook általános iskolában egy ámokfutó 20 gyerekkel és 6 felnőttel végzett.
Az súlyos incidens nyomán Obama elnök sikertelen kísérletet tett a fegyvertartás szabályainak szövetségi szintű megszigorítására és a lakosság által hozzáférhető lőfegyverek tűzerejének csökkentésére, New York, Maryland, Connecticut, Colorado és Kalifornia államban pedig megszigorították a vonatkozó törvényeket.
A The Washington Times szerint a múlt hónapban egyedül Kaliforniában csaknem 200 ezer fegyvervásárló esetében végezték el a kötelező háttér-ellenőrzést, ami új rekordot jelent és csaknem 20 százalékkal haladja meg a tavaly márciusi, akkor rekordnak számítóadatot.
A lap szerint a fegyvergyártásban a legnagyobb növekedés Barack Obama elnöksége alatt következett be. Az amerikai Alkohol-, Dohány-, Lőfegyver- és Robbanóanyag-ügyi Iroda (ATF) adatai szerint 2001 és 2007 között az ágazat termelése 3 és 4 millió között ingadozott. A 4 milliós határt 2008-ban lépték át és 2009-ben már 5,6 millió kézi lőfegyvert gyártottak. 2010-ben nem volt nagyobb változás, de 2011-ben mát több mint 6,5, 2012-ben csaknem 8,6, 2013-ban pedig már 10,8 millió fegyvert gyártottak az Egyesült Államokban.
Erősen megváltozott az amerikaiaknak a fegyvertartáshoz való hozzáállása is. A Gallup egy 2000-ben elkészített felmérése szerint a megkérdezetteknek még az 51 százaléka vélekedett úgy, hogy a fegyverek miatt az otthonuk kevésbé biztonságossá válik. Tavalyra az ekként válaszolók részaránya 30 százalékra csökkent és 63 százalék volt azoké, akik szerint az a fegyverek növelik az otthonok biztonságát.
Érdekes fejlemény ugyanakkor, hogy a fegyvertartás megszigorítása ellen leghatékonyabban lobbizó szervezet, a Nemzeti Lőfegyver Szövetség (NRA) eheti, a Tennessee állambeli Nashville-ben megtartandó éves országos értekezletével párhuzamosan megrendezendő fegyvervásáráról kitiltották a tüzelésre alkalmas fegyvereket. Az megvásárolt árut a vevők szövetségi engedéllyel rendelkező szakkereskedőknél vehetik majd át.
A tanácskozáson egyébként a tervek szerint a Republikánus Párt potenciális és már aktív elnökjelölt-aspiránsai közül a tervek szerint felszólal majd Jeb Bush, Ted Cruz, Bobby Jindal, Mike Pence, Rick Perry, Marco Rubio, Rick Santorum és Scott Walker. Jelen lesz Donald Trump és Sarah Palin is. A fórum részvevői viselhetnek fegyvert.
(MTI)
Forrás:szebbjovo.hu
Tovább a cikkre »